Jak jsme si poradili s kapesným

Odborníci radí s kapesným začít už v momentě, kdy si dítě začne uvědomovat svět čísel – tj. předškolní a mladší školní věk. Obecně jsem také příznivce toho, že dítě by mělo nějakou korunku dostávat už cca od první třídy. Cesta k opravdovému kapesnému u nás byla ale delší.

Nástupem našeho syna do první třídy u nás začalo být téma kapesné aktuální. I když odborníci tento čas doporučují jako ideální pro to, aby si dítě začalo vážit financí a učilo se jak s penězi vyjít. My jsme tenkrát ještě odolali. Ve škole měli automat na mléko. A tak dostával týdně max. 10,- Kč. Za ty si mohl koupit buďto 2x týdně mléko, nebo si je ušetřit. Brzy zjistil, že neochucené mléko stojí jen 4,- Kč a tak má obojí. Mlíčko v krabičce ke svačině i ušetřenou korunku. I když jsme se domluvili na 10,- Kč týdně, moc to nefungovalo. Obě strany často zapomínaly.

Počátkem druhé třídy se situace opakovala. Jen automat na mléko zrušili a instalovali jiný. Funguje na předplacené karty, je v něm větší výběr a je také o dost dražší. Tehdy jsme se domluvili na 80,- Kč za měsíc. Filip svou kartu nabíjel v září, říjnu… a pak dlouho ne. Vzpoměl si až v květnu, když byly v automatu slevy.

Hned na začátku třetí třídy Filip přišel s tím, že už je předposlední, kdo nemá kapesné. Vyzvídali jsme tedy částku, kterou mají děti k dispozici. Musím říci, že ty nejvyšší částky nás dost překvapily. Dohodli jsme se, že od narozenin (v říjnu) kapesné začne dostávat. Potřebovali jsme získat čas a promyslet kdy, za co, kolik, jak často???? – to všechno byly otázky, které potřebovaly získat konkrétní odpovědi.

K narozeninám tedy Filip dostal mj. také šekovou knížku. Jednotlivé šeky může použít pouze v daném týdnu u jednoho z rodičů. Ten daný šek znehodnotí, a ústřižek, který zůstává v šekové knížce, orazítkuje. Pokud Filip zapomene, šek bez kompromisů propadá. Jiné limity nejsou. Nedáváme peníze za úklid, nebo pomoc. To je u nás samozřejmostí, aby to doma fungovalo. Prostě každý dělá něco. Jako ideální se nám jevila možnost vyplácet týdně. Filip dostává nízkou částku – 10,- Kč. Tu si může utratit podle svého uvážení. Před tím jsme s ním měli rozhovor (nebo spíše monolog) o tom, jak si to představujeme my.

První týdny mu z peněz nezbylo nic. Po cestě do školy jsou totiž potraviny. Takže skoro vždy je chuť na něco malého, co se vejde do uvedené cenové kategorie. K narozeninám dostal také novou „nedobytnou“ pokladničku. Momentálně si do ní šetří. Tak uvidíme, jak dlouho mu to vydrží.

 A jak to máte doma s kapesným vy?