A je to tu zase….

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

1258553_christmas_ornamentJe to sice rok, ale ten utekl jako voda. A už tu máme zase adventní čas. Obchody mají krásné výzdoby. Venku to taky vše začíná svítit, jsou ozdobené a rosvícené ozdoby a dokonce už také stromečky.
Tento týden zapálíme první svíčku na adventním věnci. Příští týden je Mikuláš a pak „Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé“ …

Ano je to tak, Vánoce jsou za dveřmi. Děti jsou nadšené z výzdoby a ozdob, co vidí, a je krásné vidět, jak jsou šťastné a jak moc se těší.

Co to znamená ale pro nás?
Vánoční čas má být plný klidu a pohody. Ale ne vždy tomu tak je. Vánoční nákup, Vánoční úklid, nákup dárků (pokud víte co koupit, gratuluji) pečení cukroví a výzdoba.
Moje dcera mě pořád honí, kdy už budeme zdobit okna, péct cukroví atd…
A já se jenom směji, jak si myslí, že vše je tak jednoduché.

Když jsem bydlela u rodičů, tak si pamatuji, jak se vše čistilo, leštilo a uklízelo, pekla se spousta druhů cukroví, které se pak vyhodily, protože to nikdo nejedl. A toho skla co se leštilo, to byla hrůza.

Já si začínám dělat dva seznamy. Na jeden napíši, co se musí udělat a uklidit, a na druhý, co se bude péct. Pak postupně odškrtávám, co je hotovo. Všechno v klidu, každý den něco. Nemusí být uklizeno za jeden den.
Na pečení se už těší děti, sice to bude trvat podstatně déle a bude větší nepořádek, ale co, vánoce jsou především pro ně. A jaké cukroví jim bude chutnat nejvíce? No přece to jejich. A taky ho budou chtít donést babičce a dědovi, podělí se o své dílo.

Už se těším, až začnu dělat adventní věnce a děti si ozdobí svůj malý ozdobný stromeček ze dřeva. Nebudu se stresovat tím, co všechno by mělo být uděláno. Vánoce nejsou o uklizeném bytě, ale o rodině. O spokojené rodině. Myslíte, že dětem bude vadit, že něco nebude perfektně uklizené?
Pro ně bude důležitější, že budete s nimi. Nechte je pomáhat, udělejte společně výzdobu a hlavně si užívejte adventní čas v klidu a v pohodě. Nezapomínejte v čem je opravdové kouzlo Vánoc. Mít pod stromečkem obrhromadu dárků může být fajn, ale vánoce nejsou o dárcích.

Je to o rodině, o společně stráveném čase, o tom být SPOLU.
Všem přeji krásné adventní období, minimální stres a šťastné děti.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Nezapomenem, Marti, zas oškubem naši třešinku :)))
  A víte holky, jak jsem to vyřešila s adventním věncem?
  Koupila jsem si už před lety hotový korpus – umělé větvičky… vím, má být čerstvý, ale tenhle vypadá opravdu dobře, navíc ty větvičky si tam můžu upravit do požadovaného tvaru (vyšší, nižší)- věnec mě přišel asi na 80,- Kč a každý rok už dokoupím jen svíčky. Nazdobím si ho každý rok trochu jinak a už to moc nepotřebuje – nějakou stužku, sušený pomeranč, proutěnou nebo třpytivou kouličku, sisalové hvězdičky – prostě podle nálady, barvy svíček a materiálu, který mám doma (no, je fakt, že těch drobností mám doma velkou krabici, ale i kdybych to kupovala, dobrá květinářství mají plno těch drobnůstek opravdu za pár korun… a kdo bydlíte u lesa, není to vůbec problém :))) ) Takže věneček mám opravdu skoro zadarmo a je za 15m hotový.
  Tak si to všechny užívejte – a – Marti, přesně jak píšeš, teď už to všechno jen „oblíznu“ těsně před Štědrým dnem :))

 • Matilda

  Ali, tak prý jsem se sekla, ne tři ale čtyři metry:-))) No to jsou ty moje odhady…:-))) Prostě je to strom jak v lese, široký v průměru, vždycky nám prodají nádhernou hustou borovičku.
  No a okna jsou upatlaná snad všude, kde jsou malí prcci, já bych z toho problém nedělala:-) Ošudláš si to den před štědrým dnem jenom okenou, zabere to minutku času a je okýnko nablýskané.
  Papírové dekorace na okna už taky začínám chystat, každý rok chci stříhat nové, ale včera mě ve školce paní učitelka ukecala a věnovala mi jejich z minulého roku, takže mám na každé okno obrovský výkres, nakonec jsem ráda, ušetří mi to čas.
  Toho floristu v sama doma jsem taky viděla, je to fakt, že musíš na začátku prostě nakoupit úplně všechno, já mám ale ještě nevýhodu, že se fakt odsud nikam nedostanu, teď už vůbec ne, když náš taťulda před Vánoci dělá i každý víkend, tak už mě vůbec na nákupy nevyveze. Letos to bude prostě zase bez adventního věnečku…
  Tak si užívejte adventu a za pár dní nezapomeňte na Barborku!

 • Pěkný článeček 🙂
  Úklid také neřeším, letos ještě míň než dřív. Protože jsem těhu, naplánovala jsem si okna už od podzimu, abych to stihla. Chybí mi kuchyňské, ale už se mi tam lézt nechce (ono v 35.tt by to nebylo ono…) Ale asi ho přetřu zevnitř, abych nedávala výzdobu do špinavého.
  Byt už jsme zdobit začali, mám výzdobu (papírové dekorace) schované, tak je vždy jinak rozvěsím.
  Adventní věnce jsem dělala včera (i pro mamku). Vždy je dělám až o víkendu, ale měla jsem strach, kdyby mi nestačily větve, abych stihla dokoupit.
  Matildo – to chápu, výdaje to jsou. V Sama doma mluvil florista, že se ani nevypaltí je dělat doma… No záleží, co koupíš, já něco mám z minulých let. Ale chci, aby byl každý rok jiný, aspoň barevně. letos oranžový. Když to sečtu, vyšel tak 130,ale to toho spoustu mám. Kupovat se mi ho nechtělo, hlavně mi některé přijdou pěkně kýčovité.
  Jo a dárky skoro mám, po výplatě/mateřské zbylých pár drobností a už se jen těšit a procházet se vyzdobeným městem 🙂 Kéž by nasněžilo!

 • Jééééé,MAtildo, to musí být paráda! – takový strom :))) My máme zatím ještě zásobu ze zahrady – předchozí majitel zasadil stromky u plotu hrozně blízko k sobě, takže před vánoci děláme přirozenou probírku :))) Ale letos naposledy, my máme stropy „jen“ 3,2 m :))
  No u nás jsou okan upatlaná zevnitř a spíš to jsou ručičky než čumáčky :)))
  Právě mám hotovo a těším se na to adventní „odpočívání“ :)))

 • Matilda

  Tak já se úklidem nestresuju. Okna všechna umytá nebudou, nemá to cenu, protože když je dům v rekonstrukci, tahle těžká práce vyjde naprázdno a pak je mi líto času. Jediné okno, které pořád pigluju, je obývákové, které vede na verandu, na které vegetí naše zvěř a tím oknem čučí k nám dovnitř:-) A děti se nedají zahanbit, tak zase čučí ony na ně ven. Okno je prostě plné čumáčků… Přejedu ho okenou a za dva dny to není poznat. Takže to bychom měli okna.
  Vánoční úklid jsem si taky prožila doma. Odnesla jsem si do života poučení, že tohle už NIKDY!!! Ještě 20.12. většinou do dvou do rána jsem ručně kartáčkem čistila koberce. Hrůza… Takže když teď bydlíme v tak velikém domě, který ještě není hotový, nemá cenu šílet a jsem ráda. Už začínáme s holkama vystřihovat, v jejich pokojíčku už jsou nazdobená okýnka včetně blikajících světýlek, začínám pomalinku nakupovat na cukroví, tak koukám do skříňky, jak se mi to hromadí a mám z toho radost.
  No a dárečky, poněvadž bydlím v prd..i světa:-) nakupuji přes internet a nemůžu si to vynachválit. Naučila jsem se velikosti všech členů naší rodiny, holky už mají mikiny, prťata nějaké hračky a teď budu objednávat Lego pro Kačku, protože dostala k narozkám jeden díl sady Dinosaurus, tak k vánocům dostane další dva díly, ať to má komplet. Do toho vánočního zmatku ve městě mě nikdo nedostane.
  A ještě musíme na procházku do lesa, pro chvojí a zdobení na věneček na dveřích. Nasušíme k tomu kolečka z pomeranče a z citronu a věneček na dveřích bude krásný a náš. Jen k tomu adventnímu jsem se zatím nedostala. Vždycky je to pro mě finanční výdaj navíc, který v tu chvíli nemůžu vyřešit. A kdybych ho chtěla vyrobit doma, musela bych taky koupit řadu věcí, které nemám, takže uvidíme…
  Vždycky si užijeme při stěhování našeho vánočního stromu. Všímáte, že nepíšu stromečku? Náš strom má přes tři metry, protože nemáme strop, sahá nám až do střechy domu.. Je to sranda dostat ho do baráku, taťka má co dělat, aby ho protáhnul dveřma a dostal na to správné místo, a pak to zdobení, vždycky se nasmějeme. Už se těším, jak zase zavoní celým domem.
  Přeju vám všem nádherné vánoce:-)

 • hihi..letos mám okna umytá:-) máme nové-tak si zasloužili oprášit od omítky:-))
  Okna se nám pomalu plní výzdobou-už máme ptáčky z papíru a sněhuláka s vločkama-2 příjemně strávená odpoledne s prckem,při popíjení čaje jsem se vrátila do dětských let:-))
  Skleničky naleští myčka-vivat jí:-)
  Místo oprašování skříní jsme si zajeli v neděli zaplavat:-)
  Péct budu linecké-citronové hvězdičky a ,,možná“ nějaký ten perníček. mezi svátky určo jablkový štrůdl-už jen pro tu vůni:-)
  Dárky ještě nemám a letos budem hrát na kvalitu:-) Jeden velký dárek-bydleníčko-už jsme si nadělili:-)
  Samo,že pto prďolku tam něco bude-ale do předvánočního obchoďáku mě nikdo nedostane-začínám si užívat klid maloměsta. K

 • Nuninko, moc pěkné :))
  Máš úplnou pravdu, vánoce jsou o pohodě. U nás je to těšení opravdu veliké, neb je čtyřnásobné – a to mě na tom baví snad víc než svátky 🙂
  Já si taky dělám seznam, už někdy v půlce října, postupně si uklidím skříně, pak uklízím místnost po místnosti a to tak, abych úúúplně nejpozději koncem listopadu byla hotová. Stejně uklízím průběžně,¨takže do vánoc by to rozhodně nevydrželo :)))Představa, že budu 20.12 viset na oknech a nervovat se kvůli nedokončenému vánočnímu úklidu, je pro mě příšerná… ale pořádek mám zase ráda, proto jsem vždy hotová co nejdříve 🙂
  Zhruba od poloviny listopadu do poloviny prosince nakupuji dárky, takže v adventu máme čas na pečení, ještě nějaké nákupy, na vystřihování a kreslení, na procházky kolem vyzdobených výloh…prostě na to, těšit se na vánoce SPOLU. A co je pro mě opravdu hodně důležité, to je taky úklid v duši (v našem případě zpověď).
  Můžeš mít nablýskaný byt, napečeno nevímkolik druhů cukroví – pokud nemáš pokoj v duši, je to k ničemu.
  Na vánoce se moc těšíme, dětičky už vyšilují…. a já jdu pomalu zdobit adventní věnec 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist