Kam s dětmi na výlet? Zkuste Veltrusy!

Rubrika: Z našich cest

Hledáte oázu klidu a romantiky, kde s dětmi můžete strávit příjemné odpoledne? Pak bych vám mohla doporučit nádherný zámek nedaleko Prahy…

Veltruský zámek a zámecký park se staly jedním ze symbolů srpnových povodní v roce 2002. Voda zde vystoupala do výšky neuvěřitelných 3,5 metru. Dodnes se pracuje na obnově těchto památek, a jak informují oficiální stránky zámku, aby byly dokončeny všechny naplánované opravy, bylo by potřeba ještě půl miliardy korun…

Já jsem se vypravila s dětmi do Veltrus po více jak jedenácti letech (byla jsem tu naposledy ještě před povodněmi). Nutno říci, že je již na první pohled vidět, že areál ještě stále prochází rekonstrukcí. Například hlavní budova je stále nepřístupná pro veřejnost. I tak si ale památkáři pro návštěvníky přichystali řadu možností, jak zde prožít hezké chvíle…

veltrusy1veltrusy4

Z historie

Ves Veltrusy se objevuje v písemných zmínkách již někdy na počátku 12. století, zdejší zámek ale spatřil světlo světa až ve druhém desetiletí století osmnáctého, kdy jej nechal vybudovat Václav Antonín Chotek. Ten si vzal za manželku Marii Terezii ze Scheidlerů, která ves zdědila. Chotek se rozhodl vystavět zde reprezentativní barokní zámek. K němu náležel také rozsáhlý zámecký park s řadou pavilonků, o který se jeho majitelé v čase vzorně starali a rozšiřovali jej. Posledními majiteli byli Karel a Livie Chotkovi, kteří je poskytli k potřebě za války nacistům, v roce 1945 tu strávila nějaký čas i Rudá armáda. Zámek byl ve stejném roce prohlášen za státní kulturní majetek, ve vlastnictví státu je dodnes, neboť  poslední majitelé zemřeli v sedmdesátých letech v tehdejší Spolkové republice Německo.

Co ve Veltrusech s dětmi?

I když stále probíhá rekonstrukce, památkáři nabízejí několik možností, jak zámek a přilehlý park (mimochodem jeden z našich největších s dančí oborou) poznat. My jsme se s dětmi vypravili na dva okruhy, které jsou bez průvodce, což považuji s malými caparty za naprosto ideální.

Prvním z nich je okruh Historie lovectví a myslivosti, u kterého byla překvapeně místo syna nadšená mladší dcera. Jsou tu vystaveny nejrůznější zbraně užívané při lovu, ale najdete tady samozřejmě i makety této zvěře.

veltrusy_lov4veltrusy_lov1

Nejedná se o nijak rozsáhlou výstavu, ale je poutavá a dá se ji využít k „přednášce“ o zvířatech, tehdejším způsobu života, lovectví atd. Při prohlídce vás bude doprovázet příjemná hudba dokreslující atmosféru honu.

veltrusy_lov2veltrusy_lov3

Druhým kruhem bez průvodce je Výstava historických kočárů. Tady byl zase uchvácen syn, jemuž přilnuly k srdci dámské sáně ve žlutém provedení. Výstava je umístěna ve Velké stodole panského dvora jako trvalá expozice. Veškeré zde vystavené kočáry jsou zapůjčeny ze sbírky soukromého sběratele Milana Štěpána. Část výstavy je provedena jako průřez životem malého šlechtice, kdy můžete takřka rok za rokem sledovat události související právě s kočáry.

veltrusy_kocary2veltrusy_kocary3

Obdivovat tu můžete celou řadu exponátů, je tu například svatební vůz, povoz pro řezníka či sedláka, ale i tehdejší „taxík“ či omnibus.

veltrusy_kocary4veltrusy_kocary1

Zámecký park to je ráj

Zdejší park je skutečně velmi rozsáhlý. A to tak, že si můžete zaplatit i tzv. cykloprohlídku. Na kolech se projedete po ploše skoro 300 ha, poznáte zdejší zajímavosti, včetně historických pozoruhodností a průvodce vám bude k dispozici k přednášce i zodpovězení otázek. Nemáte s sebou kolo? Nevadí! Stačí si ho na místě půjčit. Pro zajímavost – parkem prochází mezinárodní cyklotrasa Praha – Drážďany.

Parkem se můžete s dětmi také libovolně procházet, hledat zdejší altánky a další zajímavosti. K dispozici jsou ukazatelé v červenobílém provedení, které vás bezchybně navedou. Připravte se ale na to, že tu strávíte několik hodin a ušlápnete několik kilometrů. Berete-li s sebou hodně malé dítě, určitě je vhodný kočárek.

veltrusy3veltrusy2

Otevírací doba, vstupné a místo na ztišení hladu

Otevírací doba se různí podle toho, co zde chcete navštívit. Okruhy bez průvodce jsou otevřeny od dubna do konce října jen o víkendech (o prázdninách i přes týden), na kolech se projedete až od května, ale třeba do zámeckého parku se můžete vydat i v zimním čase na nějakou romantickou procházku. Určitě je vhodné sledovat oficiální stránky zámku, neboť se vše může aktualizovat podle rekonstrukce zámku.

Určitě vám doporučím navštívit oba výše uvedené okruhy bez průvodce, dostanete i slevu. Za oba okruhy zaplatí dospělý 90 Kč, dítě od 6 let 50 Kč. Menší děti mají vstup zdarma. Chcete-li fotografovat, pak si připravte navíc dvacet korun.

Po náročné procházce a prohlídce se hodí něco dobrého na zub. veltrusy5

V areálu se nachází zámecká restaurace, kterou vám s klidným svědomím doporučím. Milá obsluha, čisté prostředí a dobrá jídla za dobrou cenu – k tomu asi není co dodat. Vlastně ano – určitě zkuste ochutnat zdejší palačinky, jsou opravdu výborné 🙂

Kudy kam

Zámek se nachází nedaleko Prahy, cesta autem zabere asi tak půl hodiny – záleží ale také na tom, jaká je zrovna v Praze dopravní situace a z jaké části města pojedete. Každopádně můžete jet po dálnici E55, sjedete na exitu 9, směr Kralupy nad Vltavou/Veltrusy a pak se již řídíte směrovkami. V obci Veltrusy doporučuji projet náměstím po hlavní silnici, na křižovatce za náměstím zahnout vlevo a jen o pár metrů dále již zahlédnete napravo bránu do parku. Parkoviště je vzdálené asi půl kilometru od hlavní brány, je zdarma. Ale svého plechového miláčka můžete zanechat i v obci blíže parku, stát se dá skoro všude.
Můžete jet ale také po tzv. okreskách, od Prahy přes Horoměřice a Kralupy nad Vltavou.

Pojedete-li vlakem, pak musíte vystoupit v Kralupech nad Vltavou a odsud pak odjíždí do Veltrus autobus. Nebo jeďte vlakem do nedaleké Nelahozevsi a udělejte si asi tříkilometrový výlet pěšky. Stejně tak se můžete na zámek vydat na kole, po značené cyklotrase.

Poznámky na závěr

Na pokladně si můžete koupit celou řadu upomínkových předmětů, včetně pohlednic, veltrusy_pokladnapexesa s motivem hradů a zámků atd. Děti tu na vyžádání dostanou do svých turistických deníčků razítka a doplnit mohou také svou sbírku turistických vizitek hned dva exempláře (zámecký park a zámek).

Klidně se sem vydejte i s kočárkem, cesta je sjízdná a pohodlná a pokud se rozhodnete projít většinu parku, tak věřte, že ti nejmenší by bez svého vozítka měli asi problémy.

Více informací najdete na oficiálních stránkách zámku: http://www.zamek-veltrusy.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Marinada

    Ivčo, díky – připsala jsem si to do seznamu plánovaných výletů. Už jsem o tom několikrát přemýšlela, ale až Tvá krásná recenze mě přesvědčila, že to opravdu stojí za to.

  • Ivča a Domča

    Moc díky za komentáře – Veltrusy a hlavně ten park jsou skutečně moc krásné,takže ještě jednou mohu jen doporučit:-)

  • mura

    Moc pěkné povídání a fotky..

  • Ivčo, moc pěkná pozvánka na výlet. Fotky jsou také pěkné 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist