Kouzelné Vánoce

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Nejkrásnější svátky v celém roce. Vánoce jsou pro mě jediné svátky, na které skutečně „trpím“. Je to taková srdeční záležitost. Moji rodiče uměli vykouzlit úžasnou atmosféru plnou pohody a lásky, vždy nás čekalo nějaké překvapení, dlouhá léta jsme věřili na Ježíška a každý rok jsme si pouštěli lodičky. Navždy mi v paměti zůstanou krásné vzpomínky…

Laťka je hodně vysoko. A nyní já, co by maminka, předávám svému synovi poselství Vánoc, uchovám pro něj krásnou tradici plnou pohody a lásky. Alespoň se budu snažit… Být takovou usměvavou, kouzelnou a voňavou maminkou, jako byla v mém dětství ta moje mně.

Zcela cíleně se každý rok vyhýbám marketingovým atakům, blikající světýlka, ohromné reklamy, mluvící Santové a všudypřítomné koledy mě nedostanou. Nenechám se strhnout k nákupům věcí, které nechci, a nedám se vmanipulovat k „výhodným“ obchodům. Každý zdravý (rozumný) člověk může usměrňovat své jednání a rozhodování. Není mi zapotřebí brát si úvěr (půjčku) na vánoční dárky a využívat podobné nesmyslné nabídky. Vánoce nejsou o dárcích a o mamonu. Vánoce nejsou o šílenství z generálního úklidu či štvaní se po shánění posledních novinek na trhu. Výsledkem toho totiž často bývá napjatá atmosféra, rozhádaní rodiče, vyčerpaná maminka, uražený táta a znechucené děti. Vánoční svátky nemají připomínat zběsilou jízdu.
A pro tohle všechno si nenechám vnutit představu okolního světa o tom, co bych v určený čas měla či neměla dělat, a dělám to tak, jak sama uznám za vhodné.

Vánoční dárky. Nemám nejmenší chuť prodírat se davy kašlajících lidí ve vánočně nazdobeném (a přitom tak emočně sterilním a kýčovitém) supermarketu a s nadlidským úsilím vybírat dárky mezi nákupuchtivými spoluobčany ve stresu a shonu, že někoho zdržuji či někomu překážím.
Objednám většinu dárků přes internet. Mám-li k dispozici tuto moderní vymoženost, využiji ji ku svému prospěchu. Neteře budou obdarovány stříbrnými kousky šperků, syn a synovec dostanou pohádky na DVD a knížky, rodičům jistě udělá radost pan Svěrák, ať už v psané či hudební formě (knížka, CD) a manžela potěší totéž – pěkná knížka, hezký film či nové CD. Jeden večer u počítače a mám vyřešeno.

Cukroví. Tomu u nás nikdo neodolá. Mám ráda vánoční cukroví, kluci ho milují a bez vůně vanilky, ořechů a skořice si Vánoce vůbec neumím představit. Takže cukroví peču. Peču ráda a s potěšením zdobím, baví mě to.
Generální úklid. Neřeším. Už léta neřeším. Uklízí se průběžně a nijak zvlášť. Chci, aby má rodina byla v pohodě, cítila se doma hezky a útulně. Setřená podlaha je za 15 minut, to zvládnu s úsměvem i já a okna se odkládají na jaro (stejně to poznám jen já ;-)).

Výzdoba. Udělám vánoční svícen ze smrkových větviček a doprostřed dám jednu svíčku, ozdobím stůl mísou s vlašskými ořechy a červenými jablíčky. Jednoduché a krásné.

Kouzlo Vánoc se dá vytvořit i bez kouzel. Budeme spolu. Celá rodina. Užijeme si každou společnou chvíli. Půjdeme na procházku a ruku v ruce si vychutnáme štípající mráz a křupající sníh. Budeme si vařit horký čaj a společně koukat na pohádky, budeme se u nich bavit a smát se ve stejnou chvíli, užijeme si společně strávený čas. Pak si dáme všechny hry od Člověče, nezlob se až po oblíbené Prší. Budeme spolu a bude nám dobře. Lyže už jsou připravené a čekají. Jen co zaťuká na dveře dovolená a dětem vánoční prázdniny, vyrazíme na pořádnou lyžovačku.

Připravím štědrovečerní večeři – bramborový salát, obalím kapra a udělám šnečky z klobás. Malý bude netrpělivě nakukovat do oken, jestli neuvidí Ježíška. Bude poskakovat a plést se mi pod nohy, bude vyzvídat a klást tisícero otázek. V tu chvíli ho dostane na starosti tatínek, abych mohla v klidu a nerušeně vše připravit…

Zazvoní zvoneček. Rozhoří se svíčky a prskavky spustí. Nastane ten krásný okamžik. Otevřená očka dokořán, uvidím v nich radost, štěstí a uslyším dětský smích… To mám ráda. A na to se těším. Rozbalíme dárečky. Pěkně jeden po druhém a budeme se těšit z radosti toho druhého všichni dohromady. Pohlazení a pusa patří ke každému dárku, tím se šetřit nebude…

lodičkyA potom přijdou lodičky. Z vyloupaných vlašských ořechů mám schované půlky skořápek, stačí pár kapek rozehřátého vosku na připevnění malé svíčky a nádhera je na světě… Poplujeme tam, kam nás fantazie pustí…

A teprve pak se porovnáme k sobě k večerní vánoční pohádce…
Užijeme si každý den, vychutnáme každý okamžik a poděkujeme „tam nahoru“, že jsme tu všichni spolu.

Pokusím se synovi předat to, co rodiče dali mně, krásné a bezstarostné dětství, nezapomenutelné příjemné a milé vzpomínky a Vánoce takové, jaké mají být: pohodové, klidné, voňavé a plné lásky. V tomto čase mají na sebe lidé být hodní (víc než obvykle), mají se mít rádi a rodina má být pospolu… doufám a věřím, že to tak má být…
Prostě kouzelné Vánoce.

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Heloušek
  Heloušek

  Hezký článek.:o) Také mám ze všech svátků nejraději Vánoce. Děti budou mít prázdniny a my máme mezi svátky dovolenou. Doufám, že bude sníh a budeme jezdit na lyže, sáňkovat, bobovat a stavět sněhuláky…

 • Padmé

  Milli, děkuji za Tvé řádky.:-)
  On ten úklid není to hlavní (pro mě), i když je pravda: září-li vše čistotou, je to pěkné.:o) Však já taky něco „posmejčím“, ale nebudu to „přehánět“.:-)))

  Matildo, děkuji.:-)
  Však Ty taky často píšeš tak, jako bys mi „koukala dovnitř“.:-) Já jsem hlavně chtěla vyjádřit, jak to vnímám já, že ani ty dárky, ani ten naklizený byt nedokážou nahradit (nebo vytvořit) to hezké, to, co by o Vánocích mělo být (a často není) a hlavně: ukládáme to do svých dětí natrvalo. Moc bych si přála, aby můj syn jednou řekl, že jeho vzpomínky na Vánoce jsou milé a příjemné.
  Matildo, velmi si cením, že jsi dokázala změnit to, v čem jsi vyrostla a teď to děláš jinak. Je těžké „vyjet“ nové koleje. Ta tvoje současná „cestička“ je mi blízká a tím snadno srozumitelná.:-)

  Přeji kouzelné Vánoce.
  🙂

 • Matilda

  Padmé, božínku, píšeš mi úplně ze srdíčka, jako bys byla u nás. Já mám ale bohužel na vánoce z dětství dost špatné vzpomínky, pouze uklízení, čištění koberců po nocích malým kartáčkem v kleče, hrůza… Koledy se neposlouchaly žádné, dárečky nenosil ježíšek podle našeho přání, ale podle toho, co zrovna bylo k mání, takže si pamatuji, jak s úžasem zírám na hokejku, kterou jsem nikdy nechtěla a na nic mi nebyla, ale prostě zrovna byla v obchodě, tak proč ne, že…

  Pro své děti jsem všechno od základu změnila a myslím, že ony se opravdu těší. Pečeme cukrovíčko, po obchodech se absolutně nehoníme, naprosto všechny dárky jsem nakoupila po interntetu už od října, sehnala jsem všechno v klidu a v pohodě a splnila každému z dětí aspoň jedno přání. Při pečení pouštíme koledy a všichni zpíváme, jenom já u toho fňukám, jdou mi slzy z očí, nemůžu si pomoci:-)))
  A už se fakt strašně těším, ježíšek se blíží, už skoro ťuká na dveře:-))))

 • Padmé, ty jsi to opět tak hezky napsala. Jééé, taková pohodička. Z dětství nemám takové vzpomínky. To bylo šílenství. Velký úklid, ikdyž mamka měla i přes rok tak uklizeno, že by se dalo jíst ze země, ale na vánoce to muselo být ještě čistější a do toho nervozita, že se něco nestihne. U babičky to bylo pohodovější. Vždy nám hodně povídala, pekly jsme spolu a bylo to prostě krásné. Já jsem si z domu odnesla ten šílený ůklid, takže ikdyž mám uklizeno během roku, tak na vánoce blázním a manžel si jen klepe na čelo, protože je jasné, že když se pustím do další místnosti, tak ta uklizená vypadá jako neuklizená.A když jsou vánoce, tak si vždy říkám, kolik pohádek stihnu a nakonec nic, protože buď jsme někde na návštěvě, nebo máme návštěvu u nás. Ale to si nestěžuji, protože mám návštěvy ráda, že se aspoň o těch vánocích hezky sejdeme. Jen mi to někdy příjde jako maraton, abychom stihli zaběhnout k někomu a zároveň si udělali čas, aby nás mohli přijít navštívit další
  Přeji krásné vánoce !!!

 • Padmé

  Frančice, Paťko, Lien, děkuji Vám za Vaše řádky.:-)
  Danasi, děkuji, také se moc těším na Vánoce, budu mít dovolenou a všichni budeme doma spolu.
  Hanino, však ono se to zase vrátí, až budete mít v rodině nějaké to malé robátko.:-) A pak si to budeš užívat zas a znova.:-)
  Holky, díky, že jste napsaly, udělaly jste mi radost a potěšily jste mě.
  Kouzelné Vánoce přeji Vám všem.
  🙂

 • Hezky si to napsala-to se Ti moooc povedlo.
  Tak takové vánoce už mám jen ve svých vzpomínkách z dětství.
  Co jsou už děti mimo nějak se ty vánoce přestali u nás držet.
  Tak pohodu i u letošních svátků Vám přeju.

 • danasi

  Ahoj, mám to stejně. Dárky jsem nakoupila přes internet, uklízím průběžně celý rok, tak doma špína není. Prach sedne za dva dny stejně, jestli jsou svátky nebo ne. Prostě uklidím a hlavně v pohodě. Na fronty v marketech se podívám ve večerních zprávách a jsem ráda, že jsem tam nebyla. Radši si zajdeme na procházku, koukneme na kouzelné stánky na náměstí, dáme svařák, či punč. Děti teplý voňavý čaj. A cukroví, to s radostí pečeme všichni. Tatínek i nejmladší se přidají s radostí a patláme. Akorát je toho víc na zemi a všude kolem, ale toho smíchu a pohody, co jsme u toho o víkendu zažili, předčí chvilku na kolenou při vytírání.
  Už se těším, jak koukáme na pohádky a hrajeme spoustu her. Zobeme cukroví, jablíčka, mandarinky a jiné ovoce.

 • Lien

  Padmé, pěkný článek, to u nás si z dětství pamatuji spíš tu napjatou atmosféru, než nějaké láskyplné souznění. Tak ať se povede synovi předat co si přeješ.

 • Pěkné Padmé.
  Akorát já musím mít uklizeno,ale to ať si udělá každý,tak jak chce.

 • frančice

  Zase jsem si krásně početla a zavzpomínala. Děti už máme větší, ale na „Ježíška“ se pořád těší a já s nimi. Padmé, díky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist