Skanzen a zoo Rapotín

Rubrika: Z našich cest

Je zde dobrým pravidlem doporučovat takové tipy na výlet, kde se nám líbilo a kde by se mohlo líbit i jiným. Ale při našich výletech se mi nyní na dovolené v Jeseníkách stalo poprve v životě i to, co mě vede k napsání právě toho, co NEDOPORUČUJI!


Je mi líto, že jsem toho musela být svědkem, protože raději píši ty místa, kde je nám dobře a kam se i rádi vracíme. Před dovolenou jsem si přes internet vyhledala místa, které vypadali pěkně a zajimavě, kde by se Domčovi mohlo líbit. Zajímavě vypadal i skanzen v Rapotíně, na svých stránkách slibovali, co vše u nich uvidíme. Prý se skládá ze skanzenu, veterán muzea, zooparku a dětského koutku. V zooparku jsme měli vidět živá zvířátka, podle uvedeného opice, pštrosy, lamy, velbloudy, osly, koně, kozy, ovce, domácí a vodní drůbež, pávy, čápy, krocany, exoty, labutě, husy, holoubky, kachničky, křepelky, bažanty, káně, srnčí, veverky, králíčky, vodní želvy a nově i kajmany. Pro děti nabízeli zábavný koutek bohatě vybavený všemi různými atrakcemi, s venkovnim ohništěm a posezením. Mimo to nabízejí svezení na koni, či oslíkovi nebo poníkovi a i svezení na velbloudu. Potud jsme byli spokojení a zdálo se to jako dobrý tip, a tak jsme se tam hned druhý den vydali. Protože s námi byla na dovolené známá, která má dvě nevidomé dcery na vozíku, tak jsme se snažili i hledat něco, co si mohou osahat nebo slyšet a nejlépe se zpevněnou cestou. Okolo pokladny byl sice drobný štěrk, ale prý to z vozíkem zvládnou, u pokladny jim prodali vstupenky a žádné varování a my se neptali. Ano, naše chyba! Ale koho by napadlo, že když za drobným štěrkem je dlážděná cesta, že dál nastane hrůza. Na cestě už nebyla dlažba a ani drobný štěrk, ale hodně velký štěrk,spíše šutry. Zde se nejen špatně šlo v sandálkách, ale s vozíkem nedalo projet. Ale to není to nejhorší!

20150721_113346 IMG_1650 IMG_166420150721_114309

My samozřejmě mířili za zvířátky, ale znechucená jsem ještě nyní! U plotu ležel chcíplej pštros, již posedaný zelenými mouchami, toho jsem ani nefotila a rychle pryč, než by si ho všiml Dominik. O kousek dál bylo stádo poníků, koní, koz a ovce. Chudáci ovce, musely nosit silné, zplstěné rouno, v ohradě bylo pouze seno a o kousek dál pil z kaluže strašně zbídačený, samá kost a kůže velbloud. Kde se v těch vedrech, kdy neapadla ani kapka hrozně dlouho, vzala kaluž v ohradě. Že by to byla napáječka místo koryta? Nějaké lamy, opice a kajmani mimo plastových soch vidět nebyli.
Pak jsem šla s Domčem ještě na tank a dále už ne, nějak mě přešla chuť a nálada. No Domča chtěl na hřiště, kde nás čekala další sprcha, cedule, že jsou atrakce jen do 4 a nebo 6 let, záleželo jaké. Taky ve mně moc důvěry nebudily, takže jsme odcházeli s pláčem. U pokladny jsme vyslovili svoji nespokojenost a na dotaz, proč nás neupozornila, že s vozíkem nelze projet a proč mají hřiště jen max. do 6 let, jak to mám vysvětlit řvoucímu 9 letému autistovi, když na internetu o tom není ani slovo, spíše naopak? Na to nám bylo odpovědí jen pokrčení ramenou a že je tam cedule s uvedením věku, jasně, ale pokud by to bylo uvedeno na internetu, tak tam ani nejedeme. Proč taky, že? A že to máme říci panu majiteli.

20150721_114803IMG_166120150721_11454411787292_1103871462976128_846969818_n

Po návratu domů, kde jsem měla dostupný internet, jsem panu majiteli napsala email a žádala o vysvětlení a nápravu. Pořád jsem přemýšlela, zda to takto zveřejnit, ale tím, že se pan majitel ani nenamáhal odpovědět za celou tu dobu, co jsem doma, mě utvrdil v tom, že to k uveřejnění posílám. A už je to jen na redakci, zda to chce, nebo nechce otisknout.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Byla jsem tam před 2-3 roky. Muž si vyzuzal i stodolu. Dodnes se smějeme tvrzení, že restaurátoři ty staré věci ničí, protože nepoužívají originální nátěry, které se používali při jejich výrobě. A tak mu tam ty kolovrátky, zemědělské nářadí, kočáry postupně prožírá červotoč.
  Jinak zažila jsem i pseudoletecké muzeum, o kterém kamarád prohlásil, že jde o vrakoviště a ta stodola je něco podobného.
  Po republice je dost takových míst, kde lidí střádají staré harampádí a potom to podobným způsobem předvádí. A potom jsou místa, kde se lidé to tyto věci starají, dávají je do kupy, předvádí jak se používaly. Ale těch není tolik.
  PS. opičky co si pamatuju byly vzadu – kolem stodoly až na druhém konci v takovém kotci, kde kdysi v zoo chovali malé šelmy, nebo papoušky.
  Tenkrát mi došlo, že pán je moderní zlatokop. Ovšem nějak si to neuvědomuje. Prostě si pořád mele tu svou a zájemců co zaplatí a nechá se zlákat líbivou reklamou přichází dost a dost. Matně si vzpomínám jak vypadaly plakátky a nápisy s tím co je ve stodole za poklady…
  Také jste tam určitě šli okolo takové maličké maringotky. Už tenkrát si nebyla podobná, pomalu se rozpadá. Kousek od vchodu do stodoly stojí jedna z maringotek ze seriálu Cirkus Humberto. Pán je na ní hrdý, ale bohužel je vidět, že se o ní nikdo nestará, dřevo hnije a kov je rezavý až to není hezké.

 • Jana Svobodová

  Náhodou, já si myslím, že byste tam měli jet. Troufám si tvrdit, že TO jste ještě neviděli. My jsme teda měli z návštěvy této „ZOO“ veliký zážitek. Měli jsme ovšem štěstí, že jsme v podstatě žádná zvířata neviděli. Tedy žádná živá zvířata. A jak to tu čtu, tak naštěstí ani mrtvá zvířata. A ani zubožená zvířata. Ovšem bylo tam spousta různých umělých zvířat – sošky a pod. Taky třeba sbírka hřbitovních pomníků. No prostě neskutečné panoptikum. Zírali jsme, to teda jo. A pak jsme se i neskutečně nasmáli, protože toto jsme vážně nečekali. Takže jsem teď možná mnohé připravila o velké překvápko. Ale jak píšu, vidět tam zubožená zvířata (ta to už zřejmě v čase naší návštěvy měla za sebou), tak šel humor stranou. Shrnu to jedním slovem: hrůza.

 • Po dnešní návštěvě NIKOMU NEDOPORUČUJI !!!!! Leda kontrole a zavřít to. Je to hrůza a dětský koutek pro děti NEBEZPEČNÝ. Halda rezavého šrotu všude. Byli jsme s rodinou, nechali jsme tam za vstupné přes 800,- a s děsem odcházeli.

 • Anonymní

  Kouzlo tohoto mista nespociva v dokonale zoo nebo vydlazdenych chodnicich. A pokud jste nenavstivili onu tajemnou stodolu, prisli jste o dost a tim padem vam to zrejme nedokreslilo ten spravny obrazek. My jsme tam byli dnes a byli jsme spokojeni. Prenesl jsem se do detskych let, kdy jsem badal u babicky na pude, s panem majitrlem jsem pokecal o armadni technice … Ja tento projekt chapu, ale urcite tam nelze jit s obrovskym ocekavanim komfortu. O tom toto misto neni. Zkuste se zamyslet a podivat se jinyma ocima.

 • Anonymní

  Musím jen souhlasit,my jsme letos navštívili toto místo o dovolené 20.7.2016 a byla to hrůza!Jak si vůbec mohou dovolit nazývat se Zoo parkem a Muzeem veteránů ?!Zvířata jsou tam chudáci,kteří žijí ve špíně a výkalech,všude smrad,podmínky děsné,tam se daří jen všudypřítomným kýčovitým sádrovým sochám zvířat,těch je tam přehršel…Je mi líto,že to musely děti vidět,ještě ke všemu za takové vstupné!Mělo nás odradit už při výstupu z auta lamentování a nadávání ostatních rodin,které šly odtamtud!Určitě toto místo NEDOPORUČUJEME navštívit,leda veterinární kontrole!!!Petra

 • Anonymní

  Musím jen souhlasit,my jsme letos navštívili toto místo o dovolené 20.7.2016 a byla to hrůza!Jak si vůbec mohou dovolit nazývat se Zoo parkem a Muzeem veteránů ?!Zvířata jsou tam chudáci,kteří žijí ve špíně a výkalech,všude smrad,podmínky děsné,tam se daří jen všudypřítomným kýčovitým sádrovým sochám zvířat,těch je tam přehršel…Je mi líto,že to musely děti vidět,ještě ke všemu za takové vstupné!Mělo nás odradit už při výstupu z auta lamentování a nadávání ostatních rodin,které šly odtamtud!Určitě toto místo NEDOPORUČUJEME navštívit,leda veterinární kontrole!!!

 • Králíček4

  Já snesu docela dost,ale i kdyby se to týkalo jen velblouda,tak i na mě to bylo silné kafe.Díky tomu jsme ani nečekali na dobu prohlídky,v nějaké stodole měl ještě něco zavřené,ale možná kdybych čekala a dala se s ním do řeči,tak mě asi nechali vyvést násilím.Takže,alespoň na to upozorňuji kde mohu.

 • danasi

  Dobře, že jsi napsala. Je jedno, co si kdo myslí. Pro mne je důležité, že toto místo na tebe neudělalo dobrý dojem a proto ho na seznam našich návštěv nedáme.

 • meggi41

  Pardon,veterin.spravu..

 • meggi41

  To je jen v poradku,ze jsi resila predevsim Domcu!! 😉

 • meggi41

  Jeste pridavam velice poucny clanek,jak „funguje“hygienicka stanice a pod. 🙁

  http://www.sancezviratum.cz/jak-resit-tyrani-zvirete/

 • Peťka

  Králíčku, to je mi úplně jasné, že jsi neměla chuť nějak reagovat před dítětem. To je logické. Také bych se sebrala a raději odešla, než tam koukat na toto.
  Už jen fakt, že pan majitel ani neraguje je vidět, jaký má vztah k návštěvníkům.
  Zkusila bych ještě tu Ligy na ochranu zvířat – některou z místních poboček.

 • Králíček4

  osobně jsem po příjezdu psala přímo majiteli na email a vracela jsem se 26.července,zároveň jsem psala i na státní veterinární správu,oboje bylo odesláno 27.července.Z veterinární správy mi přišla pouze automatická zpráva o přijetí a jinak žádná reakce a pán majitel nereagoval vůbec.
  Co se týká pštrosa,lituji,že jsem ho nevyfotila,ale klid dítěte mi v tu chvíli přednější.Zdraví pštros když je teplo je ve stínu,pokud ho má,může sedět na zemi,ale krk s hlavou má vždy nahoře,tento týden jsem to viděla i ve Vyškově,ale tady ležela i hlava a lítali na ní zelené mouchy masařky.U pokladny jsme se k pštrovi už nedostali,jelikož na každé slovo reagovala jen ať to řekneme majiteli.Opravdu jsem neměla chuť se dohadovat s někým před Dominikem,tomu jsem se chtěla vyhnout.Dokonce se mi i podařilo najít podobnou kritiku z předchozích let od jiných návštěvníků,datované od roku 2011,sami můžete kouknout http://www.jedtesdetmi.cz/zoo-park-rapotin-1085/

 • Peťka

  Ještě vkládám odkaz na Ligu na ochranu zvířat:
  http://www.lozcr.cz/kontakty/
  Říkali jste to v pokladně, že tam mají uhynulého pštrosa? Neležel třeba jenom vlivem velkých veder?
  Osobně bych se asi zeptala na místě a pokud by nebyla ochota k řešení situace, volala bych policii.
  Ovce mohla být třeba zrovna před střihem. Některé druhy mají srst hustou.

 • meggi41

  No tedy nevim,jak to napsat,aby to bylo i pochopeno,ale ja teda „verim“co kralicek pise,co videla..a ikdyz vidim jen fotky,i „slepej vidi“,ze nejen ten velbloud vypada zubozene,ale takto nevypada i normalni,zdravi kun(to mi trha srdce nejcive),a ovce se museji strihat..ty „vybehy“take nejsou v poradku..a pokud tam byl zdechlej pstros(a kralicek pise,ze ano)tak je evidentni,ze je tam spatna pece(slusne receni),protoze zviratka v Zoo,jen tak nehynou,pokud je vse ok.
  Me informace jsou,ze tohle v Cr resi napr hlavne Liga na ochranu zvitat,ci uvedomela,dobra zvedolekarka/zvedolekar,a dale uz se veci resej za asistence policie.Je to i o lidech,ten,kdo sedi na urade a nic neresi,to bude videt jinak a nezasahne.
  Hygiena to pry neresi,nema v popisu..

 • Peťka

  Králíčku, nikdy jsem tam nebyla, nemůžu tedy soudit. Jen se zeptám, zda ten pštros byl opravdu mrtvý??
  Co dát podnět na veterinu, či krajskou hygienickou stanici, popř. nějaké zařízení, které se zabývá týráním zvířat? Nechat to prošetřit, protože pokud tam neměla zvířata ani vodu, asi bych nevydržela a někde to nahlásila. Ten velbloud vypadá opravdu strašně.

 • meggi41

  Sileny,uz jsem rozcilena po druhe,co to vidim,ctu 🙁
  Mrzi me,ze tohle Domca zazil a jeste i ty dve slecny,uz tak to maji tezke..
  Ja jsem toho nazoru,ze tohle uz je vylozene tyrani zvirat!!Staci se podivat na fotky kone,ovce a velblouda!!Zalostny pohled a ja bych za takove jednani se zviraty davala velice prisne tresty!Nehorazne,co si lide dovoli,vzdy je to take zivy tvor!Jsme „pani sveta“? MYSLIME SI TO CASTO O SOBE 🙁
  Nedavno v tv,napriklad ukazovali utulek pro pejsky,take tam vlitla Liga na ochranu zvirat,i s policii!Mela jsem slz v ocich a dcerku jsem „hnala“od obrazovky 🙁 Myslim si,ze tohle je take ten pripad!Ja bych nemohla ani klidne spat,nic neudelat!
  Dobre,ze jsi to jsem dala,a myslim,ze tohle by meli resit prislusne urady!

  Verim,ze vsechny vase vylety,uz staly za to 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist