Lanovka a fóbie z výšky

Rubrika: Z našich cest

Cestou z Pradědovy galerie mi asi přeskočilo, zajisté z toho tepla, a ve chvilce delíria jsem Dominikovi slíbila jízdu lanovkou. Já, co má fóbie z výšek a když už lanovku, tak pouze kabinkovou, slíbím takovou blbost. No taky jak jinak, když celý den poslouchám, jak chce na lanovku, že mi vymluví i díru do hlavy, cestou kouká na lanovky jak jezdí nahoru na kopce. Opravdu jsem se nechala ukecat a u jedné lanovky v Malé Morávce jsme zastavili. Ještě nyní si říkám, kam jsem asi dala rozum.


Už když jsem kupovala jízdenky na čtyřsedačkovou lanovku, protože tu ani jiné nemají, tak jsem pobavila mladíka, co je prodával. Zeptala jsem se ho, jak dlouho ta jízda vlastně trvá a když mi bylo řečeno, že asi 5 min. jedna cesta, tak jsem prohlásila, že to dojedu mrtvá. No fakt jsem si připadala jako vesničan ve městě, asi zafungovala nervozita a strach, že hned první zádrhel nastal u vstupu k lanovkám. Jasně je tam turniket a dostala jsem přednabité karty, ale ač jsem to tam cpala horem dolem, zleva zprava, tak se nám to neotevřelo. Obsluha na nás zavolala, ať to tedy obejdeme a podlezeme. Tohle je už mohlo varovat, že kdo neprojde normálně turniketem, je divnej! Ale to ne!

IMG_1831IMG_1826

Mladík nám lanovku přibrzdil, usadili jsme se na sedačky a zase ji pustil. Mě jen proběhlo hlavou, zda pojedeme jenom tak, bez nějaké zábrany proti vypadnutí, což už mu asi došlo, že přijeli neandrtálci z pralesa a lanovkou nikdy nejeli a volal na nás – dejte to dolů. Konečně mi zapnul mozek a rám, co byl nad námi, jsem stáhla dolů a oddechla si. Tak a už nevypadneme, ale co ta výška!

IMG_1834IMG_1829

Ze mě už pomalu padaly kapky potu, v křeči jsem sledovala vrcholky vzrostlých stromů a u toho držela Dominika. A nebo, že bych se ho spíše držela já, pro větší pocit jistoty? Ve chvíli, kdy se lanovka během cesty zastavila, mně opět probleskla myšlenka, že tam snad zůstaneme a co budu dělat. Do toho usmívající a šťastný Dominik pronesl vražednou větu “Maminko, to je výška, že? Tam kdybych spadl, tak se mrtvej kutálím až dolů!“ Co vám budu povídat, jako každého dalšího nás lanovka dovezla v pořádku nahoru, kde jsme dostali příkaz tu ochrannou tyč zase otevřít a pak opět zavřít, protože jsme nevystupovali, ale jeli hned dolů. Myslím, že by mi v tu chvíli ani nohy nesloužily. Opravdu jsme dolů dojeli oba živí, ač jsem tomu původně nevěřila, mně se sice mírně klepaly nohy, ale Domča byl spokojený a šťastný, že jel lanovkou.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Králíček4

  Danasi,určitě na vyklizení prostoru je manžel fakt super.Ale řekni mu,že já to slyšet,tak neodejdu,ale odvezou mě 😀

 • danasi

  Králíčku, ono je to někdy výhodné. Víš kolikrát jsme byli někde a byli tam fronty na hodiny. Třeba Štramberská trúba. Manžel scela vážně prohodí dosti nahlas, jo co opravili ty schody, tak už to jde, ale těch mrtvých, co se tot u posledně zřítilo. Čekací doba se zkrátila na 5 minut. Na lanovku u Macochy, to samé. Nějaká paní povídá, to je pěkná vyhlídka. A manžel na to a počkejte, jak si to užijete, až ta kabina s váma poletí dolů. Minule jak se urvalo to lano. Nechápu, že drdivá většina zvolila zdlouhavou cestu pěšky. Ale my jsme se vezli samy.

  Tak nevím, ale dostat se na beznadějně zasekanou lanovku nás dokáže během 5 minut.

 • Králíček4

  Danasi,sěkuji a tvůj manžel je tedy srandista,ale potkat bych ho na lanovce nechtěla 😀 😀 😀

 • danasi

  Jistě tě chápu, i když já strach nemám. Jsi super máma, že jsi to zvládla. Já na této lonovce spíše řeším počasí. Horší je to v zimě, kdy je mi někdy dosti zima.

  A jistě bych tě nedala dohromady s mým mužem. Ten si toto vychutnává. Posledně byla fronta na lanovku a on v klidu prohodil, pamatuješ jak to tu před 5 lety spadlo, těch pomlácených??? Hned jsme byli první na řadě.

 • pivatko

  hlavně že si nedojela mrtvá 😀

 • Králíček4

  To jsem moc ráda,že vás to pobavilo,já se dnes už taky směji,už vím,že lanovka je daleko 🙂 ale co bych pro to dítě neudělala 🙂

 • Králíčku, díky za vtipný článek, také jsem se u něj velmi pobavila 😀 (i když naprosto věřím, že Tobě do smíchu nebylo 😉

 • meggi41

  Fakt se bavim 😀 😀
  Koukam,ze bys,jako ja,nekoukla dolu v New York,z Empire State,ma 381metru,tusim 😀 Z vysek mama asi fobii,ci co 😉 vrchol pro mne bylo ze jsem nekolikrat zdolala Tatry,o letani jsem rikavala,ze jedine silne podnapila 😀 a nyni letam casto a miluji to nejvice ze vseho..clovek i sam sebe prekvapuje,a ty mas muj obdiv,a Domca ma stesti jako Brno 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist