Medvídkové a nejstarší rozhledna na Berounsku

Rubrika: Z našich cest

V tomto tipu na výlet ještě na chvíli zůstaneme v Berouně. Nedaleko Husova náměstí totiž bydlí tři medvídkové, které byste měli poctít svou návštěvou. A pokud budete mít dobré boty, pak neváhejte ve výšlapu na nejstarší rozhlednu tohoto kraje…

Pokud s sebou budete mít na výletě děti, pak po prohlídce města vyrazte směrem na Městskou horu, kde se nachází „ubytovna“ tří večerníčkovských medvědů – Jardy, Vojty a Kuby. Právě tito tři se stali hlavními hrdiny večerníčku Méďové, režiséra Václava Chaloupky.
Do medvědária se dostanete z Husova náměstí pěšky do kopečka od Pražské brány. Je to nedaleko, asi čtvrt hodinky pomalou chůzí. Vyrazit můžete i s kočárkem. Všichni tři medvědi tu žijí od roku 2003 a byla by asi chyba, kdyby tu chyběli. Beroun má totiž toto zvíře ve svém znaku i praporu.

Počítejte ale s tím, že tu strávíte poměrně dlouhou dobu. U medvědária se nachází rozsáhlé dětské hřiště v lesoparku se spoustou herních prvků pro malé i větší děti. Za naší návštěvy se to tu hemžilo tolika dětmi, že jsem chvílemi ani nevěděla, kde jsou ty moje…

Medvědárium je vybaveno útulně, medvědí trojčata tu mají každý svou ložnici, je tu přípravna krmiva a velký výběh. Dokonce je tady i bazének, zrovna za naší návštěvy se jeden z medvědích bratrů oddával vodním radovánkám a přilákal tak pozornost nejednoho návštěvníka, především z řad dětí. Evidentně se mu zájem líbil – čím víc se děti smály, tím více se rochnil, potápěl a pohupoval na kusu klády na vodě.

A jdeme na rozhlednu

Rozhledna Děd u Berouna je první, kterou postavil Klub českých turistů, a to v roce 1893. Leží na vrcholu stejnojmenné hory, ve výši 492 m. n. m. Je vysoká 12 metrů a nahoru se dostanete po 56 schodech. Musím upozornit, že první část výšlapu na samotné rozhledně je docela nebezpečná – schody jsou polorozpadlé, takže pokud půjdete nahoru, dávejte si dobrý pozor. Druhá část je pak po kovovém schodišti.

Rozhledna leží asi tři kilometry od Berouna. My jsme dojeli do nejbližší obce autem a odtud jsme se vydali pěšky. Cesta vede lesem, procházka je to dlouhá asi dva kilometry, ale nádhernou přírodou, při které můžete například děti seznamovat s tím, co v lese roste, vyhledávat turistické značky ukazující směr cesty apod. Podniknout výlet lze i v horkém dni, protože vás ve většině zastíní vršky stromů a nepaří tolik sluníčko. Pouze při výstupu nahoru (vede sem několik cest, my jsme šli asi tou nejhorší) jsme byli trochu obsypáni klíšťaty. Naše, i když strmá, cesta vzhůru byla ale více dobrodružnější, než ta z druhé strany, kterou lze také jít, jak jsem se později dozvěděla od dalších návštěvníků. Ta vede přímo z Berouna a lze ji podniknout i s kočárkem.

Rozhledna je otevřená celoročně, neplatí se tady žádné vstupné.

Kudy kam na rozhlednu

Pokud pojedete autem, pak je nejbližší obcí Zdejcina, odkud jsme vyrazili i my. Do Zdejciny se dostanete z Berouna směrem přes Talichovu ulici a Talichovým údolím (od Pražské brány směrem doprava).

Ve vsi, u autobusové zastávky, je malé bezplatné parkoviště. Dále pokračujete mezi domky směrem do lesa a pak po zelené turistické značce.

Pokud se sem vydáte vlakem, pak musíte vystoupit ve stanici Beroun – Králův dvůr a odtud po zelené turistické značce asi 4 kilometry pěšky. Jestliže vystoupíte na berounském vlakovém nádraží, pak půjdete po modré turistické značce asi o půl kilometru déle.

Občerstvení, suvenýry…

U rozhledny není žádná možnost zakoupení informačních materiálů, občerstvení apod. Ve vsi Zdejcina, odkud jsme vyšli my, jsem také neviděla žádnou restauraci, takže doporučuji vzít si s sebou dostatek pití, popř. i jídla. U rozhledny lze posedět na lavičkách, a odpočinek po výstupu neuškodí.

U medvědária se nachází stánek s občerstvením i s menší nabídkou něčeho k sezobnutí.

Veškeré propagační materiály, pohlednice, turistické známky a turistické vizitky, včetně originálních razítek do deníčků pro rozhlednu i medvědárium jsou k dispozici pouze v informačním centru na Husově náměstí v centru Berouna.

Veškeré informace o medvědáriu a rozhledně na Dědu najdete na oficiálních stránkách města Berouna: www.mesto-beroun.cz.

Více fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii Letem světem – Beroun – Medvědárium a Rozhledna Děd u Berouna.


Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Aha, tak to jsem už doma :o)) Opravdu došlo k mýlce, každá meleme o jiné rozhledně… Tím, že jsi o ní psala až po tom medvědáriu, tak jsem až tak dál nevnímala název, ale brala jsem to, že je to ta u toho medvědária :o)) Tak hlavně, že jsme to daly dokupy :o)))))

 • Ivča a Domča

  Ano, to je ta rozhledna na fotce, kde jsme byli my.
  Pro porovnání odkaz na obě rozhledny, na téhle „mojí“ jsou i ty schody nahoru, skutečně tam žádná pokladna není jak je vidět:-)

  http://www.mesto-beroun.cz/mesto/tipy-na-volny-cas/

  O nic nejde, jen si myslím, že prostě mluvíme každá o jiné:-) Podle toho dokazu se na té Městké platí symbolické vstupné:-)

 • Peťka

  Ivčo, ta rozhledna o které mluvíš ty je na fotu přímo v článku?
  Arabart, pokud ano, mrkni na foto. 🙂

 • Ivča a Domča

  Arabart, mám pocit, že jste byli na jiné rozhledně:-)Tady na této rozhledně u schodů, co vedou nahoru není nic, jen ty schody, z druhé strany rozhledny pak ještě vchod do nějaké malinké místnosti plné bordelu a nic víc:-)
  Ona je v Berouně ještě Městská rozhledna, my tam tedy nebyli, ale nebyla to náhodou ona? Tady skutečně podle tvého popisu nic takového není…

 • Anonymní

  Fakt jsme platili :o) Byli jsme tam tuším minulé úterý. Před těmi schody co vedou přímo nahoru je vpravo okýnko a tam seděla paní a vybírala. Měla tam i pohledy a turistické známky, takže krom 10,– za vstup jsem dala ještě 60,– za dvě turistický známky pro děti :o)) Ale je možný, že tam někdo nesedí pořád a pak je to zadarmo… Ale myslím, že je to celkem jedno – i těch 10,– není nic tragického.
  Stále nepřihlášená Arabart :o)

 • Lussy

  Ivčo,
  fakt je to Matěj. U nás je to oblíbený Večerníček a tak vím, že se tam zpívá: Vojta, Kuba s Matějem, usnem, než se nadějem…

  My tam byli asi před 8 lety, a mám pocit, že tam byla na plotě cedule a informace o nich i s jménama, ale ruku do ohně zato nedám, je to vážně dlouho :-).

 • Ivča a Domča

  Díky za komentáře.

  Lussy vážně je to Matěj? Já se tam ptala, ale nepsala, takže docházím k názoru, podle toho co píšeš, že jsem to medvídkovo jméno zaměnila se jménem svého přítele, taky Jardy:-) Tak to se omlouvám:-)

  Arabart – je mi líto, ale v době naší návštěvy tam nebyl nikdo, kdo by vybíral peníze, pokladnu jsem tam taky neviděla ani nápis o placení vstupného a ani nikdo z dalších návštěvnéků nic neplatil:-)Vy jste vážně platili? My tam byli o víkendu v červenci.

  Díky moc ještě jednou.

 • Anonymní

  Jojo, je to tam moc pěkné, byli jsme tam minulý týden :o) Jen taky maličká oprava – na rozhlednu je dítě zdarma – dospělý za 10,– :o))
  Arabart

 • Peťka

  Pěkná pozvánka, díky za článek. To víš, já a medvěd. 🙂 Hned bych se na huňáče pěkně za plotem jela podívat. 🙂

 • Lussy

  Ivčo,
  včera jsme byli na medvídkách na Kladně a akorát jsme si říkali, že až bude hezky, vypravíme se i do Berouna 🙂
  Jen tě musím opravit, ten jeden méďa se nejmenuje Jarda, ale Matěj :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist