Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší…

Rubrika: Z našich cest

Asi každý z nás viděl krásný český film „Vesničko má středisková“. Místní doktor doporučoval pacientovi, ať jede do Pelhřimova, podívat se na krematorium „Ať ví, do čeho jde“. Krematorium v Pelhřimově opravdu není, ale co tam je, tak je svět rekordů a kuriozit. A jelikož mám ráda cokoliv neobvyklého, tak jsem tam vyrazila s rodinou a prozkoumala všechna česká nej. :o)


V Pelhřimově je svět kuriozit rozdělen na dvě místa. První je expozice „Zlaté české ručičky“ a nachází se blízko historického centra města. Jde o budovu o třech patrech, kde jsou vystaveny české nej + fotografie a certifikáty místních rekordů.

IMG_2247IMG_2239IMG_2289

K vidění je například největší kaleidoskop, cukrová homole, největší kalendář nebo předměty lepené ze sirek (obrazy, kytara, vázy). Také nejmenší namalovaná Slovanská epopej od Alfonse Muchy, největší otisk ruky a nohy nebo třeba strom plodící pět druhů ovoce: meruňka, švestka, broskve, nektarinka a mandle. Je toho tam hodně a část expozice je i venku v parku u budovy.

IMG_2256IMG_2262IMG_2285

Muzeum rekordů a kuriozit se nachází ve věži. Největší čepice, péřová bunda, koště či zubní kartáček pobaví asi každého, ale i miniatury jsou nádherné! Tak schválně kdo z vás by si troufl namalovat obrázek na hlavičku od sirky nebo vytvořit nejmenší Betlém do skořápky od ořechu? U všech miniatur je přiložena zvětšovací lupa, tak nemusíte mít strach, že byste nic neviděli. Moc se mi také líbil nápad na nejdelší pletenou šálu, kde každý návštěvník (pokud teda umí plést) uplete kousek a tak přispěje, lidově řečeno, svou troškou do mlýna k dalšímu českému rekordu.

IMG_2277 IMG_2278 IMG_2280

Vstupné je 120 Kč na osobu a děti do 6 let jsou zdarma. Jedinou nevýhodou je bohužel to, že s kočárkem se do věže opravdu nedostanete a vyšlapat 101 strmých schodů taky nedoporučuji lidem s omezenými pohybovými schopnostmi. My jsme zrovna trefili na skupinku německých turistů s mentálním handicapem a vyšlapat schody ve stísněném prostoru byl pro některé klienty opravdu problém. Focení je za příplatek 10 Kč. Můžete si koupit samozřejmě turistickou známku, různé suvenýry i knihu českých nej. Výlet doporučuji, ale zvažte pohybovou kondici i výlet s dětmi do jednoho roku.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Kdysi jsem někde zaslechla o té pletené šále, ale zapomněla jsem, kde to bylo a nějak jsem pak ani nepátrala, ale zůstalo mi to v hlavě. Tak jsem se to konečně dozvěděla. 🙂 Dobrý tip, tam by se nám mohlo líbit.

 • spulkin

  Když napíšeš, ráda si přečtu…

 • gabulka73
  gabulka73

  bohužel – to mělo být

 • gabulka73
  gabulka73

  Tak jestli se k tomu dostanu, udělám nějakou repotáž na VD,ikdyž tu atmosféru asi ohužel nepřenesu

 • spulkin

  Tak to musela být skvělá akce. To bych ráda viděla.

 • gabulka73
  gabulka73

  My o víkendu také trhali rekord a to v Milovicích se srazem dvojčat, sešlo se jich 310.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist