Tip na výlet: Skanzen Přerov nad Labem

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Víte, kde se nachází nejstarší český skanzen lidové architektury? Možná jste sem jezdili na školní výlety. Nachází se ve Středních Čechách v Přerově nad Labem. Je součástí Polabského muzea. V roce 1900 ho založil arcivévoda rakouský Ludvík Salvátor Toskánský. Již tehdy z panství udělal expozici, která seznamovala s životem v Polabí. V roce 1967 na tuto tradici navázalo právě Polabské muzeum.

Sama jsem zde byla několikrát se školou i s rodiči. Dlouho jsem zde ale nebyla a když zde byl se školou nejstarší syn, navštívili jen jednu chaloupku. Opravdu jsem se tedy těšila na známé místo. Podívat se, zda je stejné jako kdysi, zda se změnilo, kam pokročilo.

Pro návštěvu jsme si s rodinou vybrali nejkrásnější období v roce – předvánoční čas. Podívat se, jak se žilo dřív, jak se tehdy slavily svátky vánoční. Od 17. 11. se zde totiž koná tradiční vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí.

Skanzen má rozlohu cca 2 hektary a na jeho půdě se nachází dobové chaloupky, špýchary, dobové památky, včelnice a další. V každé chaloupce je scéna z tehdejších Vánoc.

Jaké byly tehdejší zvyky? Jaké děti dostávaly dárky? Jak vypadal Štědrý večer? Jaké cukroví se peklo? Jak vypadalo? Na všechny tyto otázky se zde dočkáte odpovědí.

Můžete si také prohlédnout výstavu mnoha a mnoha betlémů. Od papírových, přes vyřezávané až po jeden velký venkovní, u kterého se můžete vyfotit.

Lidové Vánoce v Polabí zde probíhají od 17. 11. do 30. 12. 2017. O víkendu je součástí také „jarmark“ a dílničky, kde si můžete ozdobit perníčky, vyrobit ozdobu, svíčku apod.

V pokladně si můžete zakoupit mnoho upomínkových předmětů. My jsme si například zakoupili betlém, který si doma vystříháme a vyzdobíme si s ním okno.

Návštěva Skanzenu v Přerově nad Labem vás naladí na vánoční strunu, připomenete si, proč vlastně Vánoce slavíme. Že není podstatné, kolik dárků dětem pořídíte. Jsou přeci hlavně o tom, abychom spolu strávili společný čas, popovídali si, zahráli si hry. Na množství dárků a jejich hodnotě rozhodně nezáleží.

Skanzen Přerov nad Labem

Otevírací doba pro veřejnost je pátek až neděle od 9.00 do 16.00 hodin. POSLEDNÍ VSTUP JE V 15.00 HODIN.

Vstupné:
Dospělí: 90,- Kč
Děti školáci, studenti, senioři: 45,- Kč
Předškoláci: zdarma
Rodina (2 dospělí a 2 až 3 děti): 250,- Kč

Doprovodný program výstavy Lidové Vánoce v Polabí naleznete zde.

Výlet vám vřele doporučujeme. Malé děti školkového věku si na své asi nepřijdou, ale pro ty starší je to zážitek. Jelikož nám poprvé štěstí nepřálo a nejstarší syn s námi z důvodu nemoci nemohl jet, o víkendu si tedy plánujeme další návštěvu. A možná potkáme i Mikuláše.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist