Modré oči

Rubrika: Trocha nostalgie

okoKdyž Petra nadhodila téma – První pohled – samozřejmě mi do hlavy hned naběhla krásná vzpomínka, na ten nejbáječnější a nejúžasnější první pohled z očka do očka při narození mých holčiček.
Budu psát ale o jiném pohledu.


Není to tak dávno, co jsem musela během 2 let podstoupit celkem 5 operací v celkové narkóze. A jelikož jsem zatím neměla žádné zkušenosti, velmi jsem se toho obávala. Na klidu mi nepřidávaly kamarádky, které ochotně vyprávěly, zaručeně pravdivé příběhy, z operačních sálů. Takže jsem si vyslechla, jak se jeden pán probudil uprostřed operace, jak druhý pán nemohl usnout a další paní se naopak nemohla probudit.

Nastal den D a já, ani nevím jak, jsem se ocitla na sále. Vše probíhalo hladce a i sestřičky byly milé, když se jim napoprvé nepovedlo napíchnout žílu, dokonce se i omluvily. A v ten moment se mi nad hlavou objevil obličej. Byl to anesteziolog. Nutno dodat, že mladý, sympatický a pohledný. Představil se a začal mi vysvětlovat, co se bude konat. Pohled ze spodu, když ležíte a druhou osobu vidíte obráceně, byl i tak dost zajímavý. Pan doktor tedy klidným hlasem pravil: „Paní, …ová, nyní ucítíte teplo a pak budete v klidu spát… BUCH. Dál nevím, už jsem neslyšela vůbec nic.

A nejednou jsem opět z dálky zaslechla ten příjemný hlas, který mě vítal ze spánku. Snažila jsem se dobře poslouchat, šlo to těžko, ale přeci jen jsem otázku zaslechla. „Paní …ová, vidíte mě? A znovu. Paní …ová vidíte mě? Otevřu jedno oko, druhé, koukám, hledám, ale nevidím vůbec nic. Jen mlhu. Slyším opět stejnou otázku, ale odpovědět nemůžu a ani kývnout na znamení, že jsem tu, nelze.
Uběhlo ještě pár sekund a už je to tu. Ten milý obličej anesteziologa konečně vidím! Ale co to? On je tu třikrát? Zaostřuji, opravdu se usilovně snažím, mrkám, kulím oči a stále vidím tři totožné obličeje. Pokusím se tedy aspoň o slůvko a hle, jde to.
Vypálím ze sebe: „Třikrát.“
Lékař nechápe, hned ale vysvětluji: „Vidím vás třikrát.“
On: „ Tak to je skvělé a kolik mám očí?“
Přemýšlím, proč mi pokládá takovou hloupou otázku a bez myšlení vyhrknu: „Dvě“.

A nelžu. Už se mi povedlo neposlušné oko zastavit, ustálit a nade mnou se sklání pouze jeden člověk. Jehož oči jsou opravdu krásné, modré a veselé. Tak to je ten můj první pohled. Pana doktora jsem od té doby nikdy nepotkala, ale jsem si jistá, že ty jeho oči bych poznala kdykoliv, kdekoliv a třeba i o půlnoci v černočerné tmě.

Článek na téma týdne První pohled, které bylo vyhlášeno v rámci projektu Pojďme si povídat… pěkně od začátku.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Peťko, krásně napsané… Úplně ty jeho oči vidím… 😉
  A připomněla jsi mi jednoho patologa, který ač ve zralém věku, taky chlap s nádhernýma očima a neskutečně hlubokým pohledem… A vidím to jak dnes, jak ty jeho oči vystupují z roušky a čapky a v ruce, jen kousek od obličeje, třímá lidské srdce, na kterém se zaujetím ukazuje infarkt… Byl to velmi zvláštní pohled a rozporuplné pocity…

 • Peťka

  Holky, moc děkuji! 🙂

  Virenko, při psaní článku jsem docela přemýšlela, jak dobře a výstižně popsat pocit koukání se na obličej, který se na tebe dívá obráceně. Ty jsi to vystihla naprosto přesně, toto slovní spojení by mě nenapadlo. Obličej v protisměru – pěkné. 🙂

  Ivčo, oni jsou sálové sestřičky na podobné probouzení asi zvyklé, ale i tak se musela určitě dobře pobavit, když jsi ji prosila o chvilku spánku navrch. 🙂

  Je to pravdu zvláštní pocit, kdo nezažil, těžko pochopí. A je zajímavé, že jsem se pak po probuzení cítila ohromně fit a vyspale. Až tak, že jsem následující dny neměla potřebu spánku téměř žádnou.
  No jo, není nad pohledné anesteziology. 🙂

 • Krásně napsáno, pobavila jsem se. Hlavně to 3x.

 • keenspeed

  jo moc hezky napsaný… :-), v narkoze jsem nikdy nebyla a doufám, že ani nebudu, ale koukat do modrých očí.. to bych brala 🙂

 • Petko, moc se mi to líbilo……takový pohled do modrých očí by uchvátil i mě:-)

 • Ivča a Domča

  Peťko, hezký článeček:-) Taky mám podobný zážitek, před třemi lety, a taky to byl anesteziolog, ale byl starší, ale velice příjemný člověk, vím, že měl husté černé vlasy:-)
  A pak ještě si pamatuji, ale to už je dávno, bylo mi tak 25 let, ale to si dodneška pamatuju jen sestřičku, která mě „otloukávala“ tváře a pořád opakovala „Paní, jak se jmenujete..“ a já jí na to odpovídám „ještě chvíli mami…“ Jo, jo, co dokáže udělat narkoza:-)Myslela jsem si asi, že mě budí máma do školy nebo co:-)

 • Virenka

  Peťko, dobře, že jsi napsala, nedivím se, že si to tak dobře pamatuješ. Jako dospělá jsem narkózu nezažila, musí to být opravdu zvláštní pohled – obličej v protisměru 🙂

 • Peťka

  Moc děkuji za reakce. Váhala jsem, zda napsat článek na toto téma. 🙂

 • Lien

  Peťko, moc pěkný článek, mám z něj takovou nějakou dobrou náladu, tak ti chci poděkovat.

 • Zava

  Moc hezky napsané. Neumím si představit ty následné noční můry, kdyby tě probouzel někdo ošklivější:-))

 • Petra Vymětalová

  Peťko, pěkné 🙂 Taky se nedivím, že je pro tebe tenhle první pohled důležitý.

 • Peťko jsem ráda,že vše dobře dopadlo a věřím,že ty oči si budeš pamatovat pořád:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist