Ivana s Petrou si už s dětmi rozumí

Rubrika: Výchova, Výchova školáka, Výchova teenagera, Výchovné tipy, Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

Pokud vím, tak na VD nechodí, nejspíš je neznáte. Přesto vám o nich chci dnes napsat. Možná vám budou dost blízké, možná i vy prožíváte stejnou nepohodu, jakou prožívaly donedávna ony.

Svoje děti milujeme, pomalu bychom za ně i dýchaly, ale zároveň zažíváme situace, které se vůbec nepodobají tomu, jak jsme si kdysi svoje rodičovství vysnily. I když jsou pro nás naše děti nejúžasnější na světě, stane se, že nás vytočí, zlobíme se na ně, někdo křičí, někdo je i plácne přes zadek, nebo jsme “jen” naštvané, nejednou se ptáme, co jsme udělaly špatně, že to naše dítě… (doplňte si samy, co vás pálí). Prostě jsou chvíle, kdy nám s dětmi vlastně není vůbec dobře. Není pochyb, že v takových situacích není dobře ani jim. I když třeba máme pocit, že nás testují, co povolíme, nebo hrají něco jaku hru “Vytoč mámu” a ohromně se baví tím, jak postupně ztrácíme kontrolu a jsme vzteky nebo zlostí rozžhavené do běla, nevěřím, že v tom byly samy spokojené.

Stejně jako desítky dalších rodičů, rozhodly se s tím něco udělat i Ivana a Petra. Obě na konci loňského roku vstoupily do rodičovského kurzu Výchova Nevýchovou, o kterém jste se před Vánocemi mohli dočíst i na VD v článku Jaké rodičovské problémy řešíme nejčastěji?

(Pozn.: Na stránkách Výchovy Nevýchovou jsou stále k dispozici 4 videa z bezplatného rychlokurzu:  3 typy rodičů a proč nám děti vzdorují, Jak vyřešit 5 největších problémů s dětmi, Příběhy rodičů a Nevychovaných dětí,  5 největších mýtů o výchově.)

Ale teď už k Ivaně a Petře, které svolily k natočení rozhovoru o tom, jak to u nich fungovalo před kurzem a co se díky němu změnilo.

 

“Nášlapná” maminka

petra_deti_text600

Petra na sebe prozradila, že ještě nedávno na své dvě děti hodně křičela, sama sebe označila za “nášlapnou” maminku, od které děti nezřídka slýchaly věty typu “Už jsem vám to říkala snad stokrát a vy…”. Mladší dcerka byla pro ni nezvladatelné dítě. Posun v jejich vztahu krásně dokládá Markétčina otázka při společném vykládání karet: “Od té doby, co s náma maminka dělá ty dohody, tak na nás vůbec nekřičí. Tak se chci zeptat, jestli to tak bude pořád.”

(3. video na stránce)

 

Každé ráno na zhroucení

Ivana_text600

Ivana se snažila s dětmi domlouvat už dříve, přesto od doby, co začal nejstarší syn chodit do školy, bývala každé ráno na zhroucení. Měla pocit, že co neohlídá, to prostě nebude. Sama nesla tíhu zodpovědnosti za celou rodinu, z peskování nevynechala ani manžela. S Nevýchovou pochopila, že to nemusí ležet všechno jen na ní. Ohromně se jí ulevilo, když přenesla zodpovědnost na všechny členy rodiny včetně nejmladší tříleté dcery.

Její nově nabytá rovnávaha z nahrávky přímo sálá:

(1. video na stránce)

 

Chcete vidět nebo vědět víc?

Podívejte se i na příběhy dalších rodičů (najdete mezi nimi i jednoho tatínka!). Případně si přečtete více o myšlenkách a principech Nevýchovy a zjistěte, jaký rodič jste – policajt, učitel nebo partner? Kým byste chtěli být?

Otázka na závěr: Jak je to u vás?

Našly jste se v některém příběhu nebo jeho části? Napište o tom do komentáře pod tento článek.

Pochlubte se, čím se už netrápíte vy. Pokud se vám podařilo nějaký podobný problém vyřešit, napište, jak jste na to šli a kde jste našli své řešení. Určitě to bude zajímavé i pro ostatní.

Nedávno jsem někde slyšela, že všechny problémy, které máme, měl už někdo před námi. Může být fajn podívat se i na jejich předchozí řešení. Sice se nedá vždy přesně okopírovat, ale přinejmenším to může být skvělá inspirace nebo otázka k zamyšlení.

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist