O časování slovesa mýt – já myji nádobí, Ty myješ nádobí, my myjeme nádobí:)

Rubrika: Od srdce i od plic

1121912_sisters_5Mám velmi dobrou kamarádku. Jmenuje se Martina a je šest let šťastně vdaná za Pavla, se kterým už před svatbou osm let žila. On ji má velmi rád, udělá pro ni doslova, co jí na očích vidí…Martina si myslela (byla si jistá:), že se na světě nenajde „mužský“, který by byl dokonalejším manželem…

Před čtyřmi lety byla Martina se svým mužem 14 dnů na chatě se svými známými. Jména nejsou podstatná, co třeba Jana a Honza? Všichni se před odjezdem do noci balili, na chatu to měli poměrně daleko, jeli za velkého dusna, které ani večer nepolevilo, celý den nejedli, až teď pozdě večer ukuchtili společnými silami něco dobrého… Nicméně ani dobrá večeře už nemohla zachránit Martinu od plíživě se blížící bolesti hlavy… Jana po večeři vstala a automaticky začala sbírat použité nádobí ze stolu. Vstal i Honza se slovy: „Ukaž, já Ti pomůžu…“ Martina si blaženě povzdychla a v duchu děkovala osudu, jaké to mají „chlapy“!:) Jenže v tu chvíli promluvil i její Pavel: „Miláčku, já na Tobě vidím, že jsi utahaná! (Martině se zamžily oči…„Vybrala jsem si správně,“ pomyslela si) „Jdi si raději lehnout…To nádobí si nechej na ráno…“ 🙂 🙂 🙂

A co Vy? Myjete „si“:) nádobí večer, nebo (Bože chraň!:) „si“ jej necháváte na ráno… kdy si přivstanete vytřít „si“ byt, protože jste to neudělali(y?) včera, když dva dny předtím bylo všude samé bláto a tak jste „si“ večer sotva stihli(y?) tu horu prádla vyžehlit… Nebo to máte vymyšleno jinak? Pomáhá Vám někdo:) s domácími pracemi?

U nás doma jsme „chroničtí nemyči“:) Když „se“:) večer nádobí neumyje, nic se neděje, umyje ho ráno ten, kdo má více času = Petr, který vstává později a ráno většinou nepospíchá…a když pospíchá a celý den nikdo není doma, tak „se“:) zkrátka umyje večer při mytí dalšího nádobí. Bohužel tady pyšně:) nemohu napsat, že s večeří se také střídáme, protože večeře je zkrátka na mně. Nicméně – vařit mě opravdu baví.

Vzpomínám si, jak jsem na vlastní uši (nechtělo se mi jim věřit:) slyšela stěžovat si jistého pána slovy „Nechám se(!) rozvést, moje žena nemá smysl pro domácnost…“ Zjistil to jednoduše – napsal do prachu na televizi prstem PRACH a když se druhý den podíval, PRACH tam stále byl!:) Škoda, že jsem neslyšela argumenty jeho ženy, možná je tak vytížená, že se narozdíl od něj na televizi ani nedívá:).

Vůbec se tu nechci zastávat „chronických nemyčů nádobí“ (nás doma:), ale ani nevyzdvihuji „akutní myče“…jen chci napsat, že s umytým nádobím nebudete ani šťastnější, ale ani nešťastnější… Spíše záleží na Vašem pocitu, na tom, co je pro Vás důležité (opět nic nevyzdvihuji), jestli se Vám podaří „ty Vaše doma“ přitlačit:) k dílu… Jak už jsem napsala, u nás doma se z neumytého nádobí nestřílí:), můžete nás doma zastihnout, jak já si listuji v novinách a Petr myje podlahu… Petr se „mazlí“ se svými mincemi a já třídím odpadky a vynáším koš… Zkrátka – jaké si to doma uděláte…co bych Vám však radila, vždyť to znáte… Fakt, že Vám ten druhý doma pomůže, neznamená, že Vás má raději, ale Vás to jistě potěší… Na druhou stranu (a je to opravdu jen můj názor:) sympatizuji s krédem Haliny Pawlovské: „Bordel v bytě – šťastné dítě“, prostě na světe je spousta důležitějších věcí než vynesený koš, umytá okna a nádobí…

Jen mě tak napadá, jak je to s těmi smysly? Máte zdravé oči – vidíte..Máte zdravé uši – slyšíte…Ale nemůžu přijít na to, který smyslový orgán má na starosti smysl pro domácnost…:)

Napsal/a: jaholka

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Já teda nejsem žádná super hospodyňka, ale mytí nádobí patří kupodivu k mým „oblíbenějším“ domácím pracem (když už si teda mám vybrat:-)) a z domova od rodičů jsem díky výchově mého zásadového otce vycvičená tak, že se všechno nádobí myje takřka hned po použití…a ponechání špinavého nádobí „na ráno“ bylo u nás naprosto nemyslitelné – takže díky výchově i já nesnáším, když ráno přijdu do kuchyně, která není uklizená – normálně mi to zkazí náladu:-)…a myla (ano – minulý čas) jsem nádobí třeba o půlnoci:-)…myla, protože teď myje myčka, ke které jsem zpočátku měla nedůvěru, ale teď na ni nedám dopustit:-)…ale řeknu vám, že skládání a vyndávání nádobí do ní a z ní (nyní obvykle za vydatné a „opravdu účinné“ pomoci prcka) mě už teda tak moc nebaví:-)…

 • Na prach na TV mám veselou příhodu. Po dost dlouhé době jsem se dokopala k tomu, abych obrazovku otřela, což kvitoval můj muž slovy: Jé, my máme barevnou televizi! To už jsem zapomněl.
  Jinak nádobí u nás myje myčka, takže u nás je spíš problém, že do ní nikdo nic neukládá. Nádobí se tedy dál hromadí na lince a ve dřezu jako zastara.
  Máma myčku nemá a tak nádobí myje táta, kterého to kupodivu baví. A máma si pochvaluje, že Boška je super, jen někdy hrozně žere :o))

 • Tak u nás mytí nádobí a hlavně následné utírání, nebylo v malé kuchyni kam odkládat, vyřešila myčka. Již rok a půl se cítím nějaká svobodnější a šťastnější. Večer táta řekne nakopni tu naší hospodyni a ráno je umyto. Ať žijí novodobé vymoženosti a pryč je dětské trauma z hory nádobí.

 • Jaholko opět super článek.
  Protože nemám moc v lásce Pawlovskou, tak jen na okraj – tuhle větu jsem už před lety slyšela vyřknout jednu českou herečku, matku 4 dětí (myslím že čtyřčata to jsou). A do dnešního dne s ní naprosto souhlasím :))).
  My s mužem jsme v tomhle naštěstí úplně stejní – úklid jaksi není smyslem našich životů :))). Neříkám, že mě to NEPŘEHLEDNO nikdy nevadí, někdy mi dokonce docela hodně leze na nervy…..ale trhat si vlasy, aby bylo naklizeno nehodlám. Takže tak je to i s nádobím, většinou čeká poslušně až do rána. Né že by mě ranní pohled na tu kupu nějak těšil, ale když jsem večer unavená, tak jsem prostě unavená a nedá se nic dělat.
  Mužskej občas pomůže, někdy když mu řeknu, párkrát do roka má záchvat a začne třeba vytírat sám. No, možná je to párkrát do Uherskýho roka……Ale pomůže mi. Když ne s úklidem, tak s dětma. Takže na to si stěžovat opravdu nemůžu.

 • Já mám radši, když si nádobí umyju večer. Ráno to tu pak hned líp vypadá, takže se o to snažím a když děti vykoupeme a nakrmíme, tak se jim třeba věnuje manžel nebo si hrajou v naší rozestlané posteli (gauč v obýváku) a já zatím umyju a uklidím nádobí.

 • Markéta

  Já jsem se opravdu od srdce zasmála, i když se někomu může zdát, že není vlasně čemu, ale já „si“ většinou taky nádobí nechávám na ráno, protože to je fakt domácí práce, která mě naprosto irituje a sním o myčce nádobí…My to totiž máme doma jasné, jako za starých časů „máma se stará o domácnost“, „táta nosí peníze“-:(((

 • kristýna

  ahoj, já taky nejsem zrovna ten typ člověka, co by od rána do večera uklízel, a uklízel a uklízel. U nás to taky vypadá tak, že pokud se dva dny nevytře, nebo neutře prach, tak se prostě nic neděje. Je tam od rána hora nádobí a už jsou 4 odpoledne?? A co? Raději jdu s dětma ven, nádobí mi nikam neuteče, to na mě přece počká, třeba i do rána, pokud se mi zrovna večer nebude chtít.
  TAk proč se nervovat, že nemám utřený prach, nebo neumyté nádobí?? Hlavně jë spokojená rodina a hodné děti, ne???

 • Pomněnka

  Tak já mám naštěstí doma chlapa, který také ví, že nám ke štěstí naklizený byt nepomůže, takže „si“ nádobí, podlahu, okna, dveře, koupelnu….myjeme tak, jak to vyjde a kvůli 1 dni, kdy „se“ to nestihne z okna neskáčeme.. Trochu jsem o tom psala ve svém článku „Na mateřské se skvělým manželem“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist