Adventní doba

Rubrika: Tradice a zvyky, Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Ať se nám to líbí nebo ne, je to tak, je před námi doba adventu. Možná někdo namítnete, že to není možné, že je teprve konec listopadu a do Vánoc času dost. Ale je to tak!

Advent je čtyřtýdenní doba před Vánoci a je to vlastně doba přípravy na Vánoce. Letošní advent začíná už dnes, v neděli 30. 11. 2014. První adventní neděle je železná neděle 30. 11., druhá adventní neděle je bronzová neděle 7. 12., třetí advetní neděle je stříbrná neděle 14. 12. a ta poslední čtvrtá je zlatá neděle 21. 12. 2014.

První začátky adventu se objevují v Galii a ve Španělsku koncem 4. století., od 12. do 13. st.

Co je symbolem adventu? Mezi tyto symboly patří především adventní věnec se čtyřmi svíčkami, každou neděli se zapálí jedna svíčka. Věnec se dává na stůl, nebo se může pověsit na dveře. Věnec je od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti.

stromekZačátkem adventu dostávají děti adventní kalendáře z čokolády, nebo jim doma maminky vyrobí adventní kalendář, kde si každý den dítě sní jednu čokoládku, a tak vidí, kolik dní ještě zbývá do Štědrého dne, na který se těší nejvíc.

Hned na začátku adventu za dětmi chodí Mikuláš s čertem a za nějakou písničku či básničku dostávají balíčky, obvykle i ty adventní kalendáře.

Zároveň se nesmí zapomenout na vánoční výzdobu. Obchodní domy mají výzdobu mnohem dříve, letos jsem se s ní potkala již v polovině října. Ale domácnosti si zdobíme na první adventní neděli, kdy zapalujeme tu první svíčku na věnci. Někdo dává světelné řetězy, někdo zdobí jen okna, jiný i zahrady.

Dále se začíná péci cukroví, jako první obvykle perníčky, aby stihly změknout. Dále pokračujeme vanilkovými rohlíčky, lineckým atd.

Někdo již dárky má, jiný je teprve začíná kupovat, ale nikdo na ně nezapomene, aby potěšil své blízké, i kdyby to měla být maličkost. Také se začínají konat vánoční trhy a rozsvěcovat stromy a většina lidí se snaží být milejší. Bývá zde krásná atmosféra, voní zde punč a zní koledy.

My se davovému šílenství vyhýbáme, ale vánoční trhy si nenecháváme ujít už pro jejich atmosféru a každý rok se chodíme dívat na betlém. Celý advent to u nás voní pečeným cukrovím a před Vánoci i vánočkou.kapr

Před Štědrým dnem jezdíme za babičkou, vezeme jí cukroví, vánočku a pár dárečků a Štědrý den trávíme doma u pohádek, jdeme na procházku a těšíme se na večer na dárečky. 25. 12. k nám obvykle přijedou děti a vnoučata, no a máme ještě jeden nadílkový den, dětičky si najdou svoje dárečky, co jim zde nechal Ježíšek, a všichni jsou spokojeni.

Vánoční svátky mám moc ráda, už pro jejich atmosféru. A co vy, jak jste na tom?

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Svíčku jsme včera zapálili, věnec máme na dveřích i nějaká světýla v oknech, ještě musíme o víkendu nazdobit venkovní stromeček.

 • mura

  my máme na stole adven.věneček,na oknech blikající světýlka a na dveřích věneček

 • Králíček4

  my máme věneček,na oknech zimní folie a nastříkané motivy sněhem

 • meggi41

  Venecek uz je na stole,i na dverich,to nesmi nikdy chybet,za par sni bude i svitit dum 😉
  Vanoce milujeme,uz jsem je zazila i v nemocnici,takze… 🙁

  Myslim si,ze lide by se meli mnohdy sklidnit,nekdo nadava,ze je to honicka a podobne,ale prave jake si to udelame…Vzpomenout si,proc vlastne Vanoce jsou,ikdyz nejsme treba verici**U nas doma se jakoby cas zastavuje,spomaluje**Milejsi nejsme,mame se radi kazdy den,na Vanoce jeste vice 😀
  Jen se mi zda,ze to leti kazdy rok rychleji a rychleji*****

 • Letos jsem po dlouhé době nezapomněla dát v neděli věnec na stůl a zapálit svíčku 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist