Záludná říše permoníků

Rubrika: Z našich cest

Každého, kdo má rád legendy a různé atrakce, si dovolím pozvat do moravských Oslavan. A co že to tam na každého čeká? Najdete zde zábavný park Permonium. Každý z návštěvníků vstupuje za hranice tajuplné říše nezbedných permoníků, do příběhů místních legend, ale především do areálu množstvím atrakcí. Aktivity jsou přizpůsobeny různým věkovým kategoriím.U pokladny si můžete vybrat jaký okruh či hru si zvolíte, záleží na věku a šikovnosti. Když už mluvím o hrách, tak je jich v Permoniu několik, každá část areálu vás vyzývá ke zdolání nástrah a překážek. Hra Magic Permon nabízí několik úrovní náročnosti a v každé pak několik úkolů – vědomostních i fyzických. Je určena jak dětem,tak i dospělým, úspěchy nejsou měřeny časem, ale spíše trpělivostí a rozvahou. Pokud se rozhodnete si hru vyzkoušet na vlastní kůži, tak se sportovně oblečte a obujte. Trasa hry totiž vede například divokým porostem pralesa nebo i rourovým polem. Pokud zvolíte spíše adrenalin, tak na vás čeká samojistící lanové centrum nebo lanovka. Na to mi stačilo ae jen kouknout při příchodu.
My, ač jsme si hru nevybrali, tak přesto jsme zde strávili asi 3 h času. Hodně dlouhou dobu jezdil Domča na vorech na důlním jezeře, kde okolo plavali zlaté rybky. Za zdatného šlapání stříkal vodou, na mě to měl tedy zakázané, ale mohl zpět do jezírka. Pak za mé pomoci jsme spolu z jezírka na laně vytáhli kovovou klec s utopencem. Při plavbě na voru mu upadl do vody kyj, kterým se odrážel. Mě tedy vůbec nelákalo, že si pro něj budu muset do jezírka jít, ale pomohl mi větříček a dofoukal mi ho ke břehu.

IMG_3316 IMG_3321 IMG_3371 IMG_3507
Pak jsme se vydali k sopce a přímo do jejího centra, kde byli ve skále dinosauři. Já od sopky sešla po schůdkách ve stráni a Dominik dolů sjel skluzavkou. Tam na nás čekalo velké bludiště, kde jsme občas hledali cestu dál. Až jsme narazili na divoký prales, kde stéká potok z důlního jezera do močálu, najdete zde i studánku Boží pramen, kterou můžete zkusit naplnit. Nám se to nepodařilo!

IMG_3332IMG_3338IMG_3461

Cestou jsme dorazili na rourové pole, kde bylo možné vyzkoušet šplh na laně nebo provazový žebřík. Pak dojdete k Verštatu – staré hornické dílně. Zde stojí skutečné důlní vagóny plné nákladu a v dílně si Domča vyzkoušel tíhu různého nářadí, třeba vrtačku či se zkusil ohánět kladivem. Dále na nás čekala štola s překážkami, ano, proplétat se mezi lany není legrace, málem jsem se pověsila za batoh. A Domča se na druhé straně smál a fotil mě.

IMG_3397IMG_3420IMG_3435

Pak jsme došli k výtahu, kterým jsme sfárali do dolů. Nemusíte se bát, ale když kdo trpí strachem z uzavřených prostor, tak to asi neprojde. Malý výtah, ve tmě, co s vámi kymácí a když už zastavíte, tak jste stále ve tmě a musíte projít houpající lávkou. Najdete zde i zasypané horníky a lehátko s postavou, vše atrapy. Nakonec se dostanete na vzduch, to se nebojte! A už vás čeká lezecká stěna a nebo schody nahoru, do posledního labyrintu. Také zde najdete Permoníkov, nízkým tunelem a chodbami se dostanete nahoru na ochoz.

IMG_3450IMG_3403IMG_3479

A až se vymotáte z tohoto posledního labyrintu, tak na vás už vyrazíte jen na těžní věž Kukla. Je to 41 m vysoká věž, která byla součástí stejnojmenného černouhelného dolu, který vznikl v druhé pol. 19. st. Je nově zrekostruovaná a v r.2009 je vyhlášena kulturní památkou. Ze stropu visí věrně vypadající figuríny, třeba kata nebo mlynáře. Domču také zaujalo permonické kino a co teprve permoník, co hlídá truhličku s pokladem.Ve věži je i možnost občerstvení, mají dobrou kávu se zmrzlinou.

IMG_3384IMG_3376IMG_3486IMG_3483

A vstupné? Ano, to je poněkud náročnější pro peněženku! Dospělí zaplatí 190 Kč, děti 140 Kč a rodinné 550 Kč za tento okruh. Pokud si zvolíte okruh hry, tak je to i více. Ale nám se zde líbilo a nelitovali jsme. U pokladny mají i shop, kde si můžete koupit upomínkové předměty a pohledy.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist