Moje nezapomenutelné Vánoce

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Když jsem poznala svého přítele a přestěhovala se za ním do malebné vesničky na Vysočině, neslo to s sebou mnohé, pro holku z města, nečekané těžkosti – od věčně zavřené jediné prodejny, sporadické možnosti cestování (jako začínající rodina jsme neměli auto …),  až po občasnou izolovanost či samotu.

Ale pak přišly Vánoce. Nikdy nezapomenu na ty první, které jsem zde prožila – stromeček jsme si zkrášlili dle lidových tradic. To jest jablky, ořechy, slámovými ozdobami, pro kapra jsme si zašli přímo k místnímu rybáři do jeho tajemného mlýna na kraji vsi, v místním rozhlase hrály koledy a skvostný rybník, který je uprostřed vísky, byl zamrzlý, děti na něm bruslily a na nedalekém kopci sáňkovaly.

Najednou jsem si přišla jako v Ladově obrázku. Obejmula mne krása tradic, (ne)obyčejného lidského štěstí a zcela jsem propadla, byť dospělá, kouzlu Vánoc. Ba co víc – přítel dostal dárek nejhezčí – že bude tatínkem. To byly naše první společné Vánoce, na které nikdy nezapomenu.

Rok na to jsme byli u vánočního stromečku již tři a o dva roky později jsme tak už cestou do mlýna pro kapra táhli na sáňkách našeho synka … a pohled na zasněžený rybník byl opět pohádkový. (Přikládám fotečku 🙂 )

Letošní Vánoce budou pro změnu první pro naši dcerku Agátu, která se narodila v červenci. Moc se všichni těšíme, až ji cestou do mlýna povozíme v kočárku.

Možná, že nespatří zasněženou krajinu, ale rozhodně se budeme snažit vykouzlit pro ni ty nejkrásnější první Vánoce, stejně jako pro jejího bratříčka, který už se nemůže dočkat Ježíška..

S pozdravem Dolma


Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Vánoční pisatelská soutěž. Stačí jen do 18. 12. 2011 včetně poslat svůj příběh do redakce a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

 

Napsal/a: Dolma

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • krásný článek,úplně jsem se vžila do toho kouzla :)..i v pohádkách a ve filmech na mě tato „Ladovská atmosféra“ působí vždy velmi krásně:)..sic bývaly dřív Vánoce hodně skromné,ale lidé se k sobě chovali mile a s úctou..o dnešní době raději nemluvím :(..celé rodince přejeme nádherné Vánoce,ať jsou nebo nejsou zasněžené 🙂

  • Lien

    Moc pěkný článek, úplně na mě dýchlo kouzlo vesnic 🙂

  • Dolmo, díky za pěkné „vánoční pozastavení“ nad tvým článkem. Jsem jako ty…holka odkojená městem, která se po hlavě vrhla do vesnického života 🙂 Vánočně zasněžená krajina nemá prostě chybičku…o tohle jsou v městech ochuzení.

    Tak ať se ty „první“ Vánoce vydaří 🙂

  • Dolmo moc hezký článek 🙂 já moc nemusím sníh,ale jen z praktických důvodů.Když pak kolem sebe vidím tu nádheru přesně jak píšeš, jak z Ladových obrázků,tak mě také obejme takový klid,pohoda a krása.Přeji krásné vánoce 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist