Věříte, že modlení před spaním může zbavit nočních můr?

Rubrika: Výchova podle...

620470_naptimeNáš Martínek dost často trpí „nočními můrami“. Projevuje se to tak, že se s pláčem a divným kňouráním vzbudí a je k neutišení. Přitom není schopen nám vysvětlit, co ho trápí. Většinou mu dám trochu napít a pohladím ho, pomazlím a zase uložím a čekám, dokud zase neusne…No a nedávno jsem někde četla, že se tomu dá zabránit prý tím, když se před spaním bude dotyčný modlit. Zabýval se tím jakýsi neurofyziolog z bonnské univerzity, který se specializuje na poruchy spánku. Domnívá se, že člověk, trpící nočními můrami, by mohli umět své sny kontrolovat a nedovolit tak negativním vlivům působit na jejich mysl. Prý je na to jednoduchý recept a to je modlitba nebo si krátce před spaním zazpívat veselou písničku nebo říct veselou básničku, prostě aby v hlavě měl dotyčný jen dobré myšlenky. Prý to má tento neurofyziolog odzkoušené na několika svých pacientech a opravdu s překvapujícími výsledky.
Tak to schválně asi začnem praktikovat a budem si před spaním zpívat a říkat veselé básničky….. Jen přemýšlím, kterou začnem. „Pec nám spadla“ moc pozitivní nádech nemá… „Prší prší“ také ne… no ale momentálně mám zhruba hodinu na to, na nějakou veselou přijít :o)

A co vy? Věřite, že to může pomoci? Zda to pomůže u nás, nevím, ale budu vás o tom informovat!

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Recepty pro děti – aneb vařte se svými dětmi!

Máte neposedné děti a přemýšlíte, čím byste je zabavili? Vpusťte je do své kuchyně! Možná pro vás bude překvapením,

Čtu dál →

[Soutěž] Heidi, děvčátko z hor

Tentokrát si představíme 3 retro knihy z kolekce Cesta časem s Albatrosem, která vyšla při příležitosti oslav 70. let výročí nakladatelství

Čtu dál →

Pro dítě vybírejte pouze bezpečné plavecké pomůcky

S nadcházející letní sezónou je nutné vybrat nejen krásnou dovolenou u vody, ale také kvalitní plavecké pomůcky pro vaše děti.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • Když byla dcerka malá, tak jsem jí buď vykládala pohádky a nebo pouštěla na CD. Teď jí bylo 11 let a bez „pohádky neusne“. Je fakt, že nikdy neměla noční můry. I když od sestry syn…tomu taky jeho tatínek před spaním povídá pohádky…ale stejně ho ti „bubáci stále straší“…

 • teď koukám, že jsem můj komentář očínské medicíně napsala jinam..tak se omlouvám, hned to napravím :o)))

 • Tak jsem tu, abych se Vám šem pochlubila, jak jsem dopadla na diagnostice na čínské medicíně.
  Musím říct, že to všem vřele doporučuji! Paní se zaobírala v 1.části prohlídkou mého jazyka, který je obraz Vašich vnitřností-orgánů, jak praví čínká medicína a tak m pokládala otázky, typu „Máte nemocné plíce, že ano?“ a já na to“Ano-astma“. Dále, zda trpím krevními sraženinami, zda je pozoruji např. při menstruaci.Moje odpověď-ANO.Prostě to porkačovalo dál…Nakonec jsem se dozvěděla, že astma mám od problémů s ledvinami (to bych v životě neřekla, že to může mít nějakou souvislost, vždy jsem si myslela, že astma je pouze plicní záležitost!)LEdviny mě bohužel vyšly i při vyměřování drah v těle, kdy se pokládá asi 2mm nad nehtové lůžku zapálená tyčinka a dle délky, jak se to vydrží dlouho, než to opravdu zabolí, se počítá dráha a její „poškození“ Prostě jsem se dozvěděla, že většinu svých problémů mám způspbených právě ledvinami, přitom jinak jsem s ledvinami nikdy netrpěla, ale když jsem na odpověď,zda mám problémy s klouby,zda mě bolí bedra apod.odpovídala ANO, tak jsem tomu uvěřila, protože to byli věci, které o mě jinak nemohal vědět a něco tedy pravdy na tom bude. Astma se mě vrátilo zjara skoro po 4letech. Prý je to tím, že u syna, který ze mě čerpal jinou energii, to tím pádem nabylo a bylo astma v klidovém režimu. KDežto dcera teď ze mě čerpala energii opačnou a tím také zapracovaly jiné hormony, jak se smíchaly s jejími a mými a proto jsem na něj tak trpěla letos. Byla mě doporučena masáž shiatzu-na plíce.A dle toho, co mě paní našla, mě nechá namíchat směs bylin k užívání. Manželovi jsem při té příležitosti jeho směs bylin vyzvedla a již dnešní ráno požil 3 dávku. Teda když to tu cítím, říkám si, zda-li i já to polknu, neboť ta „chuť“+“zápach“ se nedá popsat -ale vím, že když to pomohlo mému švagrovi, že to za to stojí!Všem vřele návštěvu diagnostiku čínské medicíny doporučuji a tak trochu už vím, že této paní mohu důvěřovat. Možná jsem něco zapomněla uvést, ale většinu jsem asi řekla a jsem moc ráda, že jsem tam u ní mohal tu skoro 1,5h strávit a dozvědět se tak něco víc o sobě…

 • p.s. maminky, prominte.. hormony 😉

 • pane boze, anonyme, kdyby jste cetl poradne, Andrea mluvi o pohadkach nebo zpivani…
  kdybych byla vedena k modleni, snad se pomodlim, ale za Vas, aby jste tu nehudroval.. amen

 • Anonymní

  MOdlení pomůže proti nočním můrám??? To je píp…
  Takhle kdyby pomohlo proti ubohejm článkům.

 • I já zpívám a povídám básničky a pohádky našemu dvouletému Vojtíškovi. Ležím u něho dokud neusne a jsou to opravdu příjemné chvíle, ale i přesto někdy křičí ze spaní a týká se to zážitků, které ho právě ten den rozrušily.Dám mu nabumbat, hladím ho a šeptám, že jsem s ním a pak se uklidní a spinká dál.

 • Kee, já doufám, že Vám to pomůže..Sama dobře vím, jak je to únavné, když se dítko v noci budí a volá maminku…Držím pěsti!

 • Musím říct,že jste mi nasadily brouka do hlavy…máme devatenáctiměsíčního chlapečka a od té doby,co jsme se vrátili z nemocnice,budíme se každou noc nejméně desetkrát…Ondrášek začne plakat a volat maminku…Myslela jsem,že jsou to prořezávající zoubky,protože ty nás vždycky takhle trápily…ale když jsem to tu četla,skoro mám pocit,že jsem se spletla….Zkusím zpívání…a děkuji

 • my zpíváme a zatím je Káťa v pohodě – jsou jí 3 roky… doufám že můry mít nebudem :o)))

 • Děkuji za komentáře. Také jsem si zpočátku myslela, že to může dělat třeba nějaký film-pohádka. Ale většinou kouká na pohádky jeho věku úměrné. Teda odchylku tvoří Shrek, kterého miluje :o) Číst před spaním nechce. Ale manžel si „vymyslel“ na jeho přání, pokračování Shreka a tak mu před spaním vypráví a on pak u toho usíná s úsměvem na rtech. Občas ze spaní i strašně kope a mlátí rukama kolem sebe..ještě že spí na široké posteli, jinak by se už dávno svalil na zem :o) Tak uvidíme, jak to zabere nebo nezabere….

 • Myslím, že na tom modlení a zpívání si asi něco bude. Já taky Barče zpívám před spaním a naštěstí žádné noční můry nemá. (Možná je to ještě věkem, za měsíc jí budou 2, třeba to začíná až dýl)Taky zpíváme hlavně ukolébavky, ty jsou pozitivní, takže tím Andrej snad nic nezkazíš:-))A nebo vyprávíme krátké pohádky, teď u nás letí O jabloňce a Martínkovi.

 • Už jsme se o tomhle nočním „můrování“ bavily s děvčaty tuším v souvislosti s jiným článkem a shodlo se nás víc, že tím naši drobečkové trpí. Našeho Kubu to chytlo už asi šestkrát a opravdu pomohlo hlazení, utišování, světlo a prostě ho probudit. Zdálo se nám totiž, že pořád při tom nepříčetném křiku spí. Vyloučili jsme z videa všechny Harry Pottery, Pány prstenů a Spidermany a od té doby je klidný. Myslím si, že zážitky z prožitého dne na noční můrování mají asi veliký vliv. Ukládáme ho ke spánku každý den odmalička, jsme u něj, dokud neusne, tak jsme si to zařídili a asi je to dobře. Je klidný s pocitem, že jsme někdo u něj a usíná absolutně bez problémů a během chvilky. Pohádky vyprávět chce jenom někdy, spíš si někdy jen chvilenku povídáme, třeba co bude zítra na programu a tak. Když byl menší, broukala jsem mu melodii jedné ukolébavky a je zvláštní, že když měl to své noční můrování, také se po té melodii utišil. Tohle večerní ukládání je moc příjemné i pro mne, na chvilku si mohu odpočinout a často se mi stane, že na pár minut tvrdě usnu s ním. Takže my místo modlení večer upřednostňujeme prostě být vedle něj, pomazlit a dát mu víru, že není sám. To je taková naše motlitba.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist