MVD: HankaManka a Vašíček

Rubrika: Rostou jako z vody

A další měsíc je fuč! Neskutečné, jak ten čas letí. Vašíčkovi bylo deset měsíců. Čekám každý den, kdy se sám rozběhne. Kolem nábytku s jednou rukou chodí už jak dlouho. Posadili jsme ho na menší z odrážedel, které doma máme, a hned se konaly závody se starším bráchou. Samozřejmě jsme malého drželi, tak stabilní zase ještě není. I když nožkama už dosáhne na zem.

Jedlík je to přenáramný. Váží něco málo přes deset kil a míra bude cca 81 cm. Měli jsme jít do poradny 4. února, bohužel nás však paní doktorka přeobjednala až na 16. Bohužel proto, že od soboty oba kluci dost smrkají, takže nevím, jestli se do té doby vyzdravíme. U nás ty rýmy trvají déle než praví pravidlo, že léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní :-). A mnohdy přejde jednomu do průdušek (Vašíček) a druhému do ucha (Toníček). Navíc Toníček má mít druhou vakcinu proti žloutence. No, uvidíme.

Ale zpět k papkání. Vašíčkovi se vyklubal první zoubek zhruba před dvěma měsíci. Pak byl chvíli klid. Před třemi týdny se to však znova rozběhlo. Slintá, hryže, poplakává. Až dneska konečně vykoukla druhá spodní jednička. Dásínka má stále nateklá a bolavá. Tak mažeme calgelem, který mu aspoň chvíli uleví. Někdy dostane na noc i paralen, abychom se vyspali.

Přestože má jen jeden zoubek, papká jídla s kousky. Vařím mu sama, ale kupuji i skleničky. Těch dávám jen půlku a zbytek doplním třeba uvařenými brambory nebo těstovinami, bulgurem, rýží nebo kuskusem. Mixuji jen výjimečně, a to třeba cizrnu nebo luštěniny se slupkou. Vzhledem k tomu, že hrách kupuji loupaný a čočku jen červenou, tak se mixér u nás moc nenadře. Vašíček rád kouše, asi taky proto, že mu to dělá dobře. Zakousne vajíčko, maso, také banán mu nechám na menší kousky. Škoda, že ryby ochutnává jen z příkrmu. Nutno podotknout, že tento mu moc nechutná. Můj manžel na ryby není, Toníčka jsem to také nenaučila, protože jen pro sebe jsem je kupovat nechtěla. Pomýšlím ale na změnu. Jen se odhodlat. Co se týče ovoce a zeleniny, můžeme prakticky cokoliv včetně citrusů. Píšu můžeme, neb stále kojím několikrát denně. Ještě se snažím mléko sbírat na večerní kaši. Kaše kupuji nemléčné, ale mám v rezervě i nějakou mléčnou, kdybych náhodou odstříkala málo.

100_3401

Co se našeho spacího režimu týče, tak se snažím jak o dopolední, tak odpolední spánek. Dopoledne ukládám mezi desátou a jedenáctou hodinou. Spinkává hodinu až hodinu a půl. Odpoledne chodí mezi půl třetí a třetí. Bohužel teď spinkává odpoledne jen půl hodiny nebo hodinu. Není tomu dávno, co dal i dvě hodiny. Viním z toho ty zoubky, protože vstává dost nevrlý a je vidět, že by ještě spinkal. Nezabere však ani u prsu. Pak ho musím prostě zabavit, aby mi vydržel do půl sedmé, kdy dostává kašičku a v sedm už spinká.

Vašíček si prakticky řekne sám, že už chce spinkat. Mne si očka, zívá, v náruči mi pokládá hlavičku na rameno a kolikrát se stane, že mi na něm usne, než ho vynesu nahoru do postýlky. Moc oceňuji, že umí usínat sám. Samozřejmě sem tam chvilinku popláče, ale už poznám, kdy volá, abych přišla a kdy se jen ještě trochu unavuje. A když za ním přijdu, tak ho pohladím nebo i zvednu, pochovám a už opět spinká. Noční kojení bývá mezi jednou a třetí ráno. Potom chce papkat mezi pátou a šestou. Bohužel se stává, že už v tuto dobu neusne. Abych zachovala odpolední spánek, musíme na procházky chodit jen dopoledne, protože Vašíček venku nechce spát. Pokud přesto usne, je to krátký spánek. Mám zvědavé dítko, které se chce venku prostě dívat. Často také vyrážíme ven s manducou. To se mu také líbí, vidí líp než z kočárku.

V minulém článku jsem zapomněla zmítit, že kombinuji používání látkových plen s jednorázovkami. Dala jsem se na to díky nabídce otestovat přebalovací podložku Gaga’s pleny. Látkové plenky mám doma už 4 roky. Měla jsem je nachystané na odevzdání do charity. Dala mi je moje sestra, která je výhradně používala pro svého třetího synka i v noci. Na to si ale netroufám. Řekla jsem si, že to zkusím v rámci režimu šetření financí a buď to vyjde, nebo nebudu šikovná a vrátím se k jednorázovkám. Dělám to tak, že na noc dávám papírovku a přes den potom látkovky. Vašíček nijak neprotestoval a neprotestuje. Jen si musím zajistit dostatek mýdla na skvrny, protože se mně pravidelně prokaká z papírku i na kraje kalhotek. Jsem s tím ale velmi spokojená. No a jako druhou věc, na které se dá ušetřit, je prášek na praní. Začala jsem si připravovat jelení sliz. Můj muž se na to nejdřív díval dosti nedůvěřivě, ale pak zjistil, že to pere pěkně. Aviváž používám zrovna tu, která je v akci :-).

100_3403

Co dodat? Třeba, že Vašíček je velký mazílek. Včera poprvé zavolal mami :-). Převládá mama, ale to i se tam už také dostává. Také umí krásně navlékat umělohmotné kroužky na kužílek nebo opravdu malá kolečka na dřevěné hůlečky. Rád jezdí s auty po zemi. A úplně nejraději je, když mi sebere ze země drobek, dá ho do pusy a uteče na schodiště.

A na závěr dnešního článečku dám jedno italské přísloví: „Kdo nezná volné chvíle, ten nežije.“ Dostala jsem pod stromeček puzzle 2000 ks. Už se těším, jak za chvíli umístím dalších pár kousků :-).

Vaše HankaManka

Tinky shopsČlánek je součástí projektu Mateřská s VD, jehož partnerem je Tinky shops.

Napsal/a: HankaManka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist