Tip na výlet – Kroměříž

Rubrika: Z našich cest

Jako překvapení jsem dostala výlet do města Kroměříž. Přítel si našel na internetu, že je to památka UNESCO a myslel si, že jsem tam ještě nebyla, a tak koupil lístky a až do odjezdu autobusu jsem nevěděla, kam vlastně jedeme. Napřed to chtěl úplně tajuplný, abych dokud nebudeme na místě, nic netušila a přemýšlel, že mi zaváže oči na nástup do busu a cestou budu poslouchat hudbu, abych až to budou říkat, nic neslyšela, ale nakonec se spokojil s tím, že to bude překvápko jen do začátku cesty a pak už tam nebudeme tak šaškovat.


Sice už jsem v Kroměříži jednou kdysi byla, ale jen na skok, a tak mě to potěšilo i tak. Po příjezdu nám trochu zkomplikovalo návštěvu počasí, protože začalo silně pršet a bez deštníku se v takovém slejváku nedalo ani dojít do města si ho koupit, a tak jsme spolu s dalšími výletníky čekali v hale, až se udělá líp. Po asi hodince pršelo míň, tak jsme v naději, že to k zámku přeběhneme, vyrazili, ale v půlce cesty se znovu rozlilo, a tak jsme se utábořili na pobočce VZP, kde měli vevnitř pohodlná křesla a tam jsme z okna sledovali, jestli se obloha umoudří. Naštěstí se kolem oběda udělalo hezky a bylo tak už až do večera a tak jsme mohli navštívit krásnou Podzámeckou zahradu, která má neskutečných 64 hektarů. Vzhledem k její velikosti jsme se nechali přemluvit na jízdu zahradou vláčkem (60 Kč), což bylo moc pěkný, i s výkladem z reproduktorů a v mezičase nám hráli české písničky. V zahradě byli krásné stromy, které aby vypadali starší a mohutnější, původní majitelé spojovali jejich kmeny dohromady a výsledek byl zajímavý na pohled.

DSC05744 DSC05781DSC05822

Pokud chcete navštívit zámek, máte možnost z mnoha různých variací, my jsme si vybrali sloučenou trasu Via Unesco za 180 kč, v rámci které máte vstupné do věže, Květné zahrady a zámku. Ale samozřejmě jde i navštívit pouze zámek, nebo pouze věž či Biskupskou mincovnu, zahradu s rotundou… Možností je spousta. Studenti a děti do 15 let mají slevu a děti do 6 let zdarma. Zámek je vevnitř moc pěkný, akorát Květná zahrada nás trochu zklamala, kvůli té tento výlet přítel vybral a těšil se na něco opravdu „spešl“, ale bohužel až na jeden úsek to byla zahrada docela obyčejná, co jsou kolem každého pěkného zámku.

DSC05947DSC05900DSC05790DSC05826

Ta Podzámecká, která je hned vedle zámku (do Květné zahrady dojdete procházkou přes město, je trochu dál), je zdarma, větší a více se nám líbila a kdybychom měli čas, tak v ní strávíme více času, ale chtěli jsme stihnout vše a tak jsme jí jen „profrčeli“ zmíněným vláčkem. Jinak je ale Kroměříž pěkné město a možností, co tam navštívit je opravdu spousta, ať už jednotlivé expozice, nebo 3 sloučené trasy za zvýhodněné vstupné, takže mohu doporučit.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Endlisek

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Marci55

    Ano, Kroměříž má pěkné zahrady. Jen škoda, že do Květné je zvýšené vstupné. Aspon že Podzámecká je zdarma.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist