Petra Rajtmajerová: Volala jsem o pomoc a našla Nevýchovu

Rubrika: Rozhovory, Výchova podle..., Výchovné tipy

Asi každá nastávající maminka má svůj sen, jak jí to bude doma s dětmi krásně klapat, jak si budou rozumět, řešit vše v klidu a pohodě. Jenže pak přijde realita a s ní často velké zklamání. Petru zachránily 2 věci…

1. Dokázala se zastavit, aby si uvědomila, že s křikem a zoufalstvím žít nechce.

2. Vstupila do kurzu Nevýchovy, který jí ukázal cestu ven ze začarovaného kruhu.

…a právě o tom jsem si s ní povídala.

Nejdřív ale pár slov o Petře Rajtmajerové

Petra Rajtmajerová je zastánkyní aktivního životního stylu a ukazuje rodičům, jak se nevzdat svých zájmů a jak provádět aktivity společně s malými dětmi a vést je tak k pohybu a kreativitě.

Sama o sobě Petra říká:

Už nějaký čas se kvůli sobě a také svým nejbližším snažím měnit své zažité vzorce, navždy se vypořádat s minulostí a objevit smysluplnou cestu životem. Cestu pro mě a moje děti, kde se každý den učíme společně novým věcem, překonáváme a objevujeme sami sebe, sdílíme radosti, ošetřujeme bolístky a překračujeme hranice našeho poznání.

Více se o Petře a jejích projektech dozvíte na jejím webu www.sdetmivakci.cz.

A teď už to naše slíbené povídání…

Proč ses rozhodla vstoupit do kurzu Nevýchovy?

Bylo to v období, když jsem se ocitla na samém dně bahna, s dvěma batolaty, krvácejícím srdcem a poznáním, že takto to opravdu nechci: Plná pocitu bezmoci, že prostě nevím jak dál. Nechtěla jsem křičet, sekýrovat ani jinak ubližovat, uvnitř sebe jsem měla pouze zažité předané vzorce a ty nepředstavovaly pro nás to správné řešení.

Byla jsem v pasti svých pocitů. Volala jsem o pomoc a našla Nevýchovu. Už jsem o ní slyšela od kamarádky asi rok předtím a tak jsem ji prozkoumala, koukla na pár videí a vstoupila do kurzu.

Chtěli byste také Nevýchovu prozkoumat a mrknout na pár videí? Máte možnost v bezplatném rodičovském online kurzu. Stačí se do něj přihlásit → Vstupujte tudy…

Co konkrétního se ti díky Nevýchově podařilo zvládnout?

Prostředí doma mi přijde klidnější, méně napětí a opravdu víc radostnějších chvil, myslím celkově. Sdílíme a užíváme si více věcí společně. Jako každá domácnost s malými dětmi a pracujícími rodiči se nevyhneme odlišným názorům a únavě, která je příčinou mnoha nesvárů.

Nevýchova mi ukázala, že věci jdou řešit v klidu, jinak ale důsledně. Účinek je mnohem lepší, trvalejší než u autoritativní výchovy, kterou jsem sama zažila, a nehodlala praktikovat na svých dětech a vlastně ani sama sobě.

Sice to stojí čas, úsilí, ale pořád si tak udržuji pracovité mozkové buňky. Protože nic netrvá věčně a jako se Země stále točí, my se stále měníme a vyvíjíme, a tak je potřeba stále hledat nová nastavení našich vzájemných vztahů. Díky Nevýchově už vím, jakým směrem se kouknout a jak v sobě a mých nejbližších najít řešení.

Taky vidím odlišné chování mých dvou dětí. Druhé už pocítilo Nevýchovu v útlém věku a díky tomu naše vzájemná komunikace je na úplně jiné vlně, než se starším, které zažilo moje výchovné neúspěchy.

Nevýchova mi prostě otevřela více srdce a nastavení na děti.

Když jsem sama sebou, bez rolí a masek, daří se nám společně zvládat i obtížné situace. A toho si moc vážím, tohle je pro mě každodenní důkaz, že jsme se vydali správným směrem.

I vy můžete díky Nevýchově zjistit, jak se vyhnout nervydrásajícím situacím nebo jak je vyřešit ke spokojenosti všech zúčastněných. Často stačí jen uvědomit si, jakou z rodičovských rolí zrovna hrajete. S tím často přijde i pochopení, proč to nefunguje.

Přihlaste se k odběru rodičovského seriálu a zjistěte, jestli jste rodič Policajt, Učitel, Nadšenec nebo Partner 😉

Která z rad v kurzu pro tebe byla nejvíc překvapující nebo nejužitečnější?

Co mi nejvíc pomohlo, bylo nastavení mých hranic a přijmutí mě a mé role, být otevřená a přímá a pak můžu chtít totéž od ostatních. Být sama sebou a dopřát si i mít čas pro sebe, protože ode mě se vše vrací k dětem a ony mi mé chování zrcadlí v sobě, jak jsem je to naučila. Berou, co dáváme, a vrací nám, co dostaly. Jednoduchá rovnice výchovy.

A samozřejmě parťáctví a otevřená komunikace už s malými dětmi, které sice nemluví slovy, ale neverbálně toho vyjádří tolik, že opravdu s námi hovoří!

Stačí být máma tady a teď, poslat pryč hrozící obry a zlostně vrčící vlky, a společná jízda rodičovstvím může začít.
Nastupovat, mami, my jedem 🙂 a to hned.

Ve finále jsem vlastně pochopila princip Nevýchovy.

Není to žádný směr, postupy a návody jak na dítě. Je to formování nás rodičů – vychovatelů. To my se musíme naučit ovládat se a správně reagovat, protože právě od nás se to děti učí.

Nemusíme je vychovávat příkazy, zákazy, ale naším příkladem a vzájemným porozuměním. Vím, že jsem pořád na cestě, že mé učení v tomto směru nikdy neskončí, je to celoživotní záležitost.

Díky Nevýchově se cítím opravdovou mámou,
ženou, kterou jsem na počátku příběhu hledala.

 

Chcete vědět víc?

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist