V pohádkovém světě

Rubrika: Z našich cest

A jeden den jsme se vydali na výlet směrem na druhou stranu od Velkých Losin, a to do Koutů nad Desnou. Lanovkou jsem sice už odmítala jet, ale přece jen jsou tam i jiné možnosti. Po příjezdu jsme byli mile překvapení, že zde bylo dost místa na parkování, jak pro běžné auta, tak i pro vozíčkáře.


Samozřejmé bylo, že si Domča jako první věc koupil turistickou známku a vizitky, dokonce měli brožurku o pohádkovém lese, do kterého jsme pak zamířili. Příjemná procházka kouteckým pohádkovým lesem nadchne určitě děti i dospělé, my byli přímo nadšení. Domča pobíhal po lese mezi skřítky, chaloupka u dvou ježibab se spíše hodila zase k nám, ale spokojenost byla na všech stranách. Vzledem k tomu, že jsme s sebou měli kamarádku s dcerami, co jsou vozíčkářky, tak jsme prošli jen asi polovinu cesty, nedošli jsme až k pastvině s ovečkami na Pradědové výšině, ale i tak jsme si si užili. Protože je Domča dítě, co má magnet na vodu, tak jsem s ním i na několika místech slezla do koryta horského potoka, kde se máchal chvíli ve vodě.

20150724_132146 20150724_133236 20150724_133553 IMG_2030

Před vstupem do lesa najdeme rysici se skluzavkou, je zde i tabule s příběhem a lanový skluz před Desnou. Cestou o naučné stesce Rysí skála budeme potkávat dřevěné plastiky zvířátek i lesních bytostí. Uvidíte chýši Praděda, na vyhlídce na Rysí skále jsou dva přístřešky a doupě rysice, interaktivní prvky, či naučné tabule.

20150724_12483020150724_13044820150724_13142520150724_130433

Je možné si procházku užít i se soutěží Chytrý koutík, kdy na stezce budete plnit spoustu úkolů, při čem se dovíte spoustu věcí nejen o rysovi, ale i o bohatství jesenické přírody. Celá stezka volně navazuje na dřevěný skanzen Koutecký les. Oblast Medvědí hora v Jeseníkách má délku asi 2 km a je v nadmořské výšce 1080-1163 m.n.m.

IMG_2020IMG_201620150724_130320

Další možnost je vyrazit si na prohlídku přečerpávací elektrárny v Koutech. My ji vidět sice chtěli, ale díky uzavírce silnice z Koutů na Červenohorské sedlo jsme se tam nedostali. Byla tu i možnost vyjet sedačkovou lanovkou asi 4,5 km pod horní nádrž a dále pěšky či minibusem. Vzhledem k jízdě na sedačkové lanovce jsme to zavrhli a objízná trasa asi 47 km nás také odradila. Přece jen jet takovou dálku se jen podívat na přehradu se asi hodí spíše pro ty, kteří si chtějí zajít i na exkurzy do přečerpávací vodní elektrárny a to by Dominika nebavilo.
Po pohádkovém lese jsme si šli odpočinout a naobědvat do restaurace, která byla hned vedle.Výběr jídel měli velký a moc nám chutnalo, dokonce měli k pití několik možností domácích limonád. Takže až někdy zamíříte do Koutů nad Desnou, tak věřím, že si to užijete, tak jako my.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • danasi

  Nevadí, třeba příští rok naplánujeme výlet tak, aby byl kolem našeho a mohli se setkat.

 • Králíček4

  Danasi,to mě mrzí,ráda bych tě poznala.Projížďka na koni,to by tě Domča zbožňoval,koně miluje,mazlení s králíčky,ovečky a krávy by bral jako bonus.Čerstvě nadojené mléko by bohužel nemohl,má jako jedno z mála i alergii na kravskou bílkovinu a kasein.Snad to někdy vyjde :)Jeseníky jsme se snažili si užít a poznat jeho kouty jak to jen šlo a co Domču zajímalo,takže týden byl akční,ale nádhernej.

 • mura

  Domča měl parádní výlet-tiše závidím-moc krásné fotky a taky článek.Už se těším na další článek od Vás.

 • meggi41

  Davam bodiky, opet paradni 😉
  A zdravim srdecne i milou Danasi !!
  😀

 • danasi

  Dominik měl další pěkný výlet. Škoda, že jsi nenapsala a cestou jste se nestavili u nás. Projížďka na koni, mazlení s králíčky, ovčí farma a domácí krávy a jejich čerstvě nadojené mléko. Já vím, že Dominik spoustu jídla nesmí, ale také by to byl zážitek a my se konečně poznali osobně. Když už se známe tak pěkně odsud.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist