Škola – výchovný, nebo vzdělávací ústav?

Rubrika: Od srdce i od plic

62759_schoolK napsání tohoto zamyšlení mě inspirovala kamarádka. Po letech neúnavné práce s dětmi odchází ze školství. Věřte mi, znám ji velmi dobře, vím, kolik času věnovala dětem i mimo pracovní dobu, kolik dětí se jí ještě dnes přijde svěřit – i když už je třeba neučí atd. Vždy byla ochotná, přátelská k dětem i rodičům…Problémy řešila, není z těch, kdo před nimi zavřou oči a mnoha dětem tak pomohla ve svízelných situacích.
Před pár lety dostala první třídu – horor. Polovina dětí byla „problémová“ a nešlo o žádné maličkosti. Mezi dětmi měla diabetika, epileptika, tělesně postiženou dívku, dívku s naslouchadlem, chlapce s kardiostimulátorem, nespočet ADHD, o hyperaktivních dětech ani nemluvím. Mezi nimi dostala i jednoho Einsteina – tedy aspoň si to tak myslela jeho maminka. Neustále ji zasypávala přáními a radami, jak má jejího jedináčka učit. To, co prý probírají, je pro něj moc triviální a on se nudí. Marně vysvětlovala, že chlapec nedá do kupy slabiku, nesrovná čísla podle velikosti apod. Matka jí mávala před očima papíry od psycholožky, jak je chlapec geniální a že to nemůže pochopit. Vždy s ní jednala jako s troubou. A moje kamarádka? Znovu a znovu jí vše trpělivě vysvětlovala, snažila se. Chlapec byl rozmazlený až běda, nejednou se mi stalo, že vběhl do třídy mezi mé děti, něco jim bral, nebo na ně sprostě křičel. I mě jednou kopl za to, že jsem se mu snažila vysvětlit, že se tohle nedělá. Přitom když byl chlapec nemocný, byl doma max. 2 dny a pak už ho maminka poslala do školy, že ji doma zlobí a že ho nezvládá. Že zvládnutí takové třídy je náročné asi vysvětlovat nemusím.
S ostatními kolegyněmi jsme se shodly na tom, že s takovou třídou bychom si netroufly ani jet na výlet, natož na školu v přírodě, ona tu odvahu měla. Stálo jí to spoustu sil, ale vždy říkala, že ty „hodné“ děti, co v té třídě také jsou, si to zaslouží a ona jim to nechce upírat a někteří za své chování tak úplně nemohou.
Přešlo pár let, z prvňáčků už jsou páťáci, člověk by si myslel, že už budou rozumnější, ale jak už to tak bývá, děti se trochu uklidnily, zato rodiče jsou stále stejní. Rodiče těch dětí, se kterými si dala největší práci, které učila i takové věci, jako mýt si ruce, držet tužku, poděkovat atd., a kteří by jí měli být nejvíce vděční, se obrátili proti ní. Neustále stupňovali své požadavky, co má, nebo nemá dělat, kde a vedle koho má jejich zlatíčko sedět, s kým se smí či nesmí dítko bavit, měla hlídat, kolik které dítko vypije z barelu se šťávou, co mají ve třídě (aby někdo nevypil víc než ostatní), mezitím podávala dětem prášky, inzulín, ohřívala jídlo dítku s diabetem, aby maminky nemusely ve stanovený čas běžet do školy. Vše vyvrcholilo tento školní rok, kdy ji dokonce obvinily matky největších sígrů, že dětem nerozumí, je na ně zlá, nic je nenaučila. Dokonce se dozvěděla, že výchova dětí je záležitostí školy, neměla by si ani dovolit dát dětem úkol domů – prý si tím usnadňuje svoji práci a zbytečně zatěžuje rodiče, kteří na rozdíl od ní chodí do pořádné práce a mají spoustu starostí…
Stalo se, co bylo nevyhnutelné, končí se školstvím. Je to škoda pro všechny další děti, co přijdou, protože ona je učitelka, jaká by měla být. Otevřená, milá, učí hravým způsobem, neustále se ve třídě zpívá, něco vyrábí, cvičí, hraje divadlo… A proč? Je mi toho líto, ale nedivím se jí. V současné době se na kantorky dívá jaksi z patra. Neříkám, že všude je všechno fajn, že jsou všichni skvělí a že dělají svou práci dobře. Jen je mi líto, že odcházejí zrovna ti, pro které děti nejsou břemenem, kteří svou práci dělají dobře a nekončí pro ně poslední hodinou. Často slyším rodiče jdoucí ze třídní schůzky, jak mluví o učitelích – výrazy typu „ta kráva“ padnou velmi často a patří k těm slušnějším. Nevím, proč si tolik lidí myslí, že si s dětmi mají jen hrát, kupovat jim drahé dárky a brát je na dovolené a o výchovu se pak postará škola. Proč musím děti v první třídě oblékat, vysvětlovat jim, že si mají mýt ruce, nechodit svačit na WC, chovat se k sobě pěkně, poděkovat, neničit věci, co nejsou moje a na ty svoje si dávat pozor? Za nás to bylo jaksi normální. Za poznámku, že kecám v hodině, nebo že jsem něco neměla, jsem doma dostala vynadáno. Teď mám strach poznámku napsat a když to udělám, dostanu vynadáno mnohdy já, co si to dovoluju. Podle mnoha rodičů přetěžujeme děti i tím, že mají mít pastelky a dokonce ořezané! Že nebylo dítě ve 3. třídě v ZOO? Chyba školy, vždyť je tu od toho!
Od čeho tu vlastně škola je? Má vychovávat, nebo jen učit? Vždy jsem myslela, že obojí, ale to učení je hlavní. V současné době mám pocit, že mnozí rodiče chtějí dát do školy nevychovaného rozmazlence a odpoledne si vyzvednout slušně vychované děťátko.
Ale abych nemluvila jen o těch špatných, je i spousta skvělých rodičů. Báječně si rozumíme, jejich děti jsou vychované, plní si své povinnosti. Je jich opravdu spousta, ale ti, co otravují život, jsou víc slyšet a mnohdy se s nimi slušně bojovat nedá. A to je mi opravdu moc a moc líto.

Napsal/a: Kejko

Toto taky stojí za přečtení!

Dar jménem neplodnost

Než jsme se rozhodli, že chceme založit rodinu a dát svému životu nový rozměr, vyšší smysl, jsme byli manželský

Čtu dál →

Recenze: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Audiokniha Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema je dalším pohádkovým vyprávěním od autora „Nekonečného příběhu“, který se určitě bude

Čtu dál →
proč je pozitivní dítě pozitivní

Proč je pozitivní dítě pozitivní?

S pozitivním myšlením a tím, jak ho trénovat se za posledních 10 let doslova roztrhl pytel. O tom, jak být

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (36 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj všichni, (mám 31 let, 2 děti,účetní,)

  musím napsat, že jsem docela překvapená, že paní učitelka už neodešla ze školství dříve (např. na jinou školu) a taky že se nechá od rodičů takto „sekýrovat“ !!! … můj názor na školu je takový. Učitel dítěti látku vysvětlí, ukáže co a jak a zbytek (úkoly, opakování) doma. A rodiče ať se taky snaží.

  Někdo tady psal, že potkal nějaké maminky na MD na kafíčku někde v cukrárně a zatímco jejich děti byli v družině do 17h. ??? Tak to je chyba školy, nemá brát děti do družiny, když maminky jsou doma na MD. Alespoň naše škola to tak praktikuje.
  Andrea

 • Brmbulka

  Klamerkova sutěž

  Dněska zas bylo veselo. PastelKura přihlasila ustav do jakesi sutěže, kdě se musi poslať fotografija co jak největšiho obrazca z klamerek. Tak s děckama dva tydny stavjala Ajfelovku pět krat osum metru.

  Děcka už chodily ve starych pozašivanych galatach, bo jejich mamy něměly čim připnuť pradlo na šňuru, tak ani něpraly. Aji kury, včetně Tych dvuch, každy děň přinašaly jakusi tu klamerku, keru bezteho kděsi šlohly. No a dněska, jak byl koněčně ten vytvor vyfoceny a děcka ho rozburaly, chtěla PastelKura tu fotografiju uložiť do komputera a misto teho ju definitivně z foťaka smazala. Tuž chodila cela ubečena, že znova už se to něstihně, bo uzavěrka je zitra a co včil ma praviť děckum, kere se těšily na zajezd za vitězstvi. Ja, ja, o těchnicke zdatnosti našich kur by se dalo pisať doněkonečna.

 • Brmbulka

  baruspol…..no ja ucim 17 let..ale to co se deje posledni dva roky uz je vazne des….a to ja jsem silna natura…ale tohle uz proste nejde…..porad jsme byli my ucitele slusni a brali ohled na deti….ale ted co jsme si vystavkovali 14 kc hrubeho jsme cim dal k smichu

 • Baruspol

  Je to porad dokola, ja vim… Ale jak rika jedna kamaradka: zkusme vydrzet, treba se konecne neco pohne…

 • Brmbulka

  ja po dnesku uvazuji ze ze skolstvi odejdu…..prestava me to bavit…bavi me to s detmi ve tride ale to vse kolem zacina byt jen o penezich a vse nas okrada o cas ktery bychom mohli venovat na pripravu….

 • Baruspol

  Opravdu me mrzi, ze zminovana vyborna Pani ucitelka odchazi ze skolstvi. Zamerne pisu velke „P“, protoze takove osobnosti si toto oznaceni zaslouzi a mely by byt placeny nejlepe zlatem. Ja sama pochazim z „kantorskeho klanu“. Mozna i proto, ze jsem od mala vyrustala u debat o radostech a strastech tohoto krasneho a narocneho povolani, jsem se sama rozhodla, ze chci ucit. Nebudu uz dale unavovat detaily ze sveho zivota, jen chci napsat, ze jsem u sveho snu vytrvala i po absolvovani stredni a vysoke pedagogicke skoly a mnohych praxi v ramci studia. Muj vstup, spis tedy vpad do „skoly zivota“ ale dopadl tvrde. Strucne: po dvou mesicich snizeneho uvazku na vesnicke malotridni skole jsem pripravena o iluze a zdrcena odesla ve zkusebni dobe. Utekla jsem ke svemu puvodnimu zamereni – do materske skoly. Zde jsem velmi spokojena (s detmi a skvelymi kolegynemi, i kdyz vystupy s nekterymi rodici a problemy s vybranymi detmi by taky vydaly na dalsi clanek 🙂 ) a i pres nesrovnatelne nizsi mzdu si nedovedu predstavit, ze bych se v budoucnu mela vratit do vyssiho skolstvi… Vsechny Pani ucitelky na prvnim stupni i jinde bezmezne obdivuji a preju jim pevne nervy, skvele deti a rodice a vladu, ktera konecne zacne brat skolstvi (krome jinych nemene podstatnych resortu) za prioritu… 😉

 • Mám VŠ vzdělání, ale kdybych si měla vybrat mezi osmi hodinami učení s 30 dětmi a 8 hodinami u pásu, tak beru ten výrobní pás. Nemusím se nervovat s dětmi (stačí mi jedno moje a obdivuju učitele, kteří jich zvládají víc) a domů bych šla s čistou hlavou a měla zbytek dne volno.

  A celkem by mě zajímalo, jestli se do školství vrátí autorka těchto úžasných stránek?:-)

 • Kejko….tak my nedostavame ani tu jednu prupisku a rodice mi nosi i spukly od niti a zachodoveho papiru…porad tvrdim ze ucitel je takovy vetesnik:)

 • Napadla mne jedna vec…..vzdy se ozyvaji jen ti stezovatele….spokojeni rodice jsou spokojeni a neobtezuji….pak se zda ze vse je marne….je dobre zatahnout rodice do spolecnych akci…spolecny bowling…taboraky….a verte ze tech par stezovatelu neprijde…..a vase znama bude mit prima pocit z toho ze ma ve tride i spokojene rodice o kterych nevi….

 • Ahojky, všem. Napsala jsem článek a moc jsem byla zvědavá, co tomu řeknete. Jsem ráda, že většina pochopila pravý význam. Nechtěla jsem se dohadovat, kdo bere míň a kdo to má těžší. Opravdu má každá práce své. Jen jsem z celé nastalé situace trochu mimo. Kamarádka „obětovala“ téhle třídě 5 let, marně „žebrala“ o změnu třídy. Opravdu záleží na vedení. Jí vstříc nevyšlo. Nenapsala jsem, že už je pár týdnů na práškách na nervy, v noci ji budí sny o tom, jak na ní řvou rodiče. Její manžel mi říkal, že se v noci budí s křikem a povídá si ze spaní. Ráno se pak vzbudí úplně hotová. To je na tom to smutné. Maminky, které jí nejvíce „zničily“ jsem dnes potkala ve městě. Povídaly si u kafča v kavárně – jako ostatně skoro každý den. Jsou naprosto v pohodě – možná proto, že své děti nechávají v družině až do pěti hodin (obě jsou na mateřské).
  Mám svou práci ráda, jako učitelka se mám fajn a neměnila bych. Má práce má své výhody – uspokojuje mě, dá se dobře kombinovat s rodinou, jsem si do jisté míry sama svým šéfem a tak bych mohla pokračovat. Děsí mě možnost, že za pár let se na mě taky sesypou nějaké (s prominutím) „kačeny“, doženou mě na prášky a budu muset ze své milované práce pryč.
  Jsem vděčná všem, kdo se o své děti stará dobře a sytí všechny jejich potřeby. Bunda NIKE nebo boty ADIDAS skutečně nejsou to nejdůležitější. Jsem ráda, že jsou rodiče, co si s dětmi povídají, zajímají se o ně a tráví s nimi volný čas. Je mi líto, že o některých dětech vím více, než jejich rodiče a nesčetněkrát už mi plakaly maminky takříkajíc na rameno, že večer přilítnou, udělají úkoly a dítko mastí do postele…

  Jen pro neučitelky, mám za sebou různé práce – od prodavačky, po práci na poli a v tiskárně. Zkusila jsem všelicos a dost jsem si ujasnila co chci dělat, vybrala jsem si dobře. Nechci se nikoho dotknout, ale na své povolání jsem studovala na vysoké, plat mám skoro stejný jako prodavačky u nás v supermarketu (nižší než můj manžel středoškolák:o) ) a ze svého platu ještě část vracím do školství. Jestlipak si musí švadlena koupit nitě, nebo prodavačka pásku do pokladny? Pokud potřebuju encyklopedii, ve škole na ní většinou peníze nedostanu. Stejně tak si musím koupit červenou propisku, abych mohla opravovat sešity, dostanu jednu na rok. I barevné křídy dostanu jen jedny…Pokud chci mít pocit, že svou práci dělám dobře a děti o nic nešidím, jdu na koupím co je potřeba. Občas se najdou chápaví rodiče a dostaneme křídy jako sponzorský dar, nebo mi dají reklamní tužky na opravování. Někdy si připadám jako žebrák. Ale o tom jsem psát nechtěla, to jen tak na okraj. Svou práci mám ráda a doufám, že ji nebudu muset opustit.

 • Petko…tak s tim souhlasim a ver ze tyhel ucitelky nam delaji ostudu….a jen bych chtela uvest na pravou miru:)))ja ucim i na druhem stupni…a delam ty projekty i tam a deti to chteji….a jini se na ne stezuji…me poslouchaji…a kdyz jim reknu ze musi pro deti vice delat tukaji se na hlavu…v tomhle mate uplnou pravdu

  Pavlinko…ono je nestesti to ze kazdy kdo absolvoval ZS si mysli ze na ni je lejke ucit:)…hlavne rodice…ale zajimave je ze rodice tech prima zaku pred nami stale smekaji a pomahaji kde to jde

 • Pavlinkav

  Peťko, pěkně jsi to napsala…
  Moc se mi líbí hlavně to, že je jiné učit prťátka a druhý stupeň – u nás na škole je ten rozdíl hrozně vidět a za naši aktivitu nás druhý stupeň nemá rád, protože se to pak chce i po nich:o))) Nevím, čím to je, že na prvním stupni už se učí dávno úplně jinak (víceméně tak, jak chce nynější reforma) a na druhém to pořád nejde….
  Já si rozhodně na práci nestěžuju, spíš mě právě štve neúcta rodičů, která je čím dál častější. A já vždycky říkám: „kéž bysme mohly/i/ jen učit…., to by byla krása!“

 • Peťka

  Brmbulko, ale já to vím. K úspěchu jsem ti ze srdce přála! 🙂 Nepřijde mi to jako vychloubání.
  A je to moc fajn!
  Ono je asi určitě něco jiného učit prťátka, které učíš ty a pak třeba učit na druhém stupni. Tam pak už třeba ty pracovní listy odpadají. A samozřejmě i jiné věci. Je to zcela o něčem jiném. A jak už jsem ti zde několikrát psala, přála bych si pro své děti takto aktivní učitelku s láskou ke svému povolání.
  Reagovala jsem na tu věc, která mě osobně nejvíce štve. Možná to je tím, že mám kolem sebe více kantorů. Vadí mi, že neustále nadávají na plat. A když pak třeba řeknu jedné osobě, ať toho nechá a jde jinam, řekne: No, jenže kdo bude v létě s dětma? Měla bych v létě max. dva týdny dovolené a kam je pak dám? A těch prázdnin co mají děti během roku, co s tím? Takhle jsem ve tři doma, vyzvednu děti a mohu se jim věnovat. To bych nikde jinde neměla. Opravdu to tak je a mám takových lidiček kolem sebe dost.
  Nediv se pak za můj názor. Je jasné, že jako jsou rozdíly v každém povolání, i učitelé nejsou stejní! 🙂

 • nejprve k tve kamaradce..je dokonala ja za svou praxi nikdy nezvladnu udelat pripravu na dalsi den(6 vyucovacih hodin) za hodinku…natoz v te hodince opravit 120 sesitu…natoz si udelat pripravu na krouzky ktere vedu…je dobra a sklanim pred ni….taky nemam kazdy den na 8…ale KAZDY DEN .jsem ve skole a vymyslim pro deti vyucovani tak aby to nebyla nuda…a aby se neco naucily….obycejny projekt ktery mivam kazdy tyden mi zabere pripravu tak na 15 hodin (pracovni listy…tema…obleceni)ale delam to rada a miluju to…ty jsi taky nepochopila ze ja si nestezuji na praci…kdybych ji nechtela delat nedelam ji….jen jsem napsala svuj nazor ze se proste ta ucitelka nevrati…jako se nevratili mi pratele…smutne na tom je to ze odchazeji ze skolstvi vyborni kantori a zustavaji ti co chodi do skoly na 8 a odchazeji v 13…

  ano Petko ne každý učitel je jako ja:)…to mas urcite pravdu…a jestli chces vedet jaka ucitelka jsem ja…mrkni se na 14. rocnik zlateho amose a kdo byl 4 v republice a na http://www.vzdelani.net .To co jsem napsala ted se mi prici…nenavidim jakoukoli formu vychloubani….ale kazdy mi v posledni dobe rika musis si vic verit a mas na to byt sebevedoma…jsi prvni clovek na kterem to aplikuji a je mi uplne jedno co si o tom budes myslet:)…krasnou dobrou noc

 • Peťka

  Brmbulko, zjevně si nepochopila, co jsem svým příspěvkem myslela. Jediné, co vždy učitelka na trošku jiný názor ohledně tohoto povolání řekne, je: pojďte si to zkusit.
  Přijde mi to úsměvné. Promiň.
  Každý učitel bohužel není takový, jako třeba ty. U nás doma se nikdy nemluvilo před dcerou zle o nějaké učitelce, byť jsem si mohla myslet cokoliv. Na to opravdu dbám. A přijde mi až neskutečné, že jsou opravdu rodiče, kteří si myslí, že škola je na výchovu jejich dětí.
  A o tom učiteli, který si přivydělává – to nebylo na tebe. To byl opravdu jiný učitel. 🙂

  Vůbec to sem nepatří, ale napíšu. Kamarádka také učí. Je jediná v celém mém okolí, která nahlas řekla, že jako učitelka se má velmi dobře. Předchozí zaměstnání – pracovala jako sekretářka ředitele v jistém podniku, ukončila z důvodu, nemožnosti starání se o své dítě, které potřebuje zvláštní péči. Nyní je spokojená. 2x v týdnu přichází do práce na desátou. Každou středu učí pouze do 13 hodin. Přípravu si zvládne za hodinku, nebo o víkendu. A i s tou dovolenou. Předtím byla dva roky zcela bez dovolené, pracovala o víkendech. Plat byl vyšší, ale za tu cenu jí to nestojí. Dala přednost svému dítěti.
  Takže určitě existují i učitelé, kteří se do školy vrátí a jsou spokojení.

  Článek, který poslala Kejko, je ale o něčem jiném. Článek se mi líbí a taky jsem za něj poslala 5 bodíků. 🙂
  Nemá cenu zde rozvádět, co kdo dělá a za jaké peníze.

 • ve stredy dokonce od 7 do 16…..:(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist