Co jsou to vlastně Vánoce

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Co jsou vánoční svátky neboli Vánoce?
Předně je třeba říct, že jsou to svátky svým původem výlučně křesťanské, čili slaví je křesťané. To znamená, že původ Vánoc je třeba hledat v křesťanské tradici…

A z této tradice je také třeba Vánoce vkládat. Křesťané si o Vánocích připomínají historické Ježíšovo narození. Přesný den ani rok narození neznáme, protože pro první křesťany před bezmála 2.tisíciletími nebylo datum Ježíškova narození v popředí jejich zájmu. Křesťané totiž v prvních dvou stoletích své existence slavili především Velikonoce.
Velikonocemi se chápala a také slavila celá Kristova událost neboli celý život a dílo Ježíše Krista až po jeho ukřížování včetně víry v jeho vzkříšení.
Teprve ve 3. století vznikl požadavek oslavit zvláštním svátkem také Ježíšovo narození. Protože se v té době už neznal den a rok Ježíšova narození, což v těchto dobách lidských dějin nebylo nic mimořádného, byli křesťané naprosto volní ve volbě nejvhodnějšího data. Za nejvhodnější a vlastnímu smyslu odpovídajícímu považovali časové období v roce, v němž se opět začínají prodlužovat dny. A tak se stal 25. prosinec a též 6. leden odnepaměti datumem Ježíšova vstupu do lidských dějin.
Vánoce byly původně svátky slunovratu, ale křesťané těmto svátkům dali nový smysl. Nejvlastnější důvod křesťanských Vánoc nespočívá především v oslavě příchodu nového světla v přírodě, jak tomu bylo v době antiky, ale spočívá především v oslavě příchodu nového světla, které nikdy nezhasne. A to je světlo duchovní, které přišlo v historické osobě Ježíše Krista. Křesťanské Vánoce zvěstují lidstvu, že Ježíšovo narození je jedinečnou skutečností, jež se stala v dějinách lidstva před dvěma tisíci lety.

Napsal/a: Kasparek

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Protoze zde v Americe je Bible nejprodavanejsi knizkou na trhu (kazdy ji ma doma, ale jen na polici), to hodne svedci o pravosti viry… (i na bankovkach je vytistene „IN GOD WE TRUST)- volne prelozene „Verime v Boha“)….nelenila jsem a vzala tu nasi (z police) a jen bych chtela dodat, Betlem byl predpovezeny uz 800 let pred navstevou Josefa a Marie. Josefovi se zjevil andel, ktery mu rekl o Betlemu a protoze kral Herodes v te dobe zabijel vsechny deti (ted si nejsem jista, ale mozna jen chlapce) do 2 let, aby se zbavil „noveho krale“ J a M uz s miminkem museli odejit do Egypta, aby ho uchranili. A protoze takova cesta neco stoji, (i dnes 😉 lide jim prinaseli darky, ktere jim v podstate meli umoznit „prezit“cestu, vcetne ruznych uplatku na hranicich atd.
  A kdyz uz jsem u toho, slysela jsem, ze tu hlasuji o dalsich bankovkach, uz bez napisu.. tak nevim, mozna Bush jako verici stavkuje ?
  A v vetsich, znamych obchodech nesmi prodavaci rikat z duvodu diskriminace „Vesele vanoce“ ale jen „Stastne svatky“…. no, pak se v NICH vyznejte ;))))

  Vesele vanoce !!! 😉

 • Pomněnka

  Kšpárku, chtěla bych jen doplnit (doufám, že se neurazíš), křesťané považují za rok narození Ježíše rok 0, také proto se setkáváme v některých knihách s letopočty před Kristem a po Kristu (myšleno narození) – v AJ výhradně.
  Vánocemi se slaví narození Krista, jak píšeš, Velikonocemi především vykoupení lidstva z hříchů Ježíšovou smrtí, jeho z mrtvých vstání, nanebevzetí a také především věčný život – to má být symbol pro všechny křesťany, že po smrti nic nekončí.
  Dále pak těžko říct, jestli je správné datum 24., nebo 25. 12., protože Ježíš se narodil o půlnoci, toto datum nebylo stanoveno náhodně, v té době probíhalo sčítání lidu, kvůli kterému Josef s Marií museli do Betléma (bylo tuším později shledáno pravděpodobným, pprotože se nad Betlémem se rozzářila v době narození Ježíška hvězda = kometa, tak to tuším astrologové schválili), proto se Ježíšek narodil v „chlívku“ – stáji, byli chudí, navíc židové, tak je v přeplněných hostincích nechtěli ubytovat, až je jedni hidní lidé nechali u sebe.
  S tím také souvisí, že Ježíšek nosí dárky právě na Vánoce – všem hodným lidem, jako vděk za to, že Marie s Josefem nakonec měli nocleh.

  U nás do té doby byly Vánoce opravdu pohanské, oslavoval se návrat světla, jak píšeš. Křesťané svátky trošku přetvořili. A tak máme Vánoce.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist