Škola – výchovný, nebo vzdělávací ústav?

Rubrika: Od srdce i od plic

62759_schoolK napsání tohoto zamyšlení mě inspirovala kamarádka. Po letech neúnavné práce s dětmi odchází ze školství. Věřte mi, znám ji velmi dobře, vím, kolik času věnovala dětem i mimo pracovní dobu, kolik dětí se jí ještě dnes přijde svěřit – i když už je třeba neučí atd. Vždy byla ochotná, přátelská k dětem i rodičům…

Problémy řešila, není z těch, kdo před nimi zavřou oči a mnoha dětem tak pomohla ve svízelných situacích.
Před pár lety dostala první třídu – horor. Polovina dětí byla „problémová“ a nešlo o žádné maličkosti. Mezi dětmi měla diabetika, epileptika, tělesně postiženou dívku, dívku s naslouchadlem, chlapce s kardiostimulátorem, nespočet ADHD, o hyperaktivních dětech ani nemluvím. Mezi nimi dostala i jednoho Einsteina – tedy aspoň si to tak myslela jeho maminka. Neustále ji zasypávala přáními a radami, jak má jejího jedináčka učit. To, co prý probírají, je pro něj moc triviální a on se nudí. Marně vysvětlovala, že chlapec nedá do kupy slabiku, nesrovná čísla podle velikosti apod. Matka jí mávala před očima papíry od psycholožky, jak je chlapec geniální a že to nemůže pochopit. Vždy s ní jednala jako s troubou. A moje kamarádka? Znovu a znovu jí vše trpělivě vysvětlovala, snažila se. Chlapec byl rozmazlený až běda, nejednou se mi stalo, že vběhl do třídy mezi mé děti, něco jim bral, nebo na ně sprostě křičel. I mě jednou kopl za to, že jsem se mu snažila vysvětlit, že se tohle nedělá. Přitom když byl chlapec nemocný, byl doma max. 2 dny a pak už ho maminka poslala do školy, že ji doma zlobí a že ho nezvládá. Že zvládnutí takové třídy je náročné asi vysvětlovat nemusím.
S ostatními kolegyněmi jsme se shodly na tom, že s takovou třídou bychom si netroufly ani jet na výlet, natož na školu v přírodě, ona tu odvahu měla. Stálo jí to spoustu sil, ale vždy říkala, že ty „hodné“ děti, co v té třídě také jsou, si to zaslouží a ona jim to nechce upírat a někteří za své chování tak úplně nemohou.
Přešlo pár let, z prvňáčků už jsou páťáci, člověk by si myslel, že už budou rozumnější, ale jak už to tak bývá, děti se trochu uklidnily, zato rodiče jsou stále stejní. Rodiče těch dětí, se kterými si dala největší práci, které učila i takové věci, jako mýt si ruce, držet tužku, poděkovat atd., a kteří by jí měli být nejvíce vděční, se obrátili proti ní. Neustále stupňovali své požadavky, co má, nebo nemá dělat, kde a vedle koho má jejich zlatíčko sedět, s kým se smí či nesmí dítko bavit, měla hlídat, kolik které dítko vypije z barelu se šťávou, co mají ve třídě (aby někdo nevypil víc než ostatní), mezitím podávala dětem prášky, inzulín, ohřívala jídlo dítku s diabetem, aby maminky nemusely ve stanovený čas běžet do školy. Vše vyvrcholilo tento školní rok, kdy ji dokonce obvinily matky největších sígrů, že dětem nerozumí, je na ně zlá, nic je nenaučila. Dokonce se dozvěděla, že výchova dětí je záležitostí školy, neměla by si ani dovolit dát dětem úkol domů – prý si tím usnadňuje svoji práci a zbytečně zatěžuje rodiče, kteří na rozdíl od ní chodí do pořádné práce a mají spoustu starostí…
Stalo se, co bylo nevyhnutelné, končí se školstvím. Je to škoda pro všechny další děti, co přijdou, protože ona je učitelka, jaká by měla být. Otevřená, milá, učí hravým způsobem, neustále se ve třídě zpívá, něco vyrábí, cvičí, hraje divadlo… A proč? Je mi toho líto, ale nedivím se jí. V současné době se na kantorky dívá jaksi z patra. Neříkám, že všude je všechno fajn, že jsou všichni skvělí a že dělají svou práci dobře. Jen je mi líto, že odcházejí zrovna ti, pro které děti nejsou břemenem, kteří svou práci dělají dobře a nekončí pro ně poslední hodinou. Často slyším rodiče jdoucí ze třídní schůzky, jak mluví o učitelích – výrazy typu „ta kráva“ padnou velmi často a patří k těm slušnějším. Nevím, proč si tolik lidí myslí, že si s dětmi mají jen hrát, kupovat jim drahé dárky a brát je na dovolené a o výchovu se pak postará škola. Proč musím děti v první třídě oblékat, vysvětlovat jim, že si mají mýt ruce, nechodit svačit na WC, chovat se k sobě pěkně, poděkovat, neničit věci, co nejsou moje a na ty svoje si dávat pozor? Za nás to bylo jaksi normální. Za poznámku, že kecám v hodině, nebo že jsem něco neměla, jsem doma dostala vynadáno. Teď mám strach poznámku napsat a když to udělám, dostanu vynadáno mnohdy já, co si to dovoluju. Podle mnoha rodičů přetěžujeme děti i tím, že mají mít pastelky a dokonce ořezané! Že nebylo dítě ve 3. třídě v ZOO? Chyba školy, vždyť je tu od toho!
Od čeho tu vlastně škola je? Má vychovávat, nebo jen učit? Vždy jsem myslela, že obojí, ale to učení je hlavní. V současné době mám pocit, že mnozí rodiče chtějí dát do školy nevychovaného rozmazlence a odpoledne si vyzvednout slušně vychované děťátko.
Ale abych nemluvila jen o těch špatných, je i spousta skvělých rodičů. Báječně si rozumíme, jejich děti jsou vychované, plní si své povinnosti. Je jich opravdu spousta, ale ti, co otravují život, jsou víc slyšet a mnohdy se s nimi slušně bojovat nedá. A to je mi opravdu moc a moc líto.

Napsal/a: Kejko

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (36 vyjádření)

  • anonymní, 15. 10. 2007 10:33:35…stejne jako ta u pokladny ja nemam cas v obdobi od 8 do 14 si zajit na zachod a sednout…k nevire ze?

  • Petko…tos nemyslela vazne ze ne….ja jako ucitelka mam stejne jako statni zamestnanci dovolenou…letni prazdniny….nastupujeme driv takze dva mesice to nejsou….a bohuzel na lyze se nedostanu nikdy protoze ja si musim dovolenou vybrat jen v dobe letnich prazdnin…nikdy nemuzu vyuzit last minute v CK…jak pises kazda prace ma svoje….i ja to vidim na kolegynich v praci…ja jsem asi neschopna protoze chodim na 6,30…odchazim v 16-17 a stale nemam hotovo…to ja psala o tom ze delam druhou praci….ale ne z duvodu ze mam tolik casu….ale z toho duvodu ze jsem samozivotelka..mam dva dospivajici syny…a jak uznas s 16000 toho moc nenacaruju….abych je uzivila…delam ucetnictvi pro firmy…po nocich….o letnich prazdninach chodim na dva mesice na brigadu(takze vidis ze ani ty prazdniny nemam volne)…a z toho co vydelam navic ubiram cely dalsi rok protoze s platem VS opravud nevyjdu….oba kluci maji sve konicky…chodi do skol a to neco stoji…pokud nekdo z mych znamych pise co ty…pozvu je do skoly a jen tak mimochodem jdu neco zaridit a necham je chcvili ve tride….nikdy mi pak uz nic nerekl…a pokud nekdo chce to volno jak pises….muze jit ucit…neni problem…..kazdy VS muze jit ucit….tak at doplni nase rady…..chlapi po tom urcite chlapnou vsemi deseti:)

  • Anonymní

    Jsem učitelka v MŠ, miluju tu práci, na plat si nestěžuju. Před druhou MD jsem pracovala jako asistentka učitele dopoledne a odpoledne jako vych. v ŠD. Hodinovou sazbu jsem měla stejnou jako pokladní v supermarketu a za to asistenství jsem měla ještě míň. Ale tu práci jsem si vybrala a neměnila bych. Ovšem musím reagovat na příspěvek Peťky. Peťko, máš pravdu, ale když si vezmeš učitelský plat pro chlapa, je to opravdu na uživení rodiny málo, hlavně, pokud teprv začíná. Takže pokud má druhé zaměstnání, není to proto, že má spoustu času, na učitelství je nejnáročnější alespoň podle mě, právě ta příprava. A to nemluvím o všech nynějších inovacích, ikdyž zapalať za ně. Také jsem nevěřila, že kantor prázdniny opravdu potřebuje, dokud jsem to nepoznala sama. To neznamená, že ostatní by je nepotřebovali. Ale každý si může doplnit vzdělání a jít učit, pokud se mu prázdniny líbí, nebo ne?:-) Mariata

  • Já osobně bych asi neměla trpělivost na to učit děti. S dětmi by to možná ještě šlo, ale usměrňovat požadavky rodičů? To nevím, mám docela jasné postoje a názory a vadí mi, když někdo zanedbává vlastní péči s tím, že to má dohnat škola. To jsem pak docela tvrdá. Asi bych měla neustálé konflikty s vedením i s rodiči. Navíc, když srovnám naše školní léta a materiál, který sedí v lavicích nyní … tak bych do toho nešla. Někdo to ale dělat musí, pak se ale nedivím, když nastane syndrom vyhoření a člověk prostě musí pryč, pryč ze školy, od dětí a jejich rodičů. Myslím si, že doba je nelehká, zvláště pro maminky, dneska je každá vděčná za nějakou práci a jak kdosi řekl, všechna zaměstnání jsou důležitá. Pokud bych byla v těžké situaci, brala bych jakékoliv místo bez ohledu na dosažené vzdělání.

  • Pavlinkav

    Anonymní – samozřejmě, všude je něco. Napiš článek o výrobních pásech a proberem to tam, jo? Jako studentka pedagogiky jsem si prošla i jiná zaměstnání, vč. obchodu nebo závodní kuchyně, takže trošku páru o tom mám:o)))

    Tanape, zlatá slova a díky ti za ně.

  • No on asi každý považuje to svoje zaměstnání za jedno z nejnáročnějších, aspoň teda neznám nikoho, kdo by tvrdil, že jeho práce je brnkačka.
    Nemyslím si, že by tady někdo na někoho házel špínu. Kejko chtěla jenom napsat, že ji mrzí, že její kamarádka odchází a že ty podmínky pro práci učitelů jsou opravdu těžké. netvrdila, že jinde nejsou. Problém je v tom, že na kantořině lidi vidí hlavně ty prázdniny a tím nabývají dojmu, že se učitelé jen flákají. Přitom sami pak řeknou, že by učit nešli ani za nic, protože jim bohatě stačí jejich zlatíčka doma.

    I moje kamarádka je učitelka, za chvíli nastupuje na mateřskou. Ve všední dny si jenom zřídka najde chvilku na to, aby se stavila na kafe. Buď je ve škole nebo doma opravuje písemky a dělá přípravy. Sama ale říká, že si nedovede představit, jak to bude dělat, až se bude muset starat ještě o dítě nebo děti.

    Anonymní zlatíčko – máš pravdu, nechtěla bych dělat pokladní v supermarketu, nedovedu si představit, jak koukám osm hodin an výrobní pás. Ale učit bych taky nešla ani za zlatý sele. No a když jsme u toho, tak pokud mám volit „mezi dvěma zly“, půjdu radši k tomu pásu a po těch osmi příšerných hodinách budu mít čistou hlavu a klid.

    Podle mě šlo v článku hlavně o to, že je těžké dělat práci, ke které nemají ti, komu prokazujete největší službu, vůbec žádnou úctu a navíc vám vše spíš komplikují a podrývají autoritu. A to je pravda, taky jsem si toho všimla, když jsem vyzvedávala neteř z družiny.

  • Anonymní

    Zlatíčka, zkuste si stoupnout (nebo sednout)ke stroji: šicímu, výrobní lince, pokladně supermarketu a pod. – tuhle práci dělá většina vašich zákazníků – maminek a za podstatně nižší plat než máte vy. I na to je potřeba mít silný žaludek (spíš močový měchýř) a pevné nervy… Pak se rády vrátíte k práci, kterou jste si samy vybraly…
    Ono je snadné zdůrazňovat vlastní problémy a házet špínu na ostatní, ale všechny jsme na tom vlastně stejně! Myslete na to.

  • Jsem také pedagog, ale nestihla jsem mít tak dlouhou praxi (momentálně na mateřské). Myslím, že rozhodnutí odejít ze školství zrálo delší dobu. Pokud jsou potíže mezi třídní učitelkou a její třídou, řešením je někdy třídu změnit (naše vedení by vyhovělo, jinde snad taky). To jen k článku.
    Specializovala jsem se na žáky s poruchama učení, asi mi vyhovuje, že se jim můžu věnovat víc individuálně, což oni docela ocenit umí. Rodiče jak kteří. Ale já jsem tam od toho, abych jim nabídla pomoc, dala šanci, je jejich věc, jestli toho využijí. Ano, někdy je mi těch dětí líto, protože jejich rodiče jsou takoví a makoví, ale taková už je práce. Pokud jsem měla nějaké potíže s konkrétním rodičem, tak se za mě vedení vždy postavilo (asi jsem měla na vedení štěstí) a snažilo se věc řešit. Je fakt, že je obrovský rozdíl mezi prací učitele a např. prodavačky (oboje jsem zkusila), při tom finančně mi ta prodavačka vycházela líp. Ale neuspokojovalo by mě to.

  • Pavlinkav

    Peťko tak teď zas musím reagovat já. Po zvýšení platů nejvíc řvou doktoři. Učitelé si nedovolí stávkovat, protože by s nama pěkně zametli. Ale raděj nebudu vypočítávat, kolikrát do roka najdu ordinaci zavřenou… Můj názor je ten, že jsem vysokoškolsky vzdělaný člověk a zasloužím si odpovídající mzdu za svou práci. A přitom se spíš dozvím od dětí, že jim nemám co vykládat, když jejich tatínek vydělává dvakrát tolik co já. Tak co si já co mám vykakovat. No, to je jedno. Prostě i zedník má víc než učitel. A to nejen peněz ale i uznání.
    Prázdniny jsou opravdu kvůli dětem a jestli to někomu vadí, tak ať si uvědomí, že já si dovolenou v jinou roční dobu nevyberu. Já nemám prázdniny, já si vybírám dovolenou. Každý zaměstnanec si může vybrat dovolenou, kdy chce a potřebuje on – já si nemůžu dovolit ani zůstat doma s nemocným dítětem dýl než týden (což jak asi sama víš, je kolikrát potřeba).
    Neustále se na nás oháníte pracovní dobou – dobře, připočtěte si i veškerou přípravu a myslím, že mi vyjde víc než 8 hodin denně. Ve škole jsem 7 hodin denně a ještě kolik strávím doma nad opravováním a přípravou.
    Je mi jasné, že v tuto chvíli na mě vytáhnete přestávky:o)))
    Ale tento článek je o něčem jiném – divila by ses, kolik rodičů se tak jako ty dětem nevěnuje. Někteří to prostě neumí, někteří jsou pracovně vytížení a některým se prostě nechce. Je to hrozné, ale je to tak. A ať chceme nebo nechceme, bohužel ty špatné příklady potom ve třídě zastíní ty pohodové děti a člověk tím zbytečně tráví čas, který by věnoval výuce a různým činnostem s výukou související.

  • Peťka

    Přečetla jsem si článek ( moc pěkný ) a všechny reakce.
    Určitě souhlasím, co se týká rodičů a dětí. Ale na druhou stranu musím reagovat.
    Opravdu vím o čem mluvím. Mám v rodině také učitelku, specializací právě na ty “ problémové “ děti.
    Po přečtení článku se nestačím divit. Opravdu jsou rodiče takový? Nechápu to. Vždy jsem se snažila dětem max. věnovat. Když jsme třeba na dovolené, vždy koukám po okolí, co je kde zajímavého, co by se dcerce hodilo do školy. 🙂 A opravdu, když se děti učily o ČR, dcera se neustále hlásila, že tam a tam byla, to a to viděla. A pomohlo jí to ve studiu. Nikdy by mě nenapadlo si myslet, že škola by měla děti vychovávat místo rodičů! Dokážu ocenit práci učitele.
    Z pozice rodiče ovšem musím taky napsat, že ne každý učitel je dobrý učitel. Např. jsem se setkala s učitelem, který dle mého názoru nemá u dětí co dělat. U nás ve škole se tento problém dost řešil a nakonec jsme my rodiče docílili toho, že děti dostaly učitele jiného. Je to na dlouhé vypravování, ale opradvu to bylo neskutečné.
    A k tomu platu. Je mi jasné, že učitelka na prvním stupni neučí 8 hodin denně. Je mi jasné, že velká část přípravy se dělá mnohdy doma, odpoledne apod.
    Nedávno byl v MFDnes velký článek o školství. Jeden učitel tam doslova odpověděl, že si učitelé dlouhé prázdniny zaslouží, protože v červnu už padají únavou! A toto mě opravdu nadzvedlo ze židle! Takže např. manuálně pracující člověk, stojící celý den ve velmi rušném a prašném prostředí si nezaslouží dovolenou? Nebo manager, který jedná o velkých investicích firmy, je neustále ve stresu, neustále musí sledovat situaci, jezdit na přednášky atd. Dále např. lékař, který dopoledne operuje, musí se soustředit na 105%, jde mu o hodně, odpoledne je v ordinaci, v noci slouží opět v nemocnici – ten nepotřebuje dlouhou dovolenou? Opravdu mě ta věta naštvala! A můžete se na mě zlobit, jak chcete. Pokud si zpočítáte hodiny za rok a mzdu, nepřijde mi to až tak strašné. Psychický tlak je určitě velký! Ale to je bohužel v dnešní době všude. I taková pracovnice na reklamačním oddělení, to si taky někdo neumí představit, co to jsou za nervy. Ano, děti jsou nezvladatelné. Je to dobou v které žijeme. Prostě to tak je a nic se s tím asi neudělá. Učitelé se musí doslova snažit, aby děti zaujaly. Děti mají obrovské množství informací, jsou samostatnější. Pryč je doba, kdy žák seděl a hltal každou informaci od učitele, ani nedutal.
    Neříkám, že by si dobrý učitel nezasloužil větší mzdu. Na druhou stranu jsou to právě učitelé, kdo neustále nadává.
    Většinou se jedná o učitele na ZŠ. Omlouvám se, ale už se tomu musím smát. Každé povolání má něco, ale někdo by si měl občas sáhnout do svědomí. Pořád mi totiž poměr odpracované hodiny ročně/mzda, nevychází nejhůře. A není to vůbec tak, že si nevážím práci učitelů! Ani nic neříkám na letní prázdniny. Co taky mají učitelé jiného dělat, že? Ve škole nebudou přeci sedět bez dětí. 🙂
    Jeden učitel si stěžoval na malý plat, že musí ještě po vyučuvání chodit do druhého zaměstnání! Z toho lze usoudit, že ten učitel má opravdu času dost. Zvládá dvě zaměstnání. To by si každý dovolit nemohl.
    Nějak jsem se rozepsala, omlouvám se.

  • to je sila…vazne….ja ted zase narazila na to ze skola nema na to aby mi platila krouzek informatiky ktery vedu pro deti…tak jsem si udelala na jejich zadost zivnostak…a delam to na zivnostak…tudis platim socialni zdravotni plus sama si delam dane….mam tam deti jen z nasi skoly……a co na to vedeni?????…nasadilo mi najemne 100 kc na hodinu…

  • Mluvíte mi z duše. Já jsem otrávená z dětí, rodičů i vedení školy. Kdybych neměla malé děti a měla možnost změny, asi bych šla. Pokud vím, je nás ve škole víc. U nás učí důchodkyně, nekvalifikovaní a vedení nám to znepříjemňuje tak, že pár lidí donutilo k odchodu. Kdo bude učit? Tento týden na nás jedna maminka poslala psycholožku, bude nás příští týden v úterý sledovat, jak se chováme k jejímu rozmazlenýmu a nevychovanýmu „zlatíčku“ – v 7. ročníku!!!!

  • Pavlinkav

    Taky si myslím, že pokud začne dělat něco jiného, tak už se nevrátí. Svých osm hodin, klid, max. nějaký nesnesitelný kolega a minimálně stejné peníze…..proč by teda šla zpátky do školství do toho řevu, mezi nevycválané děti, nespokojené rodiče a ještě si nechala nadávat?
    Pokud čuchne k něčemu jinému, už se nevrátí.

  • Mariata…no vidis…a u nas chteji 250…asi je to indi vindy….nemyslim si ze se vrati…vsechny me kolegyne co odesly ze skolstvi jsou nadmiru spokojene kde jsou….oddelaji si sve a maji dvakrat tolik co ja s VS a 16 letou praxi:(((((….jenze co mam delat kdyz me to bavi?…Bohuzel pomalu uz z toho co by samozivitelka neuzivis sve dva dospivajici syny a tak mi nezbyde nez milovanou praci opustit a najit neco za co budu brat penize jako kazdy vystudovany vysokoskolak (ted nemluvim o ucitelich)…musite uznat ze 16000 cisteho po 16 letech praxe je dost malo

  • Anonymní

    Není to tak hrozné, jsou i prima učitelky.

  • Anonymní

    Problém bude asi v tom, že dnešní děti vychovávají ti, co je kdysi vychovaly jesle, celodenní školky a družiny. A bude to ještě horší a horší.

  • Anonymní

    Brmbulko, promiň, pohlídání dětí stojí od 100 do 150kč na hodinu. Té učitelky je mi líto, ale myslím si, že se k dětem zase vrátí, jen si musí odpočinout. Rodiče jsou různí, zatímco my musíme na učitelství studovat, rodičovství má někdo zadarmo a podle toho to vypadá. Děti bych ale veřejně na rodičovské schůzce nekárala. Mariata.

  • ja citim bezmoc v necem jinem….kdyz tohle rodicum reknu…misto aby me vedeni podporilo….maji strach ze prijdou o zaka ohnou se v pase….a vynadaji me….taky uvazuju o odchodu…ale kdo pak ve skolach zustrane???…nikdy jsem nebyla zastance stavkovani….ale ted…rikam pojdme do toho….ale ne symbolicky nepsat do tridnich knih….ale natvrdo….dv tydny nejit do skoly….pak by si najednou rodice uvedomili ze i „blbe pohlidani deti“…stoji 250 na hodinu….a ze my je za 150 na hodinu nejen hlidame

  • taky mi mluvis z duse….a jako ucitelka radim…mluvit na tridni schuzce o vsech detech vychvalit ty co si to zaslouzi….a jmenovite rici o tech co delaji nebo nedelaji….nenechat se ponizit…dat rodicum najevo ze vy nejste ve skole od toho abyste je do uceni nutili…..a hlavne jim rict ze pokud maji jakekoli pochybnosti o vasi vyuce…..maji moznost dat dite na jinou skolu… k jine ucitelce….a nebo….ucit si je doma sami:)

  • Pavlinkav

    Kejko, mluvíš mi z duše. Častokrát jsem si i před rodiči ztěžovala, že si někteří lidé v dnešní době myslí, že jim škola dítě vychová. Je smutný fakt, že v některých rodinách to pravdu funguje tak, že učitelka stráví s dítětem většinu času, protože rodiče jsou do večera v „pořádné“ práci a kompenzují pozornost penězma a dárkama. Jenže škola je instituce vzdělávací a ne výchovná. Máme děti vzdělávat a ne je posílat umýt si ruce, utřít nos nebo nedrobit do sešitů….o přípravě pomůcek nebo DÚ by byl další článek…:o(
    A na otázku, proč odcházejí právě takové učitelky, odpovídám, že proto, že jim to opravdu není jedno a cítí bezmoc.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist