Dovolená pro děti na statku Könighof

Rubrika: Z našich cest

Již v loňském roce jsem se snažila najít místo, kde bych mohla se svým tříletým synem Patrikem strávit část prázdnin tak, jak jsem je já prožívala celé dětství u své milované babičky a dědečka. Na vesnici, v přírodě, v přímém kontaktu s domácími zvířátky, v kolektivu dětí.

Nechtěla jsem se vzdát určitého komfortu, soukromí a čistoty. Hledala jsem rodinu, která umožní mému synovi Patrikovi seznámit se se zvířátky a zapojit se v rámci jeho možností do péče o ně, přitom já se budu moci kochat zelení. To vše však maximálně do 3 hodin cesty z Prahy, protože Patrik je při delším cestování velmi netrpělivý.

Po intenzivním hledání, vyptávání se známých, prohlédnutí si několika statků a rodinných penzionů v Čechách jsem se nakonec rozhodla navštívit statek rodiny König (více též na www.rodinnystatek.cz) , který je vzdálený 2,5 hodiny cesty autem z Prahy, kousek od Železné Rudy.
Statek nabízí ubytování 5 hvězdičkové kategorie, ale hlavně má ocenění 5-ti „medvídky“ (pět z pěti možných) za přátelský přístup k dětem. Selka mi nabídla velký kompletně zařízený byt (s vlastním sociálním zařízením, kompletně vybavenou kuchyní, s obývákem, dvěma ložnicemi) s vchodem přímo na dvůr.

Už příjezd na tradiční, ale perfektně udržovaný statek obložený květinami mne nadchl, navíc nám před autem proběhlo uprchlé telátko, za ním vyběhl usměvavý milý sedlák a jedno z jeho pěti dětí. Což mého syna Patrika celkem zaujalo a já si začala říkat, že jsem možná skutečně našla to, co jsem hledala.

Ubytovali jsme se v perfektně uklizeném bytě, skutečně plně vybaveném dle dohody (včetně myčky, nádobí, kávovaru, konvice, TV atd.).

Hned první den jsme od selky dostali pozvání na kávu, podávala se, jak jinak, na dvoře. Patrik ihned po příjezdu omrkl dětský vozový park (odstrkovadla, šlapací traktůrky s vleky, cisternou, tříkolka, motokáry pro větší děti) a bylo jasné, že i bez zvířátek by to tady bylo „moc dobrý“, jak říká.

Denně jsem trávila s Patrikem spoustu času v kravíně. Děti pomáhaly sedlákovi nosit kravičkám granule a seno do žlabů, Patrik seno vozil zásadně svým šlapacím traktůrkem, telátkům jsme rozdávali kýble s dudákem plné mléka, kočičkám jsme nalévali mlíčko do mističky, sedláka Patrik upozorňoval, která kravička ještě není podojená. Když jsme měli v kravíně hotovo, obstarali jsme králíčky, starší děti se postarali o koně a poníka ve stáji. Patrik se po několika dnech osmělil a pod dohledem sedláka se statečně zhostil úkolu a odváděl (spíše odtahoval) poníka z pastviny do stáje. Všechny děti hostů se zapojovaly do každodenních jízd na koni, které organizovala jedna ze selských dcer.

Po dobře odvedené práci si všechny děti užívaly na veliké trampolíně, houpačkách, klouzačce, v houpacích sítích, Patrik si hrál v týpí, na pískovišti, houpal se na pneumatice, nebo šlapacím traktůrkem vozil cisternu s vodou k selčiným kytičkám. Pokud by pršelo, nic by se nedělo, děti mají na statku vyhrazenou velkou část půdy, kde je o zábavu v suchu postaráno (houpačky, klouzačka, ping pong, stolní fotbal). Kromě toho je tu pro ně i jejich rodiče velká společenská místnost.

O zpestření pobytu na statku se starala selka v rámci odpoledního programu. V pátek pekla chleba v peci a všem hostům připravila těsto na pizzu, abychom si ji mohli sami upéci. Patrik pekl z těsta na pizzu rohlík. Další večer byl táborák se zpěvem na dobrou noc, selka nám zprostředkovala jízdu kočárem, následovalo pozvání na odpolední kávu se selčiným dortem a koláčem, jedno odpoledne nás všechny bez ohledu na věk a postavu vyburcovala k beach volejbalu (selka se sedlákem mají vlastní hřiště s pískem), nechybělo zprostředkování společné večeře všech hostů na dvoře (celkem nás tu bylo 5 rodin).

Co závěrem. Moji rodiče mne usvědčili, že jsem podvědomě hledala pro svého syna „adoptivní babičku a dědečka“, takové, jaké jsem já sama měla, ale se vším všudy, co k tomu patří. Našla jsem milou sympatickou rodinu s pěti většími dětmi v místě, kde statkářství má 250ti-letou rodinnou tradici a kde jsem se cítila jako vítaný host. Rodinu, kde se i děti hostů cítí jako v rodině a chtějí se sem vracet (od moře ani z žádné jiné dovolené jsme s pláčem opravdu neodjížděli).

Pokud tedy hledáte příjemně strávenou dovolenou, kde jsou děti vítány, určitě všem maminkám tento statek vřele doporučuji.

Napsal/a: litolka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Pěkná nabídka a i tip zároveň.

 • Je to moc hezké… A ta cena mi na APT pro 5 lidí připadá až moc pohádkově nízká, že se obávám, že to bude na osobu… Litolko, jak je to?
  A ještě dotaz – stránky mají v češtině. Ale jak se mluví na statku? Pouze německy?
  Jinak super tip!!! Díky za něj! 😉

 • vicikovka

  HANINO25, jestli to nebude tím, že to není u nás :-). A ta cena také vypadá dobře, pokud je to cena na noc za apartmán a nikoliv za osobu.

 • Vypadá to krásně, Litolko, ta cena za ubytování je za apartmám nebo za osobu?

 • to zní jak z pohádky,vůbec jsem netušila,že něco takového je tu možné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist