Život-neživot v azylovém domě…

Rubrika: Od srdce i od plic

458315_kids_caughtZvažovala jsem, zda napsat tento článek, je to pro mě pořád ještě velmi osobní a bolestivé téma, proto se i omlouvám za případnou „vlnu emocí“, kterou sem dám…Ale spoluúčast k těmto maminkám a dětičkám, které tam žijí (a i debata vaší pomoci v tamtamu), mi našeptala – napiš o tom!!
Nejdříve chci předeslat, že píšu jen o jednom konkrétním zařízení, takže nevím, jak to chodí jinde!!!
Nebudu se tady rozepisovat, jak jsem se tam ocitla (to by byl jiný článek a ne moc veselý…) já s dětmi… Jen musím napsat, že v „azyláku“ žijí ženy všemožných profesí, vzdělání a barvy pleti!! A jsou to maminky, které z různých, velmi smutných důvodů musely utéci jen s dětmi od svého partnera, nebo se po rozvodu ocitly bez střechy nad hlavou a hodně často hlavně bez finančních prostředků!!!
Teď bych ráda napsala něco o chodu azylového domu, kde jsme žili! (název napíšu na konci článečku!):
1. V azyláku žijí maminky jen s dětmi, žádný partner, manžel!!! Tohle pravidlo se musí velmi přísně dodržovat, je to i pro dobro a klid všech maminek!!
2. Každá, jakákoliv návštěva se musí hlásit paní správcové, která má v azyláku kancelář!! Na návštevy je návštevní kniha, kde si maminka musí svou návštevu zapsat, nejlépe den dopředu, a je na paní správcové, zda návštěvu schválí!!
3. Přespání návštěvy je možné také jen po dohodě, ale v žádném případě zde nesmí přespávat muž!!
4. Maminky se i zde musí především perfektně starat o své děti, i tohle je, spolu s body 1-3, předpoklad, aby zde mohla dál žít!!
5. Na vše dohlíží paní správcová, která maminkám i radí okolo zaměstnání, úřadů…
6. Pokud maminka nedodržuje řád a pravidla domu, podává paní správcová návrh na vyloučení!!
7. Naopak, pokud je maminka bezproblémová, navrhne správcová možnost prodloužení pobytu!
8. A nejdůležitější je napsat, že tento azylový dům poskytuje bydlení maminkám na 1 rok. Pokud jsou bezproblémové, tak i déle (my jsme zde bydleli 2 roky…), ale maminka si musí sama aktivně hledat stálé vlastní bydlení (což je ale velmi těžké, když nemá prostředky!!)
9. Tento azylák je vlastně „normální panelák“, asi 10 poschodí, z toho 4 patra jsou pro tyhle maminky a dětičky!! Každá maminka bydlí v bytové jednotce 1+kk(jedna místnost s kuchyňským koutem, wc, koupelna, některé i s balkonem), nebo 2+kk, podle počtu dětí!!
10. Pokud maminka nemá žádný svůj nábytek( a těch je tam hodně), může si ho zapůjčit u správcové (jsou to hlavně židle, stůl, postele, komoda…)
11. Tento azylák je pod záštitou Magistrátu města Brna a je v Novém Lískovci.
12. I když maminka bydlí v azyláku, musí si ho hradit, i když přispívá i sociálka – v 1+kk platí maminky okolo 3 tisíc/měsíc a ve 2+kk okolo 4 tisíc/měsíc!!

A co maminkám nejvíce chybí?
– pomoc rodiny
– finanční prostředky (děti jsou hlavně malé, a tudíž maminka nemůže pracovat, aby neztratila dávky, a děti jí nemá kdo hlídat, v azyláku to nejde)
– často utekly úplně beze všeho, jen s dětmi, takže některým i hračky, oblečení, hezké a pro ostatní běžné věci v bytě, každý měsíc po zaplacení všeho nezbude moc peněz i na jídlo, školu…
Musím říct, že ale magistrát a sociální odbor maminkám pomáhá, proplácí aspoň náklady na školní pomůcky…!!, částečně i na bydlení.
– a hlavně jsou na vše úplně samy a je paradox, že musejí žít v tak tvrdých pravidlech (i když pro některé je to potřeba a stejně je porušují!!)
– žít v azyláku je pro maminky velmi velký nápor na psychiku – představte si, že přijdete domů a vlastně to žádný „váš“ domov není, představte si, že k vám normálně přijede babička, maminka, kamarádka… a tam ji musíte nejdříve nahlásit a v určitou hodinu musí odejít…
– cesta k vlastnímu bydlení je velmi zdlouhavá, například městská část Brno-střed nabídne maminkám byty, ale jen s opravou na vlastní náklady!! Jinak nezbude, než čekat, často i několik let, a tak jsou tam i maminky, které už bydlely ve více azylákách!!
Často se maminky ještě ke všemu setkávají s pohrdáním a předsudky, že v azyláku žijí jen kriminálnice a asociálky!!
(I mně se stalo, že jsem ve výtahu zaslechla – to je ta z patra těch socek…!!)
Nedá se říct, tak tohle jim pomůže, tohle udělejte – protože není i v moci „toho nahoře“, aby jim pomohl, dokud budou i tátové, kteří své ženy (a často i děti!!) bijí, tak budou i ženy, které od nich budou muset utíkat, a dokud náš stát neudělá zákony tak, aby tihle násilníci opustili domácnost a ne naopak, tak jen tyhle azylové domy budou tou záchranou pro maminky!! A je velmi těžké se do takového domu i dostat – čeká se i 2 roky a maminek je víc než azyláků…
Milé maminky, tyhle maminky by ocenily vaši pomoc víc, než kdokoli jiný!
Váží si i každé maličkosti ve svém životě, i takové, které si jinak nevšimnete!! Ale jim chybí „jen“ vlastní bydlení a klid!!
Mně tahle etapa života vzala hodně energie i sil, ale zase naopak mi i dala hodně!! A s dětmi jsme si hodně blízcí!! I když jsme žili „jen v azyláku“, tak se cítíme velmi „bohatí“!! Vždy jsem se i tam snažila, aby se mé děti měly dobře!! Ale tam je to pro každou maminku dvojnásob těžké, to mi věřte!! Raději jsme byli pořád někde venku, v přírodě, v Zoo… vše tam na vás „padá“… a neříká vám to pane…
Děkuji, že jsem to sem mohla napsat!! Nebylo to vůbec jednoduché!!
Přeju všem maminkám, aby tohle nemusely zažít, a těm, které v azylákách žijí a žily, si dovoluji vzdát HOLD!!!

Napsal/a: mamcalenca

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Tip na výlet: Stezka korunami stromů Krkonoše

Bojím se výšek, tak co tam budu dělat? To byla moje první reakce na nápad, zajet se podívat na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist