Tip na výlet: Stezka korunami stromů a Království lesa

Rubrika: Cestování, Z našich cest

S manželem a pětiletou dcerkou jsme zamířili do jižních Čech, abychom prozkoumali lákavé turistické atrakce v destinaci Lipno – Království lesa, Stezku korunami stromů a novou cyklostezku Floutrejl. Zvu vás na výlet do Lipna nad Vltavou, kde se rozhodně nebudete nudit vy ani vaše děti.

Království lesa

Najdete zde nespočet atrakcí, které vás nejen pobaví, ale i přesvědčí, že si stále umíte užít radost z pohybu. Nemohli jsme minout ohradu s kozičkami, které neomylně vědí, že jim nasypete pochoutku z automatu, a nechají se od vás hladit a drbat. V obležení dětí i dospělých jsou stále dvě obří trampolíny, nad nimiž se vznáší šťastný povyk a smích, i „talířové“ lanovky (pro malé návštěvníky, kteří se sami ještě neudrží, jsou připravené speciálně uzpůsobené). Dokonce i manžel zapomněl na úřední sešněrovanost a na trampolíně doslova řádil. Na závěsnou cvičební sestavu Michalka byla ještě malá, ale zklamání nezažila – děti mladší 6 let mají k dispozici svou „opičí dráhu“ a soustavu domečků.

Dále se můžete ztratit v přírodním bludišti, místo toho si ale Michalka vybrala prolézání chodbičkami drátěného mraveniště, relax v houpacích koších a na houpačkách. Pískoviště s plastovými kyblíčky a bábovičkami známe všichni, ale poprvé jsme si hráli v šiškovišti a volali zemním telefonem. Zlákaly nás také hmatový chodník, kolotoče nebo obrovské houpací beranidlo.

Chybět samozřejmě nemohou ani naučné panely či stanoviště, kde se naučíte poznávat stopy zvířat podle otisků „razítek“ v písku. Dominantu království tvoří obrovská dvoupatrová centrální lanová soustava, u které jsme strávili nejvíce času. Šplhali jsme, prolézali a sjížděli dolů po skluzavkách. Původně jsem měla mírné obavy, že se na zakrouceném tobogánu zaseknu, ale zjistila jsem, že mám ještě určité prostorové rezervy.

Příjemně nás překvapily čisté toalety, prodejna suvenýrů a občerstvení. Zde jsme načerpali síly a stejně jako naše dcerka jsme ani my, dospělí, rozhodně nespěchali domů. Ráda se vsadím, že Království lesa vykouzlí úsměv na rtech i zakaboněným morousům. A jedna rada, chcete-li si opravdu užít všechny atrakce, buďte na pokladně nejpozději kolem desáté ráno, po obědě už se na průlezkách musíte vyhýbat.

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů je první stavba svého druhu v České republice. 675 metrů dlouhá bezbariérová stezka je lemována adrenalinovými cvičebními stanovišti (vždy v odbočce z hlavní trasy, takže je opravdu nemusíte absolvovat). Michalka se musela hodně překonávat, při přecházení po dvou lankách na úrovni korun vzrostlých stromů se najednou lekla a nechtěla se hnout, přestože pod sebou měla záchranou ocelovou síť a vedle sebe maminku, která ji pevně držela. I takové překonávání vlastního strachu zde můžete zažít a zjistit jaký to je pocit, když se vám povede překonat vlastní obavy.

Při stoupání do 40metrové věže jsme věnovali pozornost didaktickým zastávkám a soutěžili jsme, kdo trefí víc správných odpovědí na otázky, týkající se celé stavby.

Měli jsme opravdu štěstí na počasí a viditelnost, takže jsme v dálce opravdu zahlédli něco, co by klidně mohlo odpovídat slibovaným alpským vrcholkům. Osobně jsem si přála vyzkoušet sjezd dolů po jednom z nejdelších suchých tobogánů v ČR. Ale Michalce ještě není 6 a sklouznout se nemůže. Takže jízdenku na tobogán jsem si pro sebe nekoupila, abych nezavdala příčinu k závidění a zlosti. I tak jsme si stezku báječně užili.

Každé úterý v červenci a srpnu můžete zažít dokonce i noční koncerty.

Floutrejl

Když hledáte český ekvivalent pro slovo „floutrejl“, zjistíte, že se jedná o stezku pro jízdu na horských kolech. Ta lipenská není rozhodně obyčejná. Byla speciálně navržená tak, aby sjezd lesem bez potíží zvládly i menší děti (od 6 let). Plynulá a hravá jízda po pětikilometrové trase vykouzlí radostný úsměv na tváři i těm největším lenochům – nahoru lanovkou a dolů to vlastně jede samo. Žádné překážky, žádné nástrahy, rozhodně se nemusíte bát. V půjčovně na vás čekají spolehlivá kola (buď standard, nebo TOP), je ovšem potřeba složit kauci (2000 – 3000 Kč). Pak už záleží jen na vás, jestli po první zkušební jízdě zakoupíte více jízd, abyste mohli překonávat sami sebe.

Vyzkoušeli jsme skvělé atrakce a již teď patříme k lidem, kteří se budou k Lipenské přehradě rádi vracet. Doporučujeme pro všechny věkové kategorie.

 

Všechny informace, otevírací dobu a vstupné najdete na webových stránkách www.lipno.info, dále na  www.stezkakorunamistromu.cz. a www.kralovstvilesa.cz.  Najdete zde i další tipy na atrakce a možnosti zábavy v okolí.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Kyller

    Tak sem bych se mooc ráda podívala. Už dlouho říkám, jak ráda bych se tam podívala.

  • Peťka

    Díky za článek, dlouho se tam chystám a po přečtení už neváhám. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist