Michaela Vančatová: Chtěla jsem nám ušetřit spoustu trápení, slz a nepochopení

Rubrika: Výchova podle..., Výchovné tipy

Vyzpovídala jsem pro vás další maminku, která prošla kurzem Nevýchovy a byla ochotná podělit se o své zkušenosti.

Tentokrát jsem si povídala s Michaelou Vančatovou, maminkou 16měsíčního Vilíka.

Míša je lékařka, maminka se zkušeností s léčbou neplodnosti, expertka na zdravý životní styl bez chemie a nadšená propagátorka Nevýchovy a partnerského přístupu k dětem.

S intuicí, rozumem i humorem provází budoucí a novopečené maminky všemi úskalími cesty ke zdravému a spokojenému miminku tak, aby si mateřství mohly užívat.

Píše články, e-knihy a připravuje vzdělávací online kurzy týkající se neplodnosti a otěhotnění, těhotenství a porodu a všech radostí a starostí mateřství, ve kterých sdílí nejen svůj příběh, ale především předává spoustu informací, rad a tipů, díky kterým připravuje budoucí i čerstvé maminky na mateřství tak, aby péči o miminko, sebe i domácnost, a vše, co k mateřství patří, zvládly  s úsměvem.

Více se o ní dočtete na jejím webu www.michaelavancatova.cz.

A teď už naše „nevýchovné“ povídání…

Proč ses rozhodla vstoupit do kurzu Nevýchovy?

Do kurzu jsem vstupovala v 5 měsících věku našeho chlapečka, kterému jsem už od jeho narození vždy vysvětlovala, co se bude dít a proč, aby byl v klidu, nebyl v nejistotě, a nebál se.  Bylo to takové ujištění i pro mě. 🙂 Přišlo mi to smysluplné a hlavně mi to radila moje intuice, která mě ještě nezklamala.

Řekla jsem si totiž, že se o miminko budu starat podle svého a tak, aby to vyhovovalo jemu i mně bez ohledu na to, co říkají ostatní.

Nenechala jsem se odradit ani argumenty typu „on ti přece nerozumí, je malinký“. Právě naopak! Už od věku několika dní našeho miminka mi bylo jasné, že mi moc dobře rozumí. Jak říká Katka Králová, jen protože neumí mluvit, neznamená, že nerozumí! Já říkám, že není přece dementní. 🙂

Než jsem vstoupila do kurzu, neměla jsem vyloženě nějaký významný konkrétní výchovný problém, který bych potřebovala vyřešit, ale věděla jsem, že to dříve nebo později přijde. Ale hlavně jsem chtěla sobě i svému malému pokladu ušetřit spoustu trápení, slz, vzteku a nepochopení, a připravit se na další milníky v jeho vývoji. Od tří kamarádek, které mají s dětmi hezký vztah, jsem měla na kurz Výchova Nevýchovou dobré reference a tak bylo rozhodování, zda do něj vstoupit, jednodušší, přestože cena kurzu nebyla právě nízká.

Po shlédnutí dalšího skvělého nevýchovného webináře se mi potvrdilo, že mé názory na komunikaci a přístup k dětem jsou „správné“ a že existuje skupina lidí, kteří „výchovu“ vidí stejně jako já. Chtěla jsem být součástí této komunity osvícených rodičů, kteří si čas s dětmi skutečně užívají, a tak jsem řekla kurzu Výchova Nevýchovou „ano“. 🙂

Nevýchovné webináře se konají jednou za měsíc a jsou pro všechny zájemce zdarma. Přihlásit se na konkrétní vysílání můžete vždy cca týden předem přímo na webu Nevýchovy.

Přihlaste se na vysílání zdarma.

Co konkrétního se ti díky Nevýchově podařilo zvládnout?

„Nevýchova“ není žádný algoritmus typu, když se stane „A“, udělejte „B“, ale soubor jednoduchých principů, na kterých je veškerá komunikace postavena, a pomocí nichž se řeší všechny nastalé situace. Všechny postupy a postoje jsou popsány a odůvodněny, aby se rodiče zamysleli a pochopili, proč jim jejich dosavadní postupy nezabírají.

Lektorka Katka Králová vypráví tak poutavě a k lepšímu pochopení používá úžasná zážitková audia,  která nezřídka bohatě stačí, aby rodič prozřel. I mě čekala spousta aha-momentů a získala jsem tipy, jak řešit situace, které přijdou v budoucnu.

My díky kurzu zvládáme například

  • návštěvy lékařů včetně náběrů krve a očkování,
  • uspávání,
  • krmení
  • a nesčetně každodenních činností a aktivit, které řeší maminky malých dětí celý den.

Vím, kde bývá příčina vzteku, jak ho řešit a hlavně, jak mu předejít, stejně jako to, jak reagovat na pláč (například po pádu) či strach.

Vše zvládáme v klidu, během chvilky a k oboustranné spokojenosti. Odcházení od oblíbených činností a vracení hraček dětem jsou nyní, když jsem na konec věty přidala obyčejné nevýchovné „Šlo by to?“, mnohem jednodušší.

Jak Vilík roste (nyní je mu 16 měsíců) přicházejí stále nové překážky a výzvy, ale jelikož vím, kde může být problém a jak ho vyřešit, je to snazší.

Se základními principy Nevýchovy se můžete seznámit v bezplatném rodičovském seriálu, kterým vás provede přímo autorka principů Nevýchovy, Katka Králová.

Přejít na seriál pro  rodiče zdarma.

Která z rad v kurzu pro tebe byla nejvíc překvapující nebo nejužitečnější?

Překvapení a aha-momentů bylo v kurzu víc než dost – mnoho menších a jeden velký. Mezi ty menší patřilo zjištění, že nemám zasahovat do dětských (nejen sourozeneckých) rozepří a dělat jim soudce, ale nechat je, aby si to vyřešily a vykomunikovaly samy (je-li to vzhledem k jejich věku možné), a zasáhnout, až když hrozí pohroma. 🙂

Umět si své potíže vyřešit sám je totiž důležitá schopnost do budoucna!

Také bylo pro mě milým zjištěním, že není nezbytné a vlastně ani vhodné dítě za každou cenu neustále „vzdělávat“, mluvit na něj a věnovat mu 100 % času, ale vymezit si vědomě čas, který mu budu věnovat, ale zato na 100% a nebudu při tom myslet a řešit další věci. Pokud bych mu totiž věnovala 100 % času a někdy v budoucnu s tím přestala, tak se začne nudit, nebude se umět zabavit a bude neustále vyžadovat moji pozornost.

Velké překvapení pro mě ale bylo

Jak řešit odpověď na otázku „Mami, máš radši mě nebo bráchu?“

Každý rodič totiž bez přemýšlení řekne, že má rád obě dvě děti stejně. Ale podle mého názoru zkrátka není možné mít rád dva lidi na vlas úplně stejně; ruku na srdce. Neznamená to, že jste špatný rodič, ale jen to, že jste „jen“ člověk, který má silné a slabé stránky, a k různým lidem přirozeně chová různé sympatie; stejně jako vaše dítě.

Rozhodně to ale podle mě neznamená, že to našim dětem musíme hned říkat a zasívat mezi ně nevraživost, soutěživost a ubližovat jim svým hodnocením a srovnáváním. Ale myslím, že je fajn si to uvědomit a přijmout to jako fakt a neodsuzovat se za to. Jen je dobré na to při jednání s dětmi myslet…

A co že to máme na zmíněnou otázku odpovědět?

„Teď mám raději tebe, protože vidím, že ty to teď potřebuješ více. Až to bude potřebovat více brácha, tak pak budu mít raději jeho, ale teď mám raději tebe.“

Wow, co dodat.

Uvidíme, jaký ohlas bude mít odpověď, pokud tuto otázku dostanu…

 

Chcete vědět víc?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Nikdy bych se tam nepřihlásila,tristní odpověd paní na otázku, koho má radši, mě v tom ujistila.
    Mám 3 děti a vím, že nejlepší je dát na svůj mateřský instinkt, vždy mi to vyplatilo, na rozdíl od pokusů dát na odborníky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist