5 týdnů v Nevýchově jako startovní bod

Rubrika: Výchovné tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Tak mě napadá, že bych si mohla říct: „A mám to za sebou.“ Pět týdnů intenzivního zapojování uší, rukou a mysli uteklo jako voda. Kdekdo by si mohl říct, že je splněno.

Ale já jsem přesvědčena, že pět týdnů strávených v kurzu je startovním bodem do velkých změn v životě. A teprve teď to začíná.

Jsem až udivena, jaké „zázraky“ se děly a dějí. Leckdo by si jich možná ani nevšiml. Ale já si každý den uvědomuji, že jsme vlastně udělali další pokrok.

Ač se mi zpočátku mohlo zdát, že synek nevnímá, protože mi zrovna neodpovídá na mé dotazy (leckdy mě utiší slovy: „mami, neříkej mi nic“ – nemá náladu na domlouvání anebo prostě nechce, abych na něj už mluvila), dostane mě svou odpovědí, když už ji nečekám.

Důležité je ale podotknout, že stejně jak se lze dočkat „zázraků“, stačí málo (např. dva dny nevyspání spolu s počínající nemocí) a vše může být ve starých kolejích, ač to člověk v ten moment zrovna nechce, ale prostě není na nic nálada, a co není příkazem, nefunguje. Ale je to jen tím, že to nechci JÁ! Proč by pak měli spolupracovat ostatní, že?

Další týden je pak třeba věnovat pozornost hlavně sobě a vrátit vše do ideálního stavu – což se děje hůř, než kdy dříve. To si člověk pak uvědomí, jak málo stačí, aby se vše pokazilo a došel k závěru, že postaru už mu to nevyhovuje…

Shrnuto a podtrženo

Kurz Nevýchovy mi otevřel oči, co se mého přístupu k výchově týká, nabídl spoustu cenných rad na řešení situací, ve kterých jsme se našli a největší dojem snad zanechala audia z pohledu dítěte – to už si pak stačilo říct jen AHA.

Po pěti týdnech se nám podařilo vyřešit hlavně vztekání s oblékáním a řada dalších, ač malých (ale pro mě velkých) věcí, ne přímo problémů. Jsou to např. odchody ven, válení flašky na pití po zemi, hraní na telefonu.

Sice to někdy ještě drhne, ale alespoň máme stále na čem pracovat a těšit se na to, jakou situaci nám každý den nabídne k řešení.

Svůj obrázek o výchově Nevýchovou si můžete udělat v rychlokurzu ZDARMA.

– – -> Vstupte do rodičovského rychlokurzu, kde se dozvíte:

Jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi

bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: zdeva

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Křeček v utajení

Dětskou knížku od paní Zuzany Pospíšilové Křeček v utajení vydanou nakladatelstvím Grada jsem otevřela spíše z profesionální zvědavosti. Můj malý roční

Čtu dál →

Bezpečnost dětí na kole – bez přilby a brýlí dítě na kolo nepatří

Nastupující jarní počasí stále víc láká k vyjížďkám na jízdním kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích. Tyto tři aktivity mají jedno

Čtu dál →

[Soutěž] audiokniha Kouzelníci z pradávna

Přijměte pozvání do doby, kdy byla magie skutečná. A rovnou si můžete zasoutěžit o 3 audioknihy ve formátu mp3

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • spulkin

  Z mojí atrany taky v pohodě. :o)

 • Petra

  Vůbec, z mojí strany naprosto v pohodě 🙂

 • spulkin

  Já jsem se lekla, že se tě to nějak dotklo. :o) Jsem ráda, že ti to funguje! Určitě jsi dobrá máma.:o)

 • Petra

  spulkin, však já to nijak osobně neberu 🙂 Ta moje reakce byla jen věcná, neměla vyznít nijak dotčeně. stejně tak jsem brala jako věcnou tvoji otázku 😉
  Prostě ses ptala, jestli je to osvědčené a já jsem vyjmenovala ty, kterým se to osvědčilo, nic víc za tím mým komentářem nebylo 🙂

  Pro mě osobně je tenhle přístup super a vyhovuje mi. Od té doby, co jsem prošla kurzem, nehledám žádné další zázračné metody. Dovedu si představit, že podobně to má někdo jiný zase s jiným přístupem. Prostě každý si nakonec stejně musí najít to svoje.

 • spulkin

  Petro,
  neber to osobně, ale znám více přístupů k individualitě dítěte a jen říkám, že existuje více cest, metod a postupů…a to je vše… Nic víc nic míň

 • Petra

  spulkin, zdeva je maminka, která píše z vlastní zkušenosti, není to smyšlený příběh, ale její postřehy. Já jsem v Nevýchově už víc než rok a taky spokojenost (moje recenze je zde).
  O svých zkušenostech tu psala už i Pavluschka, článek najdeš zde.

 • spulkin

  taky by mě zajímalo, jestli je to osvědčené?

 • gabulka73
  gabulka73

  funguje?

Pšt, tady si komentáře radši nechte pro sebe ;-)

Sdílet
Sdílet
TOPlist