Slavnosti slunovratu a Svatojánská noc

Rubrika: Z našich cest

Jak jste oslavili slunovrat a co Svatojánskou noc? Já jsem letos netradičně vyrazila s rodinou do nového centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Byl to pro mne tak krásný emotivní zážitek, že jsem se rozhodla o tom napsat a podělit se o skvělý typ na výlet s ostatními.

Je to krásný nový komplex, který je z dotací EU a města. A věřte, že si každý přijde na své. Tatínci mají k dispozici pivovar, kde nové vytříbené a neokoukané chutě vezmou každému dech. A tak jsme ochutnali jahodové pivo, které bylo opravdu jedinečné. Děti domácí mošt a limonádu. Grilovalo se pět druhů mas včetně zeleniny. Různé pochutiny a cukrovinky snad ani nešlo spočítat. Byla tam výstava zemědělských, stojů, děti se mohli projet v malém traktůrku, vyzkoušet si práci na poli nebo prostě jen odpočívat v dětském koutku a třeba si malovat. Mohu vás naprosto ujistit, že vše je tak krásně připravené, že i leckterý dospělý se stal na chvíli zase dítětem a znovu objevoval dávno zapomenuté staré řemesla našich babiček a dědečků.

bystrice_2 bystrice_5 bystrice_7

Je zde nepřeberné množství herních i vzdělávacích aktivit pro děti i rodiče. Byly jsme zde celý den a pořád bylo co objevovat. Luštili jsme záhadu Mitrovského pokladu. Nakrmili ovce, kozy, zajezdili na konících a především navštívili unikátní starodávnou vesnici. Kde v každé roubence na nás čekala pohádková bytost, které nás naučila nějakou lidskou dovednost. A tak jsme s chutí čistili vlnu, z které se upletla záložka do knihy, u včelaře jsme pracovali s voskem, u hrnčíře s hlínou. Pak jsme si namleli vlastní mouku, psali husím brkem a upekli perníčky. Potkali jsme vodníka, zakletou smrtku, hloupého Honzu, čarodějnici, bílou paní a v poledne nás strašila Polednice.

bystrice_9 bystrice_6 bystrice_3bystrice_1

Unikátní je také moderní pyramida, která využívá veškerých poznatku k ekologické výchově. A tak jsem např. šlapala na rotopedu, aby se začal motat větrák. Vypočítali si spotřebu energie v domě a probádaly tajemství recyklace.

bystrice_8bystrice_4

Nestihli jste tuto akci? Nezoufejte, je zde celoroční program. Co takhle oslavit společně dožínky nebo slavnosti brambor? Ráda se tam s vámi uvidím. :o))

Tento článek byl zařazen do soutěže o knihy pro děti, nezapomeňte proto prosím po přečtení na hvězdičkové hodnocení ;-).

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • endlisek
  endlisek

  Jé to je bezva, o tomto centru jsem ještě neslyšela. Ale podle fotek vypadá, že stojí za návštěvu.

 • Marci55

  Krásné místo

 • spulkin

  Ahoj Margot, posílám ceník,kdo jste z nejbližšího okolí, tak bych zvolila celoroční permanentku za 400 Kč. A ještě jsem zapoměla napsat, že se v Edenu platí krejcary 1 krej./10kč. Ale třeba jídlo a pití se dá zaplatit klasicky. My jsme tam byli tři a 300 kč bohatě stačilo. :o))
  Plné vstupné 130,-/osoba
  Snížené vstupné* 90,-/osoba
  Rodinné vstupné „A“** 400,-/rodina
  Rodinné vstupné „B“*** 280,-/rodina
  Skupina nad 10 osob 100,-/osoba
  Děti do 3 let, ZTP/P zdarma
  Školní výlety 90,- / 70,-
  Roční permanentka 400,-/osoba

  ** 2 dospělí + 2-3 děti do 15 let
  ***1 dospělý + 2-3 děti do 15 let

 • Dobrý den Spulkin,
  mohu se zeptat jesli je zde nějaké vstupné?? Zaujal mě Váš článek a ráda bych se svými dětmi vyrazila. Vypadá to opravdu skvostně. Děkuji za odpověď

 • Děkuji za krásnou pozvánku! Určitě se do komplexu podíváme. A krásné fotečky….

 • Králíček4

  To je super,tam by se nám líbilo!Děkujeme za tip,o prázdninách se tam určitě podíváme 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist