22 hodin v autě do Chorvatska

Rubrika: Z našich cest

717567_drivingByl červenec den, kdy mému manželovi začínala celopodniková dovolená a my se rozhodli, že s naším ročním synem pojedeme autem do Chorvatska. Všichni kolem nás se svými ratolestmi už u moře byli a všichni ji v pohodě zvládli, tak proč né my…

Takže ze dne na den jsem si zavařila maso, nakoupili jsme vše možné i nemožné, v den odjezdu jsme si v servise nechali zkontrolovat naše vozítko a nabuzeni krásným počasím jsme se už těšili na večer, až vyrazíme. Samozřejmě přes noc, protože jsme si říkali, že jen tak to náš malý kulíšek v sedačce vydrží.
Začátek cesty docela vycházel tak, jak je malý zvyklý. Večer jsme mu dali krupici, ale místo do své postýlky jsme ho naložili do auta a vyjeli. Podotýkám, že neznalí situace jsme vyjížděli v den, kdy dětem (mi připadalo, že snad na celém světě)začínaly prázdniny. A ještě k tomu v počasí, u kterého se říká, že by člověk ani psa nevyhnal. Lilo jako z konve…
Cesta k hranicím s Rakouskem docela šla. Na hranicích jsme se postavili do řady a čekali na kontrolu pasů. Jaké ale bylo zděšení, když jsme po asi hodině čekání, mezitím se náš malý asi 5x vzbudil, protože auto stálo, zjistili, že jsme asi 1 kilometr od hranic v šílené frontě, která postupovala hadím tempem. Na hranice jsme po 3 hodinovém čekání dorazili a vyjeli směr Gratz.
Cesty v Rakousku jsou super, takže jsme v pohodě dorazili až na hranice se Slovinskem. Tam opět ve městě u přechodu Maribor byly šílené fronty a tak jsme se opět po dlouhém stání rozhodli jet jinou, nenaplánovanou trasou přes Ljubjanu. Cesta do Ljubljany byla super, nikde milión aut, prostě idylka a my si to razili přímo do města, kde jsme ovšem sjeli ze silnice, navozující na dálnici a už jsme jeli přes „kotěhulky“ a bloudili a bloudili.
Najednou nám začalo vadit, že nikde nejsou žádné auta, nikde ani živáčka, abychom se zeptali, kam dál. Najednou jsem uviděla špinavou značku a šipku, kam bychom mohli dojet na dálnici. Vyrazili jsme teda… manžel v půli cesty teda konstatoval, že tam asi umřeme, protože příroda kolem cesty vypadala, jak z filmu Krvavé stopy, ale po 20 min. jsme se napojili na dálnici.
Plní radosti jsme si řekli, že zastavíme na prvním odpočívadle a protáhneme se a ouha, najednou se z pod kapoty i do auta začal valit hustý černý dým. Vyskákali jsme z auta a zjistili, že nám nejde ventilátor a tím nám vařila voda. Tak jsme čekali až to zchládne, mezitím manžel volal asi 3x do Česka, co má dělat, jak a co vyměnit. Malý se alespoň proběhl vedle dálnice:-)))) Po vyměnění vody (což nemůžu popsat, nejsem technicky založena), se zapnutým topením a otevřenými všemi okny v 27 stupních a v černém autě, jsme vyjeli opět nabuzeni sluníčkem a mořem.
To už jsme byli na cestě nějakých 15 hodin a v autě to bylo znát. Udržet malého v sedačce po vyčerpání lízátek, bonbónů a čtení z knížek, miliónů hraček apod. byl nadlidský výkon. Nakonec, ač jsme chtěli jet až na Makarskou, jsem dojeli do města Crikvenica (na severu Chorvatska), a po cestě dlouhé 22 hodin jsme si na náměstíčku u prvního domorodce našli ubytování, a začala nám vytoužená dovolená.
(Musím napsat, že jsme v Chorvatsku strávili 4 dny, protože i tam začalo být škaredě.) Tak dovoleným zdar a Chorvatsku zvlášť!!!! Tento rok jedem zas, to už má syn 2 roky……

Napsal/a: gigi

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Anonymní

  My jsme vyrazili minibusem plným dětí. Přes původní děs ta cesta nakonec dopadla dobře 🙂 pomohly tablety s pohádkama 🙂 Jídlo jsme vezli sebou, ale něco i kupovali. Ale mléko třeba se vyplatí dovézt svoje.

 • Anonymní

  joooo…..my sme jeli taky do chorvatska auto bylo den předem v servisu všechno prej ok…..a na půlce cesty nám upadl výfuk samozhřejmě když tak neni vydává to strašnej zvuk a nepustili by nás přes hranice apak sme se dobrali k nákkýmu servisu a chtěli za to nehorázný prachu…tak bych mu šla tky rozbít držku …. =)

 • Snad se vám na dovolené líbilo i přes první nezdar a zase tam někdy pojede.Hezký slunečný den.

 • Anonymní

  Tomu sefovy do servisu bych dosel dat pres drzku. Nechate si kontrolovat auto pred vyletem do chorvatska a ani nezkoukne, jestli jde ventilarot na chladici. Nejcastejsi zavada uvareneho auta v kolonach.
  Nastesti si takovehle blbyny resim sam. V aute mam tez nainstalovany manualni zapinani ventilatoru.

  Btw. pan manzel bude asi taky borec, kdyz si nehlida teplotu. Naco tam proboha ten budik asi tak davaji?

 • Anonymní

  Lenko dej mě vědět na muj Email : aja.pesova@centrum.cz a pak se dyžtak domluvíme o podrobnostech.Popřípadě můžem zavolat přímo majitelce.Díky Aja.

 • mamcalenca

  ahojda,určitě nakupte takové ty těstoviny,co jen zaleješ vodou,sáčkové polívky,konzervy,paštiky,já dělám do flašek i maso,aby vydrželo.taky bereme vždy balenou vodu a velké balení sirupu,nebo nápoj v prášku Tang..zeleninku,chleba,sladkosti,vínko,ikdyž tam je skvělé a není drahé!..proberu to s manželem,ale máme dvě děti+ jendo roční!!auto máme,ale je to brzo:-))kde ti mám když tak napsat?díky Lenka

 • Anonymní

  Poradí mě někdo co si sebou vzít za jídlo na 14 dní do Chorvatska-Rogoznica.Nemáte někdo zájem se mnou a manželem jet do Chorvatska-Rogoznica 25.června-8.července na poslední chvílu nám známý z rodinných důvodů odřekli.Je to do soukromého apartmánu s kuchiňkou,koupelnou a Wc pro2-3 osoby,hned u moře.Cena 4 eura na den.Vlastním autem.Dejte vědět.

 • Anonymní

  Děkuju moc, quendolino, psala jsem už i prosbu do TAMTAMu, moc se tu nepohybuju, tak ještě nevím, kam co patří. Ještě jednou díky. Olina

 • quendolina
  quendolina

  Olino, neměj strach, určitě si to hezky užijete, hlavně nezapomeň boty do vody.
  Měla jsem ještě z loňska uložené některé odkazy, tak si to pročti:
  http://www.chorvatsko.cz/
  http://cz.croatia.hr/accommodation/

  Nevím kam přesně jedete, kdybyste jeli na Hvar tak http://www.ihvar.cz/
  A jestli se stavíte na Plitvických jezerech tak
  http://www.plitvice.info/

 • Anonymní

  My chceme vyrazit za měsíc. Nemáte někdo „praktické“ rady do Chorvatska? Začínám mít z toho nějakou depku, jet takhle autem na předem nevytyčené místo s tříletým čertíkem :-)) Nebo odkaz na nějaké šikovné www stránky. Děkuji, Olina.

 • Tak já jsem tuto cestu absolvovala před těhotenstvímjako relax,a mohu říct,že jsme strávili taky asi 16 hodin na cestě-z Prahy.Jeli jsme autem,ale Petrovi-muž-se ten den dělalo neustále zle,do dnes nevím,jestli to bylo nevyspáním,stresem,nevím-jeli jsme do Primoštenu do apartmánů,ale cesta byla-až na mužovo nevolnosti v pohodě.jinak jsme jeli v půli září,nebylo až tak moc aut a cestovatelů,taktéž v Chorvatsku bylo prázdnopusto,což nám docela vyhovovalo,já prostě na Chorvatsko nedám dopustit!

 • Díky za podporu. No s tím blouděním, jsem na to zvědavá. Občas jezdím na služebky do Němec, a vždy jsem si říkala, že naše silnice jsou značené na prd. Ale po pár zkušenostech u sousedů – Nejsou o nic lepší.
  Uvidíme. Jen vím, že pokud Vám to trvá 12 hodin, tak mi pojedem asi “ trošku“ déle, poněvadž můj manžel jezdí stylem pana Doktora ve Vesničkové střediskové. – Já tomu soukromě říkám „Kochací jízda“.
  A že mají dobrou zmzku – to abych si vzala hodně peněz.Manžel s naší dcerou jsou zmrzlinoví králové.
  Holky, potřebovala bych ještě jednu radu. Kolik si myslíte, že si máme vzít EUR, když jedeme na týden.

 • quendolina
  quendolina

  Gigi, vypadá to, že jsme jeli loni ve stejnou dobu. Taky nás po cestě zastihl ten hrozný liják. Střídali jsme se s manželem v řízení a to nejhorší jsem chytla já – stěrače už to nebraly, jeli jsme krokem, protože bylo vidět jen kousek před auto – no hrůza. Jak to šlo, hned jsem zastavila a přesedla si.
  Taky můžu potvrdit, že když sjedete z hlavní cesty tak tam nikde není žádná orientační cedule, dokonce ani název obce. Skoro hodinu jsme bloudili myslím že to bylo kolem Karlovacu, když jsme chtěli odbočit na Plitvice.
  Jinak u moře je krásně, akorát jsem čekala, že tam budou větší vlny.
  Jo – a zmrzka je tam fakt dobrá :-))

 • mamcalenca

  Rumáč,vůbec se neboj,děti to prospí a až chorvásko uvidíte,budete do něj taky zamilovaní:-))at vám výjde počasí!!ale tam je krásne,ikdyž to vypadá,že ta bouřka bude dlouhá..pak je nebe jako z reklamy!a chorvácko má vlajku za nejčisčí moře!!!a místní jsou velmi pohost. lidé..a určitě si dejte zmrzlinu!!

 • My chceme také letos vyrazit prvně autem do Chrotvatska. Nikdy jsme tam nebyli a přesto, že se těšíme tak vniřně se toho obáváme. Doufám jen, že dopadnem alespoň trošku lépe než vy.? V červenci dám vědět jak jsme dopadli.
  Třeba se tam někde potkáme ( i když o sobě vlstně nebudeme vědět ).

 • mamcalenca

  chorvacko je naše srdcová země!!a děti to zvládají líp,než my..

 • My loni taky byli v Chorvatsku,pravda je,že až v půli září,počasí jsme tam chytli úžasný.Cestu jsme zvládli přes Slovensko(bacha,nikde nemají dál.známku,jeli jsme „na černo“)a Maďarsko.Trvalo to 16hodin-1060km.Malý měl měsíc po prvních narozkách,ale docela to s častýma zastávkama šlo.
  Tak ať vám letos svítí sluníčko,auto nezlobí a užijete si krásnou dovolenou
  Petra

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist