Tatínek na mateřské

Rubrika: Určeno pro tatínky

1099839_father_and_babyTak se teď v médiích probírá, jak se bude zrovnoprávňovat postavení maminek a tatínků tak, aby tatínkové nebyli diskriminování v péči o děti a maminky zas na trhu práce…
Nyní může mateřskou dovolenou čerpat pouze maminka dítěte (pokud nenastaly takové okolnosti, že se to musí řešit jinak – ale to už je zase jiná kapitola). Na rodičovskou dovolenou už ale může nastoupit i tatínek…

Zatím znám vlastně jen jednoho takového – a to mého švagra. Když bylo jejich malé asi 2,5 roku, podnik, ve kterém švagr pracoval, se reorganizoval a on spolu s dalšími (v podniku služebně nejmladšími) dostal výpověď. Sestra se zas jako lékařka potřebovala vrátit do praxe kvůli plánované atestaci. Tak jim to vlastně přišlo vhod a na toho půl roku si to vyměnili.
Sestra chodila do práce, ale kromě toho zvládala i domácí práce – prala, žehlila, vařila tatínkovi a dcerce jídlo. Švagr se tehdy netajil svým údivem, co všechno taková matka malého dítěte zvládá a musí zvládat. O prádlo se nestaral, o přípravu jídla taky ne. A vlastně ani o běžný chod domácnosti (nákupy, úklid…) – bydleli tehdy u rodičů, a tak se hodně starala babička. Vlastně „jen“ pečoval o malou a i tak říkal, že to tak tak zvládá.
Takže tenhle tatínek zůstal doma s dítětem, ale vlastně hlavně z finančních důvodů – z rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti by se jim, i za vydatné podpory rodičů, žilo těžko.

Brzy by tedy mělo být možné, aby mateřskou čerpal i otec, později, až bude dítě starší a bude chodit do školky nebo školy, aby se oba rodiče střídali na „paragrafu“, když bude dítko nemocné.

I finančně by si měly rodiny s dětmi „polepšit“. Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) je nyní na úrovni nemocenských dávek, v novém systému by se měla odvozovat minimálně od průměrné mzdy (nevím tedy, jestli je míněna průměrná mzda té konkrétní maminky, resp. tatínka, nebo průměrné mzdy v celém státě).
Rodičovský příspěvek má nyní fixní hodnotu (3635 Kč/měsíc, u rodiče-studentky/a je to tuším o 200Kč/měsíc více), prý by se měl v dohledné době pravidelně valorizovat třeba jako důchody, do budoucna by měl být dokonce v obdobné výši jako dávky v nemoci (takže jestli tomu dobře rozumím, jako „mateřská“ teď…).

I při těchto zlepšeních, která nás čekají (otázka ale je, zda se my, které už mateřskou nebo rodičovskou dovolenou čerpáme, dočkáme…), v naší rodině stejně zůstaneme při stávajícím modelu péče o děti – otec vydělává, ať se děje co se dějě, matka chodí do práce, ale když děti onemocní, zůstane s nimi doma.
Náš tatínek je totiž OSVČ, takže když nepracuje, nemá ho kdo zaplatit. Finančně jsme si to vyzkoušeli teď nedávno, když kvůli úrazu zůstal manžel 3 týdny doma (jako zaměstnanec by do práce určitě tak nespěchal…)

Ale takových rodin, jako ta naše, je určitě víc, že!?

Napsal/a: jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ahojky, tak to já znám tři tatínky na mateřské – můj bratranec (je to už pár let zpátky), manžel mé kamarádky a před týdnem mi můj spolužák celý nadšený oznamoval, že bude tátou, a to že bude s malým na mateřské doma, bral prostě jako fakt. Musím říct, že hlavní důvod pro všechny byl vždy jeden, a to peníze… Ale musím říct, že jim to na té mateřské vážně jde:)

  • Musím říct, že Tvůj švagr se měl, že vlastně „jen“ hlídal dcerku a nic jiného kolem nemusel..kolikrát si asi ne jedna z nás posteskne, co by za to dala, kdyby to ostatní kolem (prádlo, žehlení, vaření, úklid..) za ní udělal někdo jiný. Přesto je fajn, že švagr ocenil, že se žena na MD/RD jen „nefláká“, jak si někteří myslí….(např.můj manžel a to mě od něj strašně moc mrzí, snad ze všeho nejvíc) Také sice měl možnost si to odzkoušet, hlídat pár dní 11měs dcerku, ale s tím, že mu byla také podána „pomocná ruka“, takže „jen“ hlídal, nic víc…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist