Dodejte dcerám odvahu „být jiná“ – rozhovor s Helenou Klímovou

Rubrika: Výchovné tipy

539961_girl_with_roseU mnoha dnešních mladých dívek pozorujeme nedostatek schopnosti žít opravdový aktivní život. Možné vysvětlení se nabízí: Reklama na ně zaměřená je cílená a masivní. Téměř vše, co je dívkám předkládáno, se zaměřuje jen na jejich fyzický vzhled a na konzum.

Souvisí to s neschopností stále většího počtu mladých žen přijmout sebe samu, žít v uspokojivých partnerských vztazích, najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem, přivádět na svět děti a cítit se dobře v ženském těle? Nad životem i sexualitou současných dospívajících dívek se zamýšlí psychoterapeutka a skupinová analytička Mgr. Helena Klímová.

Také si myslíte, že současný životní styl a módní trendy bývají pro dospívající dívky ohrožující?

Někdy tomu tak je. Když se díváme na sochy řeckých bohyň nebo na obrazy italských a holandských malířů, vidíme ženskou krásu pravděpodobně odpovídající skutečnosti. Pohledu současníka se však předkládá něco ne zcela pravdivého, totiž dospělá žena v dívčím, ba skoro dětském těle. Také hodnota mateřství, dříve vysoká, klesla. Kult Lolity dospěl tak daleko, že ženy podstupují nejen depilace a omlazující procedury, ale dokonce i operace genitálií, jen aby působily skoro dětsky. Módním ideálem je žensky zralá a sexuálně provokující bytost ve zcela dívčím těle. Takový ideál potom dívky mate a zbavuje je přirozených ochranných zábran. Smyslem pohlavnosti se stala spíše hravost a zábava bez zábran, bez obav, bez pocitu možného ohrožení. Do této role současná kultura dívky směřuje, a to dřív, než k ní dorostou.

Začíná to asi otázkou vzhledu. Dobové nároky jsou obrovské: každá vada na kráse, každá odlišnost oproti přijímaným normám bývá zvláště v kolektivu dospívajících zdrojem nevítané pozornosti či posměchu.

Lidská kultura je založena na zraku jako na dominantním smyslu a poslední podoba civilizace význam zraku ještě více podpořila: slova, která lidé původně vyslovovali a slyšeli, nyní častěji vidí napsaná a čtou. Mnoho sociálních kontaktů se namísto všemi smysly odehrává jen s pomocí zraku – hleděním na TV, do mobilů. To, co je vidět, nabylo na významu, a „jak vypadám“ je pro mnoho lidí nesrovnatelně důležitější, než „kdo jsem“. S tím pak souvisí způsob, jakým je vnímána hodnota lidské bytosti a také hodnota ženy. Obraz ženské krásy např. v médiích nemá s realitou mnoho společného a dívky, které do tohoto obrazu nezapadnou – je jich většina – mají problémy.

Můžete uvést příklad?

Za tragický, neúspěšný a sebepoškozující způsob, jakým dívka reaguje na nepřiměřené nároky současné civilizace, možno považovat například dosti časté poruchy příjmu potravy. Dívka nevidí žádný duchovní obsah, kterým by mohla plnit svůj vnitřní prostor. Plní se proto obsahem náhradním – jídlem. Avšak to ve skutečnosti není to, po čem její duše touží. Volí pak dvojí možnou variantu: Buď tuto falešnou cestu zkouší marně a opakovaně – to je cesta bulimie. Nebo se této falešné cestě snaží vyhnout, a vzniká anorexie. Obě poruchy se těžko léčí, dokud neporozumíme, že pod bídou těla se skrývá hlad duše.

Hlad duše, který v psychosomatické rovině odráží, jak naše současná kultura dospívající dívku zneužívá a ničí?

Především také to, jak ignoruje její skutečné potřeby. Na prahu dospívání se ženské orgány připravují ke zralosti a tato proměna těla se promítá do chování specifickým způsobem. Dívky mohou být obrácené do sebe, milují tajnosti, šuškání, čarování – to vše předjímá zázračnou schopnost tvorby života. Když kultura potřebuje zpodobnit duchovní bytost, stvoří bytost podobnou dívce, nadanou atributy jako je čistota, nevinnost, jakási bezpohlavnost, plus nadání k nadpřirozenosti, vlastně anděla. První menstruace se pak může stát intimní slavností matky a dcery. Je to okamžik sblížení, zasvěcování do ženských věcí.

Naše současná kultura dává ale přednost Lolitě. Dívce, která už ve své původní podobě literární postavy vystupuje jako svůdnice, do níž dospělý muž promítá svou sexuální tužbu, a zároveň ji pak může obvinit za to, že ji svedl. Dívky jsou vybízeny, aby působily svůdně a nesly dospělou zodpovědnost. Tato jejich zodpovědnost se pak zdůrazňuje na úkor jejich ochrany.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 9/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Eva Labusová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist