Špilberk žije! Švédi nás nedostanou!

Rubrika: Z našich cest

Tak přesně takový nápis uviděl Dominik v Brně na plakátu, který zval na akci na hrad Špilberk. On přece musí vidět vojáky, ukázky výcviku a boje císařského vojska. Takže jak asi předpokládáte, když nastal den D, tak jsme vyrazili do Brna na Špilberk.

Celý hrad byl otevřen pro veřejnost za jednotné vstupné 150 Kč a pro děti za 50 Kč. Na všechny návštěvníky čekal bohatý program, hlavně pro děti zde byla zřízená interaktivní stezka expozicemi a i soutěže o ceny. Každý dostal při vstupu plánek hradu a při plnění úkolů získávali písmenka a z těch se skládala výherní tajenka. Tu my neskládali, některé úkoly by Domča nezvládl a nebo by ho to nezajímalo. Třeba v kasematech měli nachystaný strašidelný program pro děti. Projít potmě sklepení kasemat chtěl Domča hrdinně zkusit, ale museli jsme se vrátit, nebylo vidět na krok a potmě se bál.

DSCN0527 DSCN0534 DSCN0556 DSCN0704

Jako první jsme si prošli bývalé cely, kde jsme zjistili spoustu zajímavých informací o dřívějším vězení na Špilberku a jeho vězních. Třeba k nejvýznamějším vězňům patřil baron Trenck a skutečnou legendou špilberské věznice byl i slavný loupežník Václav Babinský a kdo by ho neznal nebo o něm neslyšel. Pak jsme si zašli k vojenskému ležení, kde si Domča nadrzo nakoukl i do jejich stanů a zkusil sekat sirku sekerou. Dokonce tam měli odvahu mu svěřit do rukou šavli, jasně, že se s ní začal ohánět. Vyzkoušel si, že nosit halapartnu není taková legrace jak myslel, je docela těžká. Vystoupali jsme i na věž rozhledny, kde byl úžasný pohled na Brno.

DSCN0582DSCN0576-1DSCN0708DSCN0705

Zajímavý byl i 3D film o Špilberku a brněnském podzemí. A to by nebyl Dominik kdyby nepodepsal verbířský list a tím bylo potvrzeno, že vykonal výcvik se zbraní a je povolán k obraně Brna před Švédy. Ale nebyl to jen tak nějaký podpis, ale musel se podepsat husím brkem a docela se mu to povedlo. Takže ho dostal domů na památku. Na jižním bastionu jsme viděli cvičení zemské hotovosti, mušketýrů a dělostřelců. Ukázali nám nabíjení mušket a střelbu, jen to krapet Domčovi smrdělo střelným prachem. Pak jsme shlédli na velkém nádvoří šermířské vystoupení, po kterém jsme prošli ještě tržiště, opět si vyzkoušel držení kordu a dostal do ruky i pistole a kterému klukovi by se to nelíbilo.

DSCN0631DSCN0613DSCN0604DSCN0592

Koupili jsme si nějaké pohledy a turistickou známku a zároveň si prohlédli barokní lékárnu. Program na Špilberku byl až do 18 h, ale my zde byli už od 11 h a tak jsme odcházeli asi kolem 16.30 h. Ale byl to docela super prožitý den a určitě se příště pojedeme opět podívat.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist