Vánoce ve světě

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Napadla vás někdy myšlenka odjet na Vánoce za hranice naší země? Zkusit něco jiného a vychutnat si atmosféru svátků třeba i na jiném kontinentu? Že ne?
Přiznám se, že já takové touhy nemám. Bylo by mi nejspíš líto, že neslavím svátky v kruhu rodiny, tradičně, tak jak jsem léta zvyklá. Možná někdy za pár let, až vyletí děti z hnízdečka…

Takové Vánoce třeba v Austrálii, kde právě v těchto dnech vrcholí léto. Australané vyjíždějí na pláže, kde prostírají svůj sváteční piknik. Na hostině nechybí studené obložené mísy, saláty, dorty a meloun.

Jestliže posíláte vánoční přání formou SMS, pak vězte, že právě v Austrálii lidé milují klasické pohlednice a posílají je v hojném počtu. Rodiny mezi sebou soutěží, kdo dostane nejvíce pohlednicových blahopřání. Většinou je mají zavěšené na šňůrách, aby si je mohl každý prohlédnout.

Opusťme teplé pláže a přesuňme se na sever.

Norsko

Dárky zde nosí skřítek Juleniss. Jedná se o skřítka s plnovousem a červenou čepicí. Tradičním pokrmem je vepřové, nebo skopové žebírko. V severním Norsku pak treska na různé způsoby.
Jako u nás i v Norsku zdobí vánoční stromeček. Tradičním stromem je borovice. Děti na něj zavěšují papírové košíčky, do kterých se dávají sladkosti nebo oříšky. Na strom patří i vlajky.

Dánsko

Dánové kladou velký důraz na výběr dárků, na kterým rozhodně nešetří. Dělají s nimi velké tajnosti, věří, že pokud bude pro obdarovaného dárek velkým překvapením, pak ho čeká šťastná budoucnost. Každý z dárků balí do několika vrstev papírů či krabic.
Jako u nás chystají adventní věnec. Čtyři svíčky vnímají jako symboly čtyř období lidského života – dětství, mládí, dospělosti a stáří.
Stromeček, většinou smrček, zdobí cukrovím.
K večeři podávají kachnu, husu a červené zelí, tresku, mléčnou rýži a pivní chléb. Jako dezert pak rýžový nákyp.

Finsko

Ve Finsku roznáší dárky Ukko a pomáhají mu pidimužíci. Děti věří, že pidimužíci odnášejí zlobivé děti do ledového království.

Francie

Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Francouzi si dávají hodně záležet na výzdobě svého bytu i okolí domu. Typickým stromem je jedle. K večeři hodují žabí stehýnka, ústřice, šneky. Na svátečním stole se objevuje i krocan s kaštanovou nádivkou a rybí polévka. Nesmí chybět i několik druhů sýrů. 25.12. pak v některých rodinách zvou ke slavnostnímu stolu sirotky, chudé a bezdomovce. Tento zvyk, už ale není tak častý, jako dříve. Nicméně větší firmy a stát přispívají na charitu a obdarovávají potřebné.

Ve Francii věnují den Tří králů dětem. Maminky napečou dort, kde je ukrytá figurka. Které dítě figurku najde, stává se králem na další rok.

Velká Británie

Anglický Ježíšek se jmenuje Father Christmas. Děti mu píší dopisy, které vhazují do krbu. Věří, že pokud dopis vzlétne, dostane se do Severního Pólu, kde bude jejich přání vyslyšeno. Když dopis shoří, musí ho napsat znovu.
Děti rozvěšují punčochy na krb a hned ráno po probuzení obhlížejí svoje nadílky. Po rozbalení dárků připravují hostinu. Obědvají pečeného krocana a jako dezert přichází na řadu např. švestkový pudink, koláče apod.

Itálie

Zde nosí dárky žena, ošklivá čarodějnice s dobrým srdcem, Befana. Létá na koštěti, někde přinese dárečky 24.12. večer, jinde 25.12. ráno a na Sicílii dorazí až na Tři krále.

Na Štědrý den se Italové scházejí s rodinou a přáteli. Na Vánoce se nepřipravují nijak hekticky. Vánoční cukroví nepečou.
Na slavnostní tabuli najdeme pečené jehně, krocana, ústřice a další delikatesy. Nesmí chybět ani tradiční Panettone, saláty, sýry a ovoce.

Rakousko

V Rakousku, stejně jako u nás, nosí dárky Ježíšek. Na Vánoce se pečlivě připravují několik týdnů předem. Dárky nejsou drahé, spíše nápadité, nebo i ručně vyrobené. Jako u nás vyrábí Rakušané adventní věnce a to v barvách zelené, ta je barvou naděje, a fialové – barvě minulosti. Všechny dárky balí hlava rodiny, tedy otec.

Bulharsko

V pravoslavném Bulharsku, stejně jako např. v Rusku, slaví svátky až 6.ledna. Dárky pod stromeček roznáší děda Koleda.
K jídlu se podává vepřové maso, čočka, fazole, rýže. Z kynutého těsta připravují kroužky, podobné chutí naší vánočce. V některých rodinách, ale především na venkově, dodržují starý zvyk. Před večeří rozloží po zemi slámu, která má připomínat chlév, ve kterém přišel na svět Ježíšek.

Mexiko

Pokud máte rádi hluk a veselí, pak budou svátky v Mexiku právě pro vás. V rodinách většinou nenajdete stromeček. Dárečky a sladkosti se dávají do hliněného hrnce, který se zavěšuje u stropu. Děti pak do hrnce buší a když se rozbije vrhnou se na hromadu a hledají si ten svůj dáreček. Ten ale není popsaný, každý si vybere to, co se mu líbí.

Podobný zvyk mají i ve Švýcarsku, kde schovávají dárky do velkého panáka. Děti se do něho snaží různými způsoby mlátit, tak, aby se dárky vysypaly.

Vánoce se slaví na celém světě. Je na nás, abychom si tyto krásné svátky nenechali zkazit komercí a tradiční zvyky udržovali pro naše děti, děti jejich dětí a….

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • zurafa

  Já má takový dojem, že čím víc se rozhlížíme ve světě, zapomínáme na našeho Ježíška a hlavně naše děti neví, co si o tom mají myslet, když všude vidí Santu

 • Peťka

  Díky všem za reakce.

  Piškotko, tak já se polepším a příští rok napíšu i o Německu, Španělsku…:-))

 • Peťko, moc pěkný článek. Mě už leta letoucí láká jet na sever. Norsko, Dánsko, tam musí být krásné Vánoce. Je zajímavé přečíst si, jak se slaví i za hranicemi.
  Ovšem zvyk, který mají ve Švýcarsku, se mi nelíbí 🙂

 • Anonymní

  jo je to moc pěkni ČR

 • Piškotka

  Krásný článek! Trošku mi tam chybí Německo, Španělsko, Kanada, ale to by se člověk upsal, že? Něco jsem už věděla, ale i tak holky: nejkrásnější jsou ty české Vánoce, nemyslíte? Malý Ježíšek, kapr a salát, cukroví a ovoce, které voní víc než kdy jindy, já bych neměnila ani náhodou! :o)))

 • Lien

  Peťko, moc zajímavé, děkuji za obohacující článek, dá se říci, že téměř nic z toho, co píšeš, jsem nevěděla.

 • Díky za článeček,opravdu se stále člověk učí:)))

  No někdy mě napadlo zkusit vánoe i mimo a protože nemám moc ráda zimu- ta Ausrálie by nebyla špatná:)
  Taky se mi líbí zvyk z Velké Británie,způsob jak děti nenásilnou formou učit k psaní.
  Vlastně všude jsou krásné,když se lidi mají radi a né jen o vánocích…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist