Muž či žena?

Rubrika: Určeno pro tatínky

1046983_family_with_baby_4Milí rodiče!
Přečetl jsem zde pár článků o problematice rozdílů mezi tatínkem a maminkou a nezbylo mi nic jiného, než se k tomuto vyjádřit…


Myslím si, že pokud někdo chce vychovávat dítě, tak by měl tuto zásadní věc chápat. Vážím si lidí, kteří mají svůj vlastní názor a dokáží jej prosazovat a neřídit se jen tím, že co dělají všichni ostatní je správné. Na druhou stranu ani tito lidé nemají vždy pravdu. Chci tím říct to, že je mi zle z dnešního světa, co se výchovy týče a jak se někteří lidé snaží postavit muže a ženu do stejné roviny!
Pokud chtějí dva homosexuálové nebo lesbičky žít spolu rodinným životem, budiž jim to přáno. Mohou si koupit pejska nebo kočičku a starat se o ně jako o vlastní, ovšem nemohou přece uvažovat o dítěti! Ne proto, že je to nevkusné nebo nemorální, ale hlavně kvůli tomu dítěti! Muž prostě ženou nikdy nebude a opačně to také nejde! To platí také o tatíncích na mateřské dovolené, o maminkách honících kariéru a přitom levou zadní „zvládajících“ výchovu dítěte a přeemancipovaných ženách.
Dítě potřebuje k výchově zejména autoritu na straně jedné, a lásku a něhu na straně druhé. Autoritou a tím drsnějším a silnějším vzorem může být pouze muž a vzorem lásky, něhy a o něco větší tolerance pouze žena. Ne proto, že je to tak zvykem, ale proto, že to je přesně to, co dělí tyto dvě pohlaví geneticky. Proč ženy kojí? Proč mají jemnější hlas? Proč? Protože to malé miminko všechno potřebuje. A proč mají muži větší sílu a drsnější hlas? Aby mohli maminku a miminko chránit a pečovat o ně! Věřte, že v růžových bačkůrkách s labuťkama, vytrhaným obočím a tenoučkým hláskem by se to moc nedařilo. Myslím, že dítě pozná rozdíl mezi maminkou a tatínkem ještě dřív, než se narodí. Proto si myslím, že tatínkové by neměli dělat to, co si jejich ženy a děti přejí, ale měli by dělat to, co jejich ženy a děti potřebují a co je pro ně dobré. Maminky by se měly držet toho, co jim bylo od přírody dáno. Pak by se nemělo stávat, že vás čtrnáctiletý chlapec zastřelí, protože jste mu nedovolily vzít do školy kokain……..

Napsal/a: Lojza

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (33 vyjádření)

  • Anonymní

    Milý Lojzo, na zvedání žaludku není argument, ale zkus si odpovědět na jednu otázku. Je potřeba přizpůsobit svět tvým názorům nebo tvé názory světu?

    Podle mně je opravdu lepší mít dvě maminky nebo dva tatínky než vyrůstat v dětském domově. Největší úskalí v tomto případě vidím v přijetí okolím než v neschopnosti homosexuálních pěstounů dítě vychovat.
    Osobně mi připadá pro dítě důležitější vidět vztah fungující, založený na schopnosti se domluvit a spolupracovat.

    Napadlo tě někdy, že třeba tvoje dítě může mít jinou sexuální orientaci?

    Spíš než tatínky, kteří se celé dny věnují rodině, vidím tatínky, kteří jsou od rána do noci v práci, a občas tuto svou „přítomnost“ proloží delší služební cestou. Model „tradiční rodiny“ je tak trochu nerealizovatelná iluze.
    Myslím si, že mnoho mužů pojem autorita chápe tak, že mají mandát rozhodovat o ženách a o dětech.
    Na druhou stranu chápu tvoji nejistotu a rozpaky, neboť svou mužskou přirozenost můžeš uplatnit v lepším případě na fotbalovém stadionu, v tom horším na silnici – což bohužel dělá plno mužů. Stejně tak i ženy mnohdy musí potlačit své ambice a touhu po seberealizaci.
    Tím nechci říct, že ženy odsouvají své mateřství na vedlejší kolej, pouze bych mateřství nezaměňovala s přehnanou péčí i o dávno zletilé děti, případně o manžela:-).

    Nedá mi se nevrátit se k těm drogám – domnívám se, že k závislosti může vést jak výchova ze strany rodičů příliš benevolentní i příliš autoritativní. Mnoho dětí drogy vyzkouší z pouhé zvědavosti nebo pod vlivem okolí, ale jedním z důvodů může být i nesplnění rodičovských očekávání.

    Muži i ženy mají hodně společného, jen najít společnou řeč:-)

    Pavla

  • Anonymní

    Milá Pavlo, mám pocit, že se tě článek dotkl stejně jako například Martyčky nebo Anrejky. Pokusím se něco vysvětlit.
    Je mi vcelku jedno, co si o mně myslíš. Já mám svůj názor, který mi tu zatím nikdo žádným rozumným způsobem nevyvrátil a tak si za ním i nadále stojím.
    Pokus se prosím vnímat má slova z pozice dítěte a nikoli ženy. Jsem si vědom toho, že v dnešní době jsou na ženy kladeny větší nároky než na většinu mužů. Žena většinou sdílí s dítětem většinu radostí, ale hlavně starostí, kdežto muž spíše sdílí ty příjemnější věci, ale o tom vůbec můj článek není!
    Stavět Muže a Ženu do stejné roviny z pozice dítěte je totéž, jako hledat podobu mezi černou a bílou barvou. Neřekl jsem, že muž je víc než žena, ani naopak a neupsal jsem se!
    Je pravda, že když vidím dva líbající se muže, tak se mi docela zvedá žaludek a to skutečně, není to jen metafora. Přitom mám ale kamaráda, který je homosexuál a je to velmi slušný a hodný člověk a mám ho raději, než spoustu heterosexuálů. Zase na to ale mrkni z pozice dítěte. Chtěla bys ty sama takové rodiče?
    To že ženská práce není ohodnocená, jak píšeš, je podle mého názoru naprostý nesmysl. Hodnotu své práce si každý určuje sám!!!
    „tatínkové by neměli dělat to, co si jejich ženy a děti přejí, ale měli by dělat to, co jejich ženy a děti potřebují a co je pro ně dobré“ Tak tímto jsem myslel například to, že je spousta žen, které by si přály aby tatínek byl stále doma, plně se jim věnoval a přitom vydělával spoustu peněz. V tomto případě, který je jedním z mnoha, by sám muž měl odhadnou co je v dané situaci důležitější. Sám bych chtěl, aby moje dítě i žena měly ůplně všechno a přesto to nemohu dopustit i kdybych na to měl, protože v důsledku by se dítě nikdy nestalo samostatným a nezávislým člověkem a žena by mi utekla.
    Takové dětsví, jaké jsem prožil, bych přál každému dítěti na světě. Nikoho si nevážím víc, než svých rodičů.
    Děkuji všem, kteří se nad tímto článkem zamysleli a vyjádřili se k němu a omlouvám se těm, kterých se nějakým způsobem dotkl.
    Lojza.

  • Catharine

    Ahoj Pavlo , Lojza je patriarchální typ a snaží se pouze vyjádřit svou touhu chránit a pečovat (materiálně) o rodinu. Takových chlapů je fůra , je to následek výchovy minulých generací. Naší šancí je nenechat se zahnat do role , která se nám nelíbí. Plno mladých lidí si pořídí dítě , aniž řádně zváží všechny povinosti , které to sebou nese. Najednou je tu drobeček a mi se přistihneme , že děláme stejné věci jako naši rodiče , i když jsme se předtím dušovali , že to rozhodně budeme dělat jinak. Kolotoč je nastavený a vybočit ze zaběhnutého systému je těžké a mnohdy si to ani neuvědomujeme , že nás válcují generace. Homosexualita , rozvody , společná péče o děti , partnerství , feminismus to všechno za pár posledních let dostalo nový smysl a zcela se s těmito vztahy sžijí až naše děti. Zatím se můžeme snažit o toleranci což je pro nás ženy myslím snadnější.

  • Anonymní

    Kéž by to Lojza tak nemyslel a jen nešťastně volil slova…
    např.: „postavit muže a ženu do stejné roviny!“ – …??? Tady se snad upsal, ne?:-)

    „Ne proto, že je to nevkusné nebo nemorální, ale hlavně kvůli tomu dítěti!“
    „Věřte, že v růžových bačkůrkách s labuťkama, vytrhaným obočím a tenoučkým hláskem…“ – O tom, že autor dle svého komentáře proti homosexuálům NIC nemá, tyhle věty nesvědčí.

    V dnešním („zlém“) světě, obávám se, pouze se svou mužskou a ženskou přirozeností nevystačíme.

    Ženská práce není ohodnocená, ani finančně ani společenským kreditem. Proč? Možná taky proto, že ženy nějaké ohodnocení ani neočekávají, vykonávají vše ochotně, hbitě a zadarmo. Podle mně tohle zrovna není vlivem ženské přirozenosti, ale výchovou k sebevědomí.

    Pavla

    Pavla

  • Pavlo, já jsem ten článek takhle nepochopila. I když některý věty jsou divný, zdá se mi, že Lojza chtěl říct, že si čím dál víc vyměňujeme svoje role, a že to možná není ta pravá cesta z města….
    Nejde o to, že ženská nemá chodit do práce a mužskej pomoct v domácnosti a s dětmi, ale o to, že čím dál víc potíráme to, co nám příroda nadělila (nebo určila, nevím jak to lépe říct).
    Nejde o netoleranci k odlišnostem. Sama trošku v názoru na vychovávání dítěte homosexuály tápu. Ale je asi pravda, že dítě se dvěma otci nebo matkami může mít v hlavě o něco větší guláš, než dítě, které vidí jako vzor muže a ženu. Možná stačí, jakej guláš má většina z nás z tohohle neosobního bláznivýho světa, proč přidávat další……

  • Anonymní

    Vandule, Andreo a Jano,
    možná se mýlím, ale z článku mám dojem, že nejde ani tak o kojení a o výchou dětí, ale o to, aby vám takový autor článku (a jiní, podobně uvažující), až se budete chtít vrátit po mateřské do práce, neřekl, ať zůstanete doma u dětí a plotny, neboť on ví, co je pro vás dobré. Nepopírám odlišnost žen a mužů, ale děsí mě podobné demagogické vyvozování závěrů a souvislostí.
    Prosím, přečtěte si článek ještě jednou a pozorněji, už kvůli sobě.
    Díky Pavla
    PS: Buďme tolerantní k odlišnostem

  • Já jsem taky vzteky bez sebe, když vidím ve všech časopisech na prvních stranách celebrity,které porodily dítě. Dělají, jako kdyby tuto schopnost měly jen oni!Vychloubají se, ale po měsíci už řádí na večírcích a točí dál v televizi,ve filmu. Zdá se mě,že ty děti mají jen ke zvýšení popularity. Když jsem viděla párkrát v televizi, jak se dokáže chůva k dítěti chovat, děkuji, nechci. Neříkám,že nejsou chůvy hodné, ale kdo ví? Pokud si dítě pořídím, tak se starám,užívám si to,protože čas nikdo nevrátí. Abych si potom řekla „Jak vlastně vyrostlo?“,tak to ne!

  • Vandule, tak tento názor sdílím s Tebou.
    Nechápu matky, co porodí dítko a nejraději rovnou z porodnice by se hnali do práce! To mě úplně dohání k vzteku a jestli je tam žene finanční situace, měli si to s miminkem rozmyslet. Ale i plno celebrit to tak dělá, nechápu je, že maj na to srdce své dítě svěřit chůvě a jít za karierou…Ten čas s dětmi nám nikdo nevrátí a je přece super být u toho, když objevují svět. A práce si do důchodu ještě užijeme „až-až“.

  • Nejsem sice Lojza, ale k tvojí otázce číslo 2 můj osobní názor: maminky by se měly starat o svoje děti a nehonit kariéru, alespoň ty první tři čtyři roky. Je mi jasný, že spousta pracujících maminek mi může okamžitě vysvětlit, jak to úžasně zvládají a jejich děti rozhodně netrpí. Možná mají pravdu, ale když už jsme se jednou narodily jako ženský, tak bychom to měly přijmout a těch pár let ze svýho života dětem „obětovat“, děti za to stojí rozhodně víc než nějaká kariéra. Ale je to jenom můj osobní názor, já bych možnost být doma s dětma rozhodně nevyměnila. (A ještě něco – nemám na mysli maminky, které musí dřív nastoupit do práce kvůli penězům, aby se rodina uživila.To je bohužel jiná situace a s tím se nedá nic dělat. Mám na mysli čistě ženský, pro který je jejich práce přednější než děti. Ale možná že jich není ani tolik).

  • Anonymní

    Milý Lojzo,

    marně přemýšlím nad tím, co jsi tedy tím svým článkem chtěl vlastně říct. O co ti jde?
    Po prvním přečtení mě napadlo, že tě tvoje žena právě donutila umýt nádobí 🙂

    Že jsou muži jiní než ženy je pravda, to ti nikdo nebere ani nevyvrací. Zaráží mě ale tyto výroky – prosím objasnit:
    1. „tatínkové by neměli dělat to, co si jejich ženy a děti přejí, ale měli by dělat to, co jejich ženy a děti potřebují a co je pro ně dobré“ – KDO rozhoduje o tom, co je pro děti a ženy dobré? Co ti dává tu jistotu, že to, co si ženy a děti přejí, není to, co je pro ně dobré???
    2. „Maminky by se měly držet toho, co jim bylo od přírody dáno.“ – Co bylo podle tebe maminkám dáno? O kojení a jemném hlase jsi nám už psal a dál?

    Pavla

  • Lojzo, určitě jsem to tak nemyslela-jak píšeš. Jen jsem tím myslela, že i když je rodina (z jakéhokoliv důvodu) neúplná, tak to dítě i tak může být šťastné a dobře vychované.
    Dávám samozřejmě za p ravdu i Vanduli a Martině.

  • Martina

    Andreo, myslím, že článek není o tom, že každé dítě, které vychovává jen jeden rodič, je špatně vychované. A že zeny jsou jemné jako okvětní lístky. Asi mi dáš za pravdu, že někdy je pro dítě lepší vyrůstat s jedním rodičem, než v úplné rodině, kde se rodiče hádají a jejich vztah nefunguje. To je všem jasné. Mezi muži a ženami však JSOU rozdíly v přístupu k výchově, ke dětem, k životu apod. To je NEVYVRATITELNÉ. Je to dáno geneticky. Samozřejmě má každá žena v sobě i mužskou stránku a naopak, a někdy se to trochu víc přebíjí. Ale je to asi podle křivky normálního rozložení. Na obou koncích jsou jak muži s velmi výraznými mužskými projevy, tak muži s velmi výraznými ženkými projevy a u žen je to také tak. Většina se však nachází uprostřed křivky tj s poměrně vyváženým rozložením mužských a ženských projevů. Myslím, že Lojza chtěl jen připomenout, že oba – muž i žena – jsou pro dítě důležití a teprve spolu tvoří celek, který může dítěti dát ukázky toho, s cím se v životě může setkávat. Hlavně pro kluky je hodně důležité mít otce, se kterým by se mohli identifikovat. Holky to mají „snažší“, protože matky (i svobodné) se o děti starají častěji, než svobodní muži a také ve vzdělávacím systému se to ženami jen hemží.

  • Anonymní

    Catharine, moc děkuju za komentář a jsem rád, že jsi pochopila podstatu mé myšlenky, chápeš co je nadsázka a dle mého názoru patříš k těm lepším maminkám.
    Andrejko, pokud si myslíš, že pro dítě je lepší mít jen jednoho rodiče, nebo homosexuální pár, pak nemá smysl dělat nějaký rozbor.
    Lojza.

  • Catharine

    Já nevím jak Vy , ale mě dělá problémy zvládnout svoji roli v rodině. Dělat ještě navíc tatínka , tak skončím v blázinci a moje děti v dětském domově. Jsem neskonale vděčná svému muži za vzor , který poskytuje naším dětem a za určitou drsnost chlapa , kterou je připravuje na život. Mám štěstí na chlapa , co se nebojí domácích prací a dokáže se postarat i o mimino (tedy až na kojení!!!). Velmi obdivuji maminky a tatínky , kteří dokážou vychovat děti bez partnera , ale myslím , že jsou tyto děti ochuzeny o jeden pohled na svět. Maminka ,i když se sebevíc snaží , je pořád ženou a přemýšlí prostě jako ženská. U chlapů to platí jakbysmet . Podle mého názoru příroda zařídila ,abychom žili v páru a vzájemně se doplňovali. Bohužel je 21.století a v evoluci zvítězil člověk technický ,samostatný a osamocený. Doufejme , že to nebude poslední stádium vývoje.

  • Dítě dokáže být šťastné a dobře vychované, i pokud nemá jednoho z rodičů. Dokonce to není ani přímá cesta ke kokainu. Ale ten jeden rodič chybí. Chybí půlka rodiny, jeden vzor, jeden pohled na svět.

    Když bych si měla vybrat mezi tátou ochráncem a mámou pečovatelkou, nebo tátou vyšíváním a mámou mužatkou, asi bych zvolila pvní variantu.

  • Teda nevím, proč by Martyčka měla být emancipovaná jen proto, že prostě tvůj názor nezastává. ostatně já také ne.
    Myslíš, že dítě nedokáže být šťastné a dobře vychované, nemá-li jednoho z rodičů? Že pak z nich vyrůstají právě takové osobnosti, co rozdávají kokain /apod/ na středo-školských wc o přestávkách? Znám plno dětí, co vyrůstai v neúplné rodině a jsou to lidé s velkým „L“ a žádní propadlíci. A také znám těch pár propadlíků, kteří naopak z úplné rodiny jsou-myslím, že o tom to prostě není.
    No už čekám na tvou reakci a rozboru mé osobnosti..Tak sem s ní. Snad mě to jako ženu neskolí, když podle tebe bychom ženy měli asi být jemné jak okvětní lístky jarních kytiček, co opadají po každému vánku.

  • Anonymní

    Pravděpodobně jsem článek napsal velmi složitě, nebo velmi špatně. Moc se omlouvám Honzálovi, který vůbec nepochopil o čem jsem psal a také emancipované Martyčce, které jsem zřejmě (nerad) naboural ješitnost.
    Nepsal jsem o právech, ani povinnostech mužů a žen, nemám nic proti homosexuálům a neutekl jsem z Bohnic.
    Chtěl jsem jen říct, že dítě potřebuje ke štěstí a dobré výchově otce (muže) i matku (ženu), nikoli například matku-muže, nebo matku, která odjede na rok třeba do Anglie a nechá dvouměsíční dítě doma s otcem.
    Honzále, ještě jsem neviděl ani toho nejjemnějšího muže kojit. Pokud znáš tak jemného muže, rád bych ho viděl. S tím kokainem jsem to možná trošku přehnal, ale zkus se někoho zeptat co se děje o přestávce na středních školách na WC a možná pochopíš. Jinak mě tvůj komentář na úrovni puberťáka docela pobavil, dík. Martyčko, doufám že teď už chápeš o čem článek je.
    Jinak mezi lidma jsem denně a bohužel se setkávám s lidma všech vrstev a někdy bych měl opravdu raději zavřené oči. Děkuji za komentář také Martině, která se jediná vyjádřila ke článku také svým názorem na věc.
    Tento článek je pouhým mým názorem, jenž nikomu nevnucuji ani nechci k ničemu s čím nesouhlasí nabádat.
    Lojza

  • Martyčka

    Lojzo, souvislost mezi emancipací, právy homosexuálů, hlasem přírody a kokainem mi taky unikla.
    Mě jsi svým černobílým viděním světa o „zásadní věci výchovy“ nepřesvědčil. Spíš naopak.
    A nechce se mi ani věřit (jak nás nabádáš) tomu, že někdo prezentuje takové xenofobní názory.
    A jsem ráda, že jsem se nedočetla přesného výčtu, co je mi od přírody dáno a co už ne…

  • Anonymní

    Lojzo,
    vyjdi mezi lidi a otevři oči! Je mnoho drsných žen a jemných mužů a nemá to co dělat s genetikou nebo vychováváním děcek o kočičkách ani pejscích nemluvě. I takoví lidé jsou schopni toho, co asi ty pokládáš za přednost vyvolených…a co to meleš o kokainu???? Buď za a) jsi fakt utekl z Bohnic, nebo za b) jsi manželem té nebožačky,co má zářící mikrovlnku ( to byl taky geniální článek, vřele doporučuju:-)) a jako drsný muž jsi do ní často strkal hlavu!!!
    Honzál

  • Martina

    Lojzo, souhlasím s tebou. Muž a žena jsou dvě odlišné bytosti. Pro dítě je velmi důležité zažít a poznat tuto rozdílnost. Neměly by se stírat rozdíly mezi pohlavími. I s těmito svými názory jsem však vždycky musela „bojovat za práva žen“, nejčastěji s vesnickými „hlupáčky“ v hospodě u piva. Muži si totiž většinou mohou sami za to, že ženy odmítají „plnit svoji roli“, honí se za kariérou a chovají se „mužsky“. Názory mužů, že „ženská práce“ je podřadná a že ženská nemá na víc než uklízet a vařit nebo že patří zkrátka ke sporáku apod. vedou k tomu, že se ženy nechtějí cítit jako méněcenné a proto tuto „neohodnocenou“ práci odmítají dělat. Já jsem měla to štěstí, že můj muž moji práci v domácnosti oceňuje a sám také často s úklidem nebo nádobím pomůže. Vím, že to pro něj není nic „podřadného“ a on není „nadsamec“, který by se k něčemu takovému nesnížil.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist