Proč se říká, že děti nosí čáp?

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

709649_delivery_storkKdysi se děti rodívaly ještě většinou doma, a nikoli v porodnici, a jejich starší sourozenci bývali nesmírně zvědaví a chtěli vědět, odkud se nové miminko vzalo a proč leží maminka v posteli, jako by byla nemocná nebo zraněná. Namísto toho, aby jim rodiče řekli pravdu, vymysleli si pro ně pohádku, která jeho nenadálý příchod a matčinu slabost vysvětlovala.Vykládali dětem, že děťátko přinesl čáp, a když je matce předával, klovl ji do nohy, takže začala krvácet. To dobře vysvětlovalo, proč musí matka ležet v posteli, to, jak náhle se dítě doma objevilo, a dokonce i zakrvácené lůžkoviny. Děti takové vysvětlení přijímaly a stala se z něj oblíbená legenda, známá po celém světě. Proč byl ale vybrán právě čáp?

Tato legenda se rozšířila do světa z těch oblastí Evropy, kde čápi každoročně hnízdí na střechách domů, zejména z Německa, Holandska a určitých částí Skandinávie. Tamější lidé si povšimli, že tito obrovští ptáci, dostatečně velcí a silní na to, aby dokázali unést těžká břemena, například novorozence, se každý rok navrací na stejné místo. Mnoho majitelů domů začalo stavět na svých střechách speciální plošiny, aby se u nich čápi usadili. Přes den se tito ptáci vydávali za potravou do okolních říček, jezer a močálů – přesně do míst, kde údajně přebývaly duše nenarozených dětí. Bylo pro ně tedy jednoduché děti najít a odnést je s sebou do hnízda, odkud se s nimi mohli spustit komínem do ložnice rodičů. Protože byli sami známi jako vynikající rodiče a starali se o svá mláďata s velkou lásku a oddaností, byli pro přinášení lidských mláďat kandidáty velmi vhodnými.

Pokud snad někomu připadá divné, že si lidé vymysleli pohádku, podle níž je dítě přinášeno do matčiny ložnice odněkud zvenčí, stojí za to si připomenout, že v dřívějších dobách byla rozšířena víra ve velkou Bohyni matku neboli Matku přírodu, která měla veškeré přírodě, včetně lidských mláďat, dávat život. Údajně tvořila nové děti z vlastního těla – ze země samotné – a umísťovala je na zemi tak, aby je lidé (i další zvířata) našli. Někdy rodiče dětem říkali, že nově narozené děťátko objevli v „hlávce zelí“, „pod angreštovým keřem“ nebo na jiných podobných místem – jednoduše tam, kde je Matka příroda položila.

Jestliže máme toto na paměti, je čáp z legendy pouze obyčejným poslem, který šetří matce starosti s tím, aby šla své nové dítě hledat – jedná se o přiměřenou službu za dobré místo k hnízdění, jež mu dům, kde matka žije, poskytl.

Napsal/a: Brusinka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Má velký zobák a miminku v peřince neublíží:)))))
    No o tý vráně by mě to taky zajímalo…

    Pěkně napsané,nikdy mě ani nenapadlo,že by toto mělo svou minulost…

  • Lussy

    To jsem netušila, že to s tím čápem je takhle. Ještě by mě zajímalo, jak to je s vránou 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist