Kulturní kolonáda města Náměště nad Oslavou

Rubrika: Z našich cest

Tak schválně, kolik z vás navštívilo kulturní kolonádu v Náměšti nad Oslavou? A z čeho se vlastně skládá? Kolonáda obsahuje 11 objektů – klášterní přádelnu, zámek, barokní most, kostel sv. Jana Křtitele, faru, kapličku, hrobku Haukwitzů, starou radnici, měšťanský dvůr, Schultzovy filtry (kanalizační filtry) a oboru. Samotný pohled na Náměšťský zámek je v některých průvodcích počítán za dvanáctý kulturní „objekt“.


Kdybych měla popisovat každou tuto jedinečnou stavbu, „objekt“, tak by to zabralo hned několik stránek a upřímně si myslím, že by to četl jen málokdo z vás, a tak vám popíšu především zámek, který právě letos slaví 450 let od založení a v textu níže celkovou procházku celé kolonády. Zámek má dvě prohlídkové trasy, a to apartmán hraběte Haugwitze a reprezentační prostory zámku. Reprezentační prostory jsou jako na každém zámku přehlídkou starobylého nábytku, porcelánu, obrazů a kachlových kamen. Unikátní zde jsou tapisérie, jejíž historie sahá až do roku 1540. Prostory jsou kompletně zrekonstruované a upravené. Plné vstupné je 90 korun na dospělou osobu, ale jsou zde i zvýhodněné ceny pro děti, rodiny a důchodce.

IMG_2125 IMG_2129IMG_2128

A i když mám ráda historii, tak jsem nejvíce byla zvědavá na soukromý apartmán šlechtice Haugwitze z první poloviny 20 století. Snad proto, že má člověk přirozenou zvědavost a touhu poznat život šlechticů a pokud možno alespoň na chvíli stát se také součástí vyšší třídy. Rozsáhlou knihovnu, pracovní stůl či postel by čekal asi každý návštěvník, ale majestátního orla umístěného nad krbem v pánském pokoji už málokdo. Tento osobitý zážitek mi znovu připomněl, že nad každým detailem se má v interiéru popřemýšlet a rozjímat nad jeho smyslem. Snad se chce „obyčejný smrtelník“ přiblížit k těm, co mají „modrou krev“ a zjistit, že jsou to v podstatě lidé, kteří mají podobné problémy a životní cesty jako kdokoliv z nás. Za tento samostatný okruh zaplatíte 80 Kč/os. Průvodkyně je velice milá a ochotná zodpovědět na jakékoliv vaše dotazy. Suvenýry a pohlednice jsou samozřejmým doplňkem pro toho, kdo si chce na památku něco z výletu odnést domů.

IMG_2130IMG_2133IMG_2131IMG_2132

K zámku nelze dojet přímo autem, je zde záchytné parkoviště, tak si budete muset cestu vyšlapat lesním porostem, ale terén není náročný a odměnou vám bude nádherný rozhled po okolní krajině. Pokud jste si prohlédli zámek, tak zamiřte na náměstí, kde najdete po okolí téměř všechny prvky kulturní kolonády. Vše je krásně značeno a přesně popsáno na informačních tabulích. Nic se neplatí a všude můžete nahlédnout. My jsme zrovna navštívili Náměšť, když probíhal jubilejní 30. ročník folkových prázdnin, a tak jsme mohli zdarma poslechnout i lidovou hudbu a navštívit workshopy. Ale i bez kulturního programu má historická kolonáda co nabídnout. Na závěr doporučuji navštívit místní cukrárnu a ochutnat některou ze zmrzlin. Pokud budete chtít Náměšť nad Oslavou navštívit, vyhraďte si na to celý den. Nespěchejte, relaxujte a vychutnávejte si historické i přírodní památky! Stojí to za to.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Jak si s dětmi užít jarní prázdniny?

Jarní prázdniny jsou již v plném proudu a právě toto období je ideálním časem, během nějž by si měli udělat volno také

Čtu dál →

10 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí

Nalezení rovnováhy při plánování novoročních předsevzetí je důležité. Je potřeba si dát dost velké cíle na to, aby se

Čtu dál →
jak být skvělá máma

5 tipů, jak být skvělou mámou

My mámy máme takovou zvláštní schopnost. Ať děláme, co děláme, máme aspoň jednou za čas pocit, že toho není

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist