Do Zájezdu za zvířátky

Rubrika: Z našich cest

Objevila jsem s dětmi zcela malinkou zoologickou zahradu, která potěší zajímavým přístupem k návštěvníkům. Chcete se podívat do Zájezdu?

Tak se totiž jmenuje docela malá vesnička nedaleko Buštěhradu u Kladna. Narazila jsem na směrovku ZOO zcela náhodou, při jedné prázdninové cestě k babičce na chaloupku. Vůbec jsem nevěděla, že jen kousek od Prahy leží místo, kde je na rozdíl od pražské trojské zahrady klid a takové na první pohled rodinné prostředí. Sice tady nemůžete obdivovat stovky zvířat, ale co si budeme povídat – projít ZOO v Troji detailně za jediný den s dětmi na krku je stejně nesplnitelný sen:-) A tady, v Zájezdu, se nám moc líbilo…

ZOO park Zájezd má na svém seznamu asi třicítku zvířat. Uvidíte tady klokany, lemury, želvy, kočkodany, ocelota, rysa, velblouda a mnoho dalších.

zoo11zoo12

zoo6zoo9

Park je rozdělen na dvě části – kvůli ploše potřebné pro zvířata. Od hlavního vchodu zamíříte do zajímavě řešené první části, kde se chovají ta menší zvířata – želvy, lemuři, ptáci, klokan atd. Je tady i dětský koutek, hned u klece s lemury, kde si děti mohu třeba malovat zvířátka, která se jim tady líbí. Malovací náčiní i papíry jsou k dispozici v dostatečném množství na vcelku velkém a prostorném stole, v létě krytém před sluníčkem.

zoo4zoo3

V této části ZOO jsou i chameleoni, hned v několika „ubikacích“. A právě u nich jsme se s dětmi hodně pobavily. Najít je je skutečně někdy umění. Někteří jsou velcí, jiní zase tak maličtí, že se nám asi dva opravdu najít nepovedlo. Hledáním jsme strávili dlouhou dobu, dokonce mě tato dobrodružná výprava chytla natolik, že jsem si došla do auta pro brýle – v domnění, že uvidím lépe, ale stejně jsem ty dvě mršky nenašla:-)

zoo10zoo8zoo5

Syn byl zase nadšený ze zdejších žel. Podle popisu tu chovají tři druhy těchto velkých plazů. Je pravdou, že oproti jiným jste od zvířat jen malinký krůček. Například u těchto želv vás dělí jen nízký dřevěný plůtek. Za naší návštěvy se sameček se samičkou rozhodli, že založí rodinu, u čehož se většina návštěvníků bavila. Jen jsem měla trochu problém vysvětlit synovi, proč ta jedna želva leze po té druhé, která u toho, dle jeho slov, tak „hejká“…

Když se dostatečně pokocháte menšími tvory, vydáte se do druhé části parku. Projít musíte až na konec vesnice, cca 400 metrů. Tam na vás čekají velikáni – velbloudi nebo kamerunské kozy. Aby se návštěva parku nestala jen výletem, kde stojíte za klecemi, můžete zvířátka i navštívit. Právě kozy tu mají výběh, do kterého se bez problémů a s povolením dostanete a můžete si tady zvířata pohladit, vyfotit se apod. Budete-li mít štěstí, u dřevěného plotu se v těsné blízkosti za vašimi zády objeví velbloud a vy si můžete vytvořit skvělé foto na památku. Pokud se chtějí bavit děti a vy jste unavení, využít můžete hned vedle umístěných laviček se stolky – na své děti uvidíte z velmi blízké vzdálenosti.

zoo14zoo1

Po návštěvě všech zvířat si můžete „ustlat“ na trávě. Je tady totiž tzv. piknikárna, kde se můžete povalovat třeba celý den. A vůbec nevadí, že s sebou nemáte žádné deky. Vypůjčíte si deky, košíky, hry, malovací potřeby pro děti apod. Jediné, co si musíte vzít s sebou, je jídlo. Prozatím jej zde nikde nepodávají, i když se na to údajně rovněž tento park chystá.

Nám se tady moc líbilo a je nám jasné, že se sem ještě několikrát vrátíme:-)

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je denně, od 9 do 18 hodin. Do konce července tu byl vstup zdarma, resp. jste zaplatili dle svého uvážení. Od srpna zavedl park poplatky, ovšem nízké. Dospělí zaplatí 50Kč, děti 25Kč – do tří let je to zdarma.

Kudy kam

Zájezd je malá vesnice na sever od Prahy. Dostanete se sem autem po dálnici vedoucí na Slaný. Je to odbočka na Libochovičky. Jakmile sjedete z dálnice, navedou vás bez problémů ukazatele, je to asi jeden kilometr.
Pojedete-li autobusem, pak bude asi nejlepší z Kladna, který sem jede. Popř. jede autobus do nedalekého Buštěhradu, odkud půjdete pěšky asi kilometr.

Máte hlad?

V areálu ZOO se nenajíte. Určitě doporučuji vzít si s sebou něco na zakousnutí. Na pokladně se můžete občerstvit nanukem nebo koupit dětem lízátka.

Nedaleko parku, ve vesničce, je restaurace, kterou otevřeli nově v letošním roce. Bohužel, nemohu ji doporučit. Jediné, co měli k jídlu, byla klobása – podle kuchaře vhodná pro děti, ale i já jsem měla problém ji dojíst, připadala jsem si, že jím samotné chilli papričky. Neměli ani hranolky. K pití měli z nealko jedině bezinkový sirup, který bohužel moje děti ani já nepijeme. Pravdou je, že jsme restauraci navštívili nedlouho po tom, co ji nově otevřeli, ale jako návštěvníka mě to vlastně nezajímá a tak ji nedoporučuji. Vadilo mi i prostředí venku – před vchodem seděl na oprýskané lavici člověk, na první pohled takový, který vysedává v takovýchto zařízeních dnes a denně a vezmu-li navíc i neupravené prostředí, příště si rozhodně vezmeme jídlo z domova.

Poznámky

Na pokladně parku si můžete koupit různé upomínkové předměty – pohlednice, magnetky, mají tu i turistické známky. Na vyžádání dostanou děti do svých turistických deníčků razítko. K dostání jsou tady i knižní průvodce pro chov zvířat (zakrslé králíky atd…) Samozřejmě tu můžete koupit i celou řadu „zbytečností“ pro děti, které se ZOO nijak nesouvisí (prstýnky atd.)

V areálu se můžete pohybovat i s kočárkem. Přijedete-li na kole, jsou tu k dispozici odkladače.

Jediné, co bych nedoporučila, je venkovní pískoviště u vchodu. Je sice propagováno na hraní, jeho stav mi ale přišel neupravený a zanedbaný, takže my jsme se mu vyhnuli.

Více informací najdete na www. zoopark-zajezd.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • ledoo

  Vypadá to pěkně, zvířata pěkné, ceny lidové.

 • Lussy

  Včera jsme navštívili :-). Nově je i placené parkoviště za 20,-. I když bylo krásně, spousta zvířat je ještě v zimních ubikacích. Ale jsou k vidění mláďata, např. lemuři jsou kouzelní :-).

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Krásné fotky a dobrý tip na výlet!

 • Ivča a Domča

  Také moc děkuju za komentáře:-)

  Lussy, taky souhlasím s tím, že se tam zavedlo vstupné, pokud lidé nedávali třeba nic, tak se to dalo i čekat. Každopádně není nijak vysoké a strávit se tam dá příjemné odpoledne:-)

 • Marinada
  Marinada

  Ivčo, dík za článek a krásné fotky. ZOO park Zájezd jsme navštívili loni a byli jsme nadšení. Nejvíc nás uchvátila miminka surikat a malí lemuři. Byl to úžasný výlet – jeli jsme tam tenkrát na blind ještě se známýma a možná i tím, že jsme nečekali vůbec nic, jsme byli hodně mile překvapení.

 • mura

  Děkuji za tip.kam na výlet…

 • Lussy

  Ivčo, tip na výlet do této minizoo jsem sem psala myslím vloni, naposledy jsme tam v červnu a to bylo vstupné ještě zdarma. Ale ono se to dalo čekat, protože počet návštěvníků jim roste a myslím, že spousta lidí nezaplatila nic nebo fakt symbolicky. My tedy pokaždé dali do pokladničky stovku.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist