Nejmenší hřbitov v ČR

Rubrika: Z našich cest

Tak schválně, kolik z vás navštívilo nejmenší hřbitov v České republice? A kde byste ho vlastně hledali? V Čechách, na Moravě nebo Slezsku? Já vám poradím, je v malé vesničce jménem Hluboké v kraji Vysočina. A kdo by hledal blízko hřbitova kostelík nebo kapličku, tak by hledal marně. Je to totiž blízko lesa a není katolický, ale evangelický.

Měří přibližně 102 metrů čtverečních a založen byl v roce 1885 p. Josefem Sklenářem. Celkem je tu 7 hrobů a kdo čekal nějaké staré ruiny, tak ho musím zklamat, je to krásný útulný hřbitov, o který se starají majitelé hrobů a Obecní úřad. Je zapsaný v české knize rekordů a určitě stojí za zastavení.

IMG_1933IMG_1931IMG_1925

Komu by se nelíbil místní hřbitůvek, tak nabízím novou pískovcovou stavbu minipivovaru s nádhernými malbami nebo nedalekou přehradu, kde se dá krásně osvěžit v parném dnu. Tuto unikátní věc jsem objevila na cyklostezce a oficiální jezdecké stezce kraje Vysočina, kterou obklopuje krásná příroda. Výlet je ideální pro rodiny s dětmi. Silnice a stezky jsou krásně značené, silnice je sice z kopce do kopce, ale zato s nádherným výhledem do okolní krajiny. Samotná obec Hluboké byla oceněna vesnicí Vysočiny za rok 2009. Je zde mnoho zemědělských usedlostí. Na cestě můžete potkat koně, ovečky a při trošce štěstí i uslyšíte zvony, které zde pravidelně odbíjí  7.00, 12.00 a 19.00 h. Ať už na koni, pěšky na kole nebo s kočárkem doporučuji tuto lokalitu navštívit.

IMG_1934IMG_1929IMG_1927

Je to neokoukané místo, krásně upravená obec a klid, který tak často vyhledáváme. Kdo už navštívil ZOO, hrady a zámky a hledá unikátní místa, tak nejmenší hřbitůvek může být dalším dobrodružstvím cestovatele na cestě po koutech České republiky.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Jak si s dětmi užít jarní prázdniny?

Jarní prázdniny jsou již v plném proudu a právě toto období je ideálním časem, během nějž by si měli udělat volno také

Čtu dál →

10 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí

Nalezení rovnováhy při plánování novoročních předsevzetí je důležité. Je potřeba si dát dost velké cíle na to, aby se

Čtu dál →
jak být skvělá máma

5 tipů, jak být skvělou mámou

My mámy máme takovou zvláštní schopnost. Ať děláme, co děláme, máme aspoň jednou za čas pocit, že toho není

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Králíček4

  a proč se nepodívat i na hřbitov i když to v někom může vyvolat tíseň,pokud je zajimavý,tak klidně.My byli třeba loni na hřbitově na Vyšehradě,podívat se na hroby slavných a náhodou to bylo zajimavé.

 • spulkin

  Koukám jaké rozpoluplné reakce hřbitůvek vyvolal. To by asi ZOO nebo nějaký hrad neudělal. :o) Museli by jste to vidět. Není to žádné depresivní místo. Poslední pohřeb tam byl víc jak před 60. lety. Jde spíš o takovou pikantérii….. Jsem ale ráda, že píšete své názory. Ostatně proto byl také tento článeček napsán. :o)

 • meggi41

  Tak me teda hrbitov nenadchne, 😀 🙁 at je jakykoliv(pivatko nic ve zlem)
  Ale urcite hezkych mist je dost,to ano, jen vyrazit 😉

 • pivatko

  tak toto mě nadchlo, vůbec jsem o ničem takovém neslyšela a až pojedu na nějaký výlet,tak určitě toto místo navštívím

 • endlisek

  Hřbitovy nerada navštěvuji, padne tam na mě tíseň, ale procházky přírodou po zajímavých turistických trasách miluji. A na Vysočině je krásně.

 • Opraveno 🙂

 • spulkin

  Chybička se vloudila, ano „není katolický“ :o)

 • Margit

  Evangelický je křesťanský…
  Pravděpodobně tam mělo být „není katolický“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist