Naše (ne)svátky v naší rodině a na vesnici

Rubrika: Tradice a zvyky, Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Tak se pokusím sepsat, jak my slavíme či neslavíme nejznámější svátky – my jako rodina a tady u nás na vesnici.

Valentýn
Neslavíme vůbec. My máme místo Valentýna 1.máj.

Masopust
svatky_masopustPřed několika lét tu byli snahy o zavedení tohoto zvyku, ale vydrželo to asi 2-3 roky. V některých okolních vesnicích se to úspěšně ujalo. Mě se ale v této nové podobě moc nelíbí. Kdo se chce zúčastnit, tak si pořídí jakoukoliv masku (politici, pohádkové, současné profese) a s průvodem prochází vesnici.
Něco jiného je třeba na vysočině, kde tento svátek má dlohodobou tradici a průvodu se účastní několik lidí ve specifickém ustrojení a se specifickým chováním. Třeba na Hlinecku, kde máme příbuzné. V průvodu jsou turci, ženuška, slamění, ras s kobylkou nebo kominík. Zvaný „Turci“ jsou 4 mladíci, kteří tancují u každého domu obřadní tance (dva červený a dva modrý) . Další postavou je kominík, který děvčata maže sazemi smíchanými s olejem a kolikrát jsou holky zamatlaný až pod spodním prádlem :-).

Velikonoce
Když jsem ještě chodila na základku, co už je před 15 lety, tak se barvily vajíčka (30 a více), nakoupily stužky, udělaly chlebíčky, napekly se řezy a koupil se nějaký ten alkohol. Dorazilo několik desítek koledníků. Od malých dětí s tatínky, party spolužáků a jejich kamarádů až po dospělé tatíky.
Dnes příjde tak hrstka koledníků. O vajíčka nikdo moc nestojí, ale čokolády, sušenky a jiné sladkosti by brali hrstmi. Dokonce někde dávají už i peníze :-(.
A tak když to jde, radši vyrážíme na výlet.

MDŽ
Jako malé jsme nosily přáníčka ze školy, někdy si vzpoměly na kytičku. Ale spíš na tento svátek zapomínáme. A je to škoda.

Pálení čarodějnic
Tento svátek zatím přetrvává. Klestí, větví a ostatního materiálu vhodného k spálení se každý rok sveze hromada, a tak je co pálit. Jen už děti tak nejuchají kolem ohně, tak jako my. My jsme chodili na pálení čarodějnic vyzbrojeni už košťaty, které už dosloužily a které byly udělané z proutků. Ty jsme zapalovali o oheň a házeli do vzduchu. Dnes už by se taková košťata asi nesehnala, a tak když už nějaké dítě něco má, tak je to lampión.

1.máj – stavění májů
Svobodné dívce se staví májka – bříza ozdobená fábory (proužky krepáku). V některých vesnicích se kluci domluví a společně postaví všem svobodným děvčatům májky. Jinde, jako u nás, jsem si na májku musela počkat až od svého hocha.
Pak se také staví společně velká máj (na návsi, na hřišti, …) – smrček, jedlička nebo borovice, která se oklestí a špička se ozdobí fábory (věncem). Celou noc se máj bedlivě hlídá, protože by jim ji mohli přespolní podříznout a ukrást. Což je pak velká ostuda.
A na 1. máje musí ženu políbit muž pod rozkvetlou třešní, aby neuschla a to se snažíme dodržovat :-). I když v posledních letech je už vždy naše třešeň bohužel odkvetlá.

Den dětí
U nás to už asi nemá kdo dělat, nebo se nikomu nechce. Ale když jsem ještě chodila do školy, pořádal se u nás na hřišti den dětí – děti byly podle věku rozděleny do kategorií. Z okolních vesnic se sjely děti (některé i s rodiči) a soutěžilo se v mnoha disciplínách – jízda na kole (tříkolce), skákání v pytli, běhání v holínkách (dospělých), chůze na chůdách, házení kroužků nebo míčků, střelba z brokovnice,… každý dostal malou sladkost a ty nejúspěšnější dostali hodnotnější ceny. Poté se hráli i nějaké hry – přetahování lanem, kopaná kluci proti holkám s tatínky. A večer se opekl buřtík.
Dnes s dcerou na Den dětí vyrážíme do vedlejší vesnice. Snad se časem někdo najde a bude ochotný to pořádat i u nás.

Dušičky/ Haloween
Dokud jsem neměla rodinu, tak jsem dušičky moc neřešila. S rodiči jsme objeli hřbitovy, dali věneček a zapálili svíčku. Dnes se snažím vyrobit věneček z přírodnin jako vzpomínku na babičky a dědečky, které si ještě pamatujeme.
Poslední dva roky kvůli dceři také dlabeme dýni. Účastníme se ve vedlejší vesnici „dýňování“. Vezmeme dýni a potřebné náčiní a s ostatními maminkami a jejich dětmi tvoříme bubáčky. Také se při té příležitosti tvoří i jiné podzimní dekorace z větví a přírodnin. Děti soutěží v pouštění draků a pak si opečou buřtíka.

svatky_dusickysvatky_dynovani

Mikuláš
I u nás chodí Mikuláš a čert. Někdy vezmou i anděla. Chodí od domu k domu, kde mají děti a pokud byli hodné dostanou balíček sladkostí od obecního úřadu.

Vánoce
To je asi nejkrásnější svátek který se může slavit. A je o to hezčí, když jsou děti.
Zdobíme stromeček, k večeři smažíme kapra (tatínek musí mít vinnou klobásu) k bramborovému salátu. Teď když máme dceru, tak se snažíme sezvat babičky a dědečky na Štědrý večer k nám. A pak hromadně rozbalujeme dárky, který nám přinesl Ježíšek.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … v únoru 2011. Stačí se zapojit do diskuse Svátky z dovozu nebo do 11. 2. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Pvosa

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Padmé

  Pvoso, díky za článek a za fotečky :-). Zavzpomínala jsem si nad Tvými řádky, jak to bývalo a jaké je to teď… takové melancholicko-nostalgické rozjímání, takže díííky :-).

  Valentýn se u nás neslaví, nějak nevidím žádný důvod.
  Pro mě osobně je ochráncem zamilovaných, těhotných žen, rodin a dětí sv. Antoníček a jinak to už nebude :-).

  Připomněla jsi mi stavění májů, jako dítě to pamatuji, ale teď už to u nás nikdo nedělá a přitom je to tak hezké :-).

  A ještě „musím“ připsat, že Tvoje dušičkové věnečky jsou moc pěkné :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist