Naše velikonoční zdobení

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Naše rodina má ve zvyku stále zdobit svůj příbytek. Nemáme moc peněz a tak tu není žádný přepych – starý nábytek a také byt jako takový nevypadá moc dobře. Je to starý dům, majiteli neudržovaný. Jako nájemník nemám na to, abych zde dělala různé úpravy, a mí synové po jistých zkušenostech odmítají (přestože to umí) udělat nějaké ty opravy zdí atd. Pískovcové zdivo je neustále vlhké a když se vysouší, opadává atd. To jen na úvod, proč asi máme rádi ozdobený byt. Když není přepychový, uděláme si ho aspoň hezký a útulný…

Máme ovšem ještě jednu smůlu. Naše paní domácí nemá ráda dekorace a dekorování bytů a oken vůbec. Svátky pro ni moc nezanamenají. Proč? To nevím. Myslela jsem, že se nakazí naší kreativitou a radostí, ale nikdy se to nepovedlo, ani na Vánoce. Když nám těsně před Vánoci nechala vyměnit stará okna za plastová, dostali jsme také zákaz různých obrázků, včetně folií, které se dětem tak líbí. Další obrázky si barvami Windows Color malujeme sami. Také jsme vystřihovali z papíru a podle kreativních časopisů lepili různé dekorace a obrázky. To ale neznamená, že bychom toho nechali. Prostě jen musíme vymýšlet takové věci, které neodporují zákazům.

Takže jsme to letos s prckem vymysleli. Na žabičky k záclonám připíchnul umělé kraslice na mašličce, hezky různě dlouhé, aby to bylo zvláštní, a vytvořili jsme krásné velikonoční kytice z větviček ve vázách. To jsme popsali s prckem ve výtvarné dílně. Vymysleli jsme, jak jednoduše se dají dát na okno obrázky, aniž bychom museli něco lepit. Pomocí jehly a nitě jsme do obrázku udělali několik dírek a nit protáhli a nakonec to pověsili na horní část okna, kde je takové to různé tvarování.

Chci tím jen říci, že když se chce, tak jde všechno. Vyměnili jsme všechny kytice chvojí za krásné žluté květiny, ať už růže nebo jarní kytice – no jasně, umělé. Tady všechno hned uvadne. Pomalu vyměňuji i květináčové květiny za umělé. Prostě je tu špané prostředí pro jejich pěstování.

Jediné, co jsme plánovali už dlouho a zapomněli na to, je zasít řeřichu. Místo obilí totiž pěstujeme řeřichu a pak ji použíjeme do jídla.

Našli jsme loňská kuřátka a kačenky a do jednoho košíku jsme dali zelený krepák a naskládali jsme tam kuřátka a slepičky, do druhého modrého jsme dali zase modrý a rozložili umělé kačenky. Tak a máme zase ozdobené vše. Nakonec jsme udělali původně svícen, dnes spíš dekoraci stolu. Různé zbytky z umělých kytic nevyhazuju, ale dělám z nich nízké dekorace. V misce je mokrý písek, ten pak ztvrdne a drží. Do toho jsme naházeli kousky skla, co prcek všude sbírá, zasypali hrstí proužků ze zeleného krepáku, naskládali ty zbylé květinky z kytic, kuřátka, vajíčka a už máme úplně všechno.

Po nepříjemném úklidu jsme si udělali také příjemný zbytek odpoledne. Zašli jsme si na nákup na náves a koupili dobrůtky a udělali hostinu. Já kafíčko, prcek čokoládu, obložený talíř s vajíčkem, zeleninou – no stylově, k tomu jsme vytáhli několik upečených perníčků – vajíček, pustili jsme si Velikonoční příběh (kreslená pohádka) a tak jsme si užívali.

Napsal/a: JanaOss

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • zurafa

  No to je náááádhera!!!!
  NAše rodinka je taky hodně kreativní, ale v jistých věcech na vás nemáme……. :-))

 • Taky nevyhazuju 🙂 A pak mám výzdobu málem i na záchodě, jak se to lety nakupí 🙂
  Zdobíme rádi a vyžíváme se v tom – hlavně tedy já 🙂
  Jani, zvládla jsi to bezvadně, opravdu všechno jde, když se chce 🙂

 • JanaOss

  Nejenže nevyhazujeme, my jsme docela ujetá rodina – aspoň na místní poměry. Máme opravdu ty šanony s různými návody a obrázky dekorací a to jek vánoce, tak velikonoce atd. Schováváme vše, co přežije a dodáváme další, aby to u nás bylo co nejhezčí.
  Přece každý schovává vánoční ozdoby na stromeček, ne? tak proč ne i velikonoční?
  Máme dokonce krabici na vánoce- tedy těch je asi šest a krabici na velikonoce- už je prázdná

 • Milá Janooss!
  Jsem ráda,že také někdo nevyhazuje z předešlých let Velikonoční výzdobu.Nechápu někoho když si nakoupí ozdob a za dva dny je vyhodí,myslela jsem si že jsem jenom já co pořád dávám stejné,ale někdy také koupím co ještě nemám-ale nevyhazuju.
  Také jsem si letos předčasně nasadila obilí do misky a tedˇ jsem tam posadila malá kuřátka,malované kraslice.Syna jsem poslala k babičce,aby se také podělil z výzdobou.Snad se jí budou líbit.Přeji ti krásný zbytek dne a pozor na sluneční paprsky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist