Když rozbijeme prasátko…

Motto: Peníze? Peníze!
Autor: já

„ZA DOBRÉ VYSVĚDČENÍ – DOBROU LOKOMOTIVU“ stálo napsáno za výkladem obchodního domu Ráj dětí. CHCE VAŠE DCERUŠKA FIATKU S DOKTOREM? VŠE ZA POUHÝCH Kč 126,80! Takové a podobné nápisy zdobily výkladní skříně, stěny a prodejní stoly obchodního domu. Toho dne v něm nebyly žádné děti. Jen tatínkové a maminky, tety, dědečkové a strýci, neboť dospělí vybírali dětem dárky za vysvědčení.“
Z knížky Jiřího S. Kupky: Prázdniny s DominikouJe zvykem dávat dětem za vysvědčení dárky – malým hračky, větším knihy. Občas ale přibude i nějaká ta korunka na přilepšenou. Děti hned vědí, jak s příslušným obnosem naloží.
Také ženich a nevěsta jistě uvítají finanční svatební dar.
Dle mého názoru není vhodné, aby se peníze – zvláště při tak významných událostech jako je svatba, jubileum apod. – předávaly pouze v obálce. I finance lze darovat nápaditě, osobitě a vtipně. Třeba následovně:
Milou drobnost vložíme do větší kartonové krabice. Krabici zabalíme do jednobarevného papíru. Na vrchní část krabice přilepíme barevně okopírovaný herní plán společenské stolní hry „Člověče, nezlob se“ (příp. hry „Pochlub se“ – dětské motivy, pro dospělé „Člověče, napij se“). Na herní plán rozmístíme buď miniaturní likérové lahvičky (pro dospěláky) nebo balené bonbony – nejlépe čtyři barevné varianty, nahrazující plastové figurky hráčů. A jak je to s penězi?
Finanční obnos vložíme do obálky stejné barvy, jako je zabalený dárek, nebo do barvy dárku ladící. Na obálku napíšeme: Cena pro vítěze hry „Člověče, nezlob se“. No, a jsme originální!

Já jsem tímto způsobem letos již peníze i dárek darovala. Obdarovaný byl nadmíru spokojený.
Tak balte, balte, a rozbíjejte prasátka!