Jsem dobrá máma?

Rubrika: Výchova podle...

836412_woman_and_baby_on_the_beach_4Jistě nejsem jediná, která si tuto otázku klade. Ve většině rodin to funguje tak, že jeden rodič je na vychovávání a druhý na rozmazlování. Mám dvě dcerky, tři roky a rok a půl. Můj manžel je přes týden v práci a jen na víkendy je s námi. Takže jak výchova, tak i rozmazlování leží v podstatě na mně…

Poslední dobou dost často přemýšlím, jetli můj přístup je to nejlepší pro mé děti. Jsem přísná, důsledná a neoblomná. Někdy i sama sobě říkám, jestli na ně nejsem moc tvrdá, ale když jsem někde mezi maminkami s dětmi a zjišťuji, že moje zlatička jsou v podstatě jediné děti, které na slovo poslechnou, nevztekají se, neubližují jiným dětem, nelezou jiným maminkám do kabel, nemusí mít vše, co mají ostatní děti a o vše se rozdělí, tak jsem ráda, že jsem tvrdá.
Na druhou stranu mají obě holčičky vše, co mi finanční situace dovolí, takže si myslím, že ani o to rozmazlování nejsou ochuzeny. Od pár známých jsem byla upozorněna na to, že jsem moc náročná a že nebudou mít žádné dětství, ale já si to nemyslím – hraji si s nima v kuchyňce, s panenkama, malujeme si, zpíváme, čtu jim pohádky, říkačky, hrajem si na doktory, na prodavače, když je hezky jsme na hřišti nebo na písku, jezdíme na kole, do zoo, nevynechám žádnou akci pro děti – cirkus, posvícení, kurzy plavání, sdružení maminek a dětí, atd…

A na druhou stranu když řeknu sednout a jíst, tak prostě trvám na tom, že si obě sednou a nají se, když řeknu jdem ven, uklidit hračky, tak prostě musí uklidit hračky.
Nesnáším bezdůvodné kňučení, takže má-li jedna ukňučenou náladu, většinou si vyslouží.

Nesmějí bít jiné děti, natož kousat nebo jiné zvrácenosti, pokud jsou lakomé, tak si nesmějí půjčit hračku od jiných dětí a naopak. Co jim slíbím snažím se vždy splnit a učím je nelhat. Hlavně jsem důsledná a když něco řeknu, tak si za tím stojím. Vše, co dělám, dělám z lásky ke svým dětem a věřím, že z nich vychovám dobré a šťastné lidi.

Napsal/a: Mendy

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

 • Lenčáč

  Dlouho jsem přemýšlela co napsat… jestli vůbec něco napsat… prvotní pocit byl spíše záporný. Souhlasím že důslednost je na místě, že rodič má být pevný v názorech, že by měl být autoritou… ale na druhé straně by také děti měli být osobnosti. Osobností, která není jen vykonavačem rozkazů, osobností která si občas má právo postavit hlavu, osobností, která má svůj názor a když něco udělat nechce umí říct své NE…

  No jestli jsi dobrá máma nevím, nevím ani jestli jsem dobrá máma já… nikdo nám to neřekne… jediným měřítkem je snad naše vlastní svědomí… a ve chvíli kdy trochu pochybuješ je možná na místě se i více zamyslet. Také se ti asi nechce vždy dělat to co chtějí ostatní, nebo ano?

 • Mendy,dobrá máma jsi,ale přísnost musí být-protože by ti děti zachvíli přerostli přes hlavu a bylo by to potom ještě horší.Hezký den.

 • Podle jedné studie (české) důsledkem příliš přísné výchovy spolu s chladným vztahem matky k dítěti jsou vlastnosti dospělého jedince – nervozita, výbušnost a hádavost… Přesně sedí na mého manžela.

  Pokud Váš vztah dítěti je chladný, pak i sebepřísnější výchova nepomůže. Výsledky budou horší, než při výchově schovívavé, ale s vřelým vztahem k dítěti.

 • Dítě by si mělo uklízet pokojíček pro to, že mu je nepříjemný bordel (to mu má matka vštípit) – podpořeno nějakou odměnou, ale né proto, že jinak dostane nářez…

  Kdo ho bude mlátit, až bude dospělé? Manžel? Manželka? Pak si to teprve pořádně vynahradí!

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Každý vychovává své děti jak nejlépe umí. Někdo je moc přísný, jiný zase „salámista“. Já jsem spíš láskyplný salámista, ale když je zle, ječím. Taky nic moc. Ale svou povahu člověk nepřekoná. Děti si nás vybraly, tak se jim snažíme být dobrými rodiči…:o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist