Petra Rajtmajerová: Volala jsem o pomoc a našla Nevýchovu

Rubrika: Rozhovory, Výchova podle..., Výchovné tipy

Asi každá nastávající maminka má svůj sen, jak jí to bude doma s dětmi krásně klapat, jak si budou rozumět, řešit vše v klidu a pohodě. Jenže pak přijde realita a s ní často velké zklamání. Petru zachránily 2 věci…

1. Dokázala se zastavit, aby si uvědomila, že s křikem a zoufalstvím žít nechce.

2. Vstupila do kurzu Nevýchovy, který jí ukázal cestu ven ze začarovaného kruhu.

…a právě o tom jsem si s ní povídala.

Nejdřív ale pár slov o Petře Rajtmajerové

Petra Rajtmajerová je zastánkyní aktivního životního stylu a ukazuje rodičům, jak se nevzdat svých zájmů a jak provádět aktivity společně s malými dětmi a vést je tak k pohybu a kreativitě.

Sama o sobě Petra říká:

Už nějaký čas se kvůli sobě a také svým nejbližším snažím měnit své zažité vzorce, navždy se vypořádat s minulostí a objevit smysluplnou cestu životem. Cestu pro mě a moje děti, kde se každý den učíme společně novým věcem, překonáváme a objevujeme sami sebe, sdílíme radosti, ošetřujeme bolístky a překračujeme hranice našeho poznání.

Více se o Petře a jejích projektech dozvíte na jejím webu www.sdetmivakci.cz.

A teď už to naše slíbené povídání…

Proč ses rozhodla vstoupit do kurzu Nevýchovy?

Bylo to v období, když jsem se ocitla na samém dně bahna, s dvěma batolaty, krvácejícím srdcem a poznáním, že takto to opravdu nechci: Plná pocitu bezmoci, že prostě nevím jak dál. Nechtěla jsem křičet, sekýrovat ani jinak ubližovat, uvnitř sebe jsem měla pouze zažité předané vzorce a ty nepředstavovaly pro nás to správné řešení.

Byla jsem v pasti svých pocitů. Volala jsem o pomoc a našla Nevýchovu. Už jsem o ní slyšela od kamarádky asi rok předtím a tak jsem ji prozkoumala, koukla na pár videí a vstoupila do kurzu.

Chtěli byste také Nevýchovu prozkoumat a mrknout na pár videí? Máte možnost v bezplatném rodičovském online kurzu. Stačí se do něj přihlásit → Vstupujte tudy…

Co konkrétního se ti díky Nevýchově podařilo zvládnout?

Prostředí doma mi přijde klidnější, méně napětí a opravdu víc radostnějších chvil, myslím celkově. Sdílíme a užíváme si více věcí společně. Jako každá domácnost s malými dětmi a pracujícími rodiči se nevyhneme odlišným názorům a únavě, která je příčinou mnoha nesvárů.

Nevýchova mi ukázala, že věci jdou řešit v klidu, jinak ale důsledně. Účinek je mnohem lepší, trvalejší než u autoritativní výchovy, kterou jsem sama zažila, a nehodlala praktikovat na svých dětech a vlastně ani sama sobě.

Sice to stojí čas, úsilí, ale pořád si tak udržuji pracovité mozkové buňky. Protože nic netrvá věčně a jako se Země stále točí, my se stále měníme a vyvíjíme, a tak je potřeba stále hledat nová nastavení našich vzájemných vztahů. Díky Nevýchově už vím, jakým směrem se kouknout a jak v sobě a mých nejbližších najít řešení.

Taky vidím odlišné chování mých dvou dětí. Druhé už pocítilo Nevýchovu v útlém věku a díky tomu naše vzájemná komunikace je na úplně jiné vlně, než se starším, které zažilo moje výchovné neúspěchy.

Nevýchova mi prostě otevřela více srdce a nastavení na děti.

Když jsem sama sebou, bez rolí a masek, daří se nám společně zvládat i obtížné situace. A toho si moc vážím, tohle je pro mě každodenní důkaz, že jsme se vydali správným směrem.

I vy můžete díky Nevýchově zjistit, jak se vyhnout nervydrásajícím situacím nebo jak je vyřešit ke spokojenosti všech zúčastněných. Často stačí jen uvědomit si, jakou z rodičovských rolí zrovna hrajete. S tím často přijde i pochopení, proč to nefunguje.

Přihlaste se k odběru rodičovského seriálu a zjistěte, jestli jste rodič Policajt, Učitel, Nadšenec nebo Partner 😉

Která z rad v kurzu pro tebe byla nejvíc překvapující nebo nejužitečnější?

Co mi nejvíc pomohlo, bylo nastavení mých hranic a přijmutí mě a mé role, být otevřená a přímá a pak můžu chtít totéž od ostatních. Být sama sebou a dopřát si i mít čas pro sebe, protože ode mě se vše vrací k dětem a ony mi mé chování zrcadlí v sobě, jak jsem je to naučila. Berou, co dáváme, a vrací nám, co dostaly. Jednoduchá rovnice výchovy.

A samozřejmě parťáctví a otevřená komunikace už s malými dětmi, které sice nemluví slovy, ale neverbálně toho vyjádří tolik, že opravdu s námi hovoří!

Stačí být máma tady a teď, poslat pryč hrozící obry a zlostně vrčící vlky, a společná jízda rodičovstvím může začít.
Nastupovat, mami, my jedem 🙂 a to hned.

Ve finále jsem vlastně pochopila princip Nevýchovy.

Není to žádný směr, postupy a návody jak na dítě. Je to formování nás rodičů – vychovatelů. To my se musíme naučit ovládat se a správně reagovat, protože právě od nás se to děti učí.

Nemusíme je vychovávat příkazy, zákazy, ale naším příkladem a vzájemným porozuměním. Vím, že jsem pořád na cestě, že mé učení v tomto směru nikdy neskončí, je to celoživotní záležitost.

Díky Nevýchově se cítím opravdovou mámou,
ženou, kterou jsem na počátku příběhu hledala.

 

Chcete vědět víc?

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Křeček v utajení

Dětskou knížku od paní Zuzany Pospíšilové Křeček v utajení vydanou nakladatelstvím Grada jsem otevřela spíše z profesionální zvědavosti. Můj malý roční

Čtu dál →

Bezpečnost dětí na kole – bez přilby a brýlí dítě na kolo nepatří

Nastupující jarní počasí stále víc láká k vyjížďkám na jízdním kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích. Tyto tři aktivity mají jedno

Čtu dál →

[Soutěž] audiokniha Kouzelníci z pradávna

Přijměte pozvání do doby, kdy byla magie skutečná. A rovnou si můžete zasoutěžit o 3 audioknihy ve formátu mp3

Čtu dál →
Sdílet
Sdílet
TOPlist