Něco bude špatně

Rubrika: Od srdce i od plic

124837_medical_series_11Nikdy mi nebyl lhostejný osud mně blízkých lidí a často jsem řešila potíže i úplně cizích lidí. Mám prostě silně vyvinutý smysl pro spravedlnost a silné sociální cítění. To, co mi bylo dáno do vínku, bylo ještě přiživováno a násobeno výchovou v duchu: „pomáhej tam, kde je třeba“ a „postav se za ty, kteří se sami postavit nemohou“…

A tak jsem se dnes postavila…
A shořela jsem jako papír.

Něco bude špatně.
Celou svou duší a srdcem jsem přesvědčená, že něco není v pořádku, že je něco špatně.

Již několik let pracuji v zahraniční firmě, no a samozřejmě i „naše“ firma se snaží řešit současnou nepříznivou ekonomickou situaci různými způsoby. Ten nejbolestnější způsob je propouštění lidí. Výpověď dostala jedna mladá paní z montáže. Byl to pro ni blesk z čistého nebe a nedostalo se jí žádného vysvětlení. Stručně řečeno: dostala výpověď, tečka.
Přišla za mnou….
Domluvila jsem si schůzku s personální ředitelkou. Zeptala jsem se jí, oč jde a proč je takto jednáno s lidmi. Bylo mi řečeno, že mistr tu paní na své montáži nechce. Následovat mohla jen jediná otázka: proč?
Odpověď: Protože ta paní často chybí.
Další otázka: A víte proč ta paní často chybí?
Odpověď: Je nemocná.
Po půlhodinovém „pátrání“ jsem zjistila, že ta paní má dvě malé děti! A ty děti marodí. A ona sama je nemocná tak jednou, dvakrát do roka.
To je tedy troufalost!!!
Moje kroky pokračovaly až k řediteli, nezmohla jsem vůbec nic.
Jak jsem již napsala: shořela jsem jako papír.

Další způsob šetření (snižování nákladů či jak tomu ekonomové říkají) je rušení míst z organizačních důvodů. Nastávající maminka odejde na mateřskou dovolenou, v době její nepřítomnosti v zaměstnání, kdy je na mateřské, se její místo zruší a maminka se nemá kam vrátit. Tenhle způsob já osobně považuji za stejně bolestný jako ten výše uvedený.

A tak si kladu otázku: je dnešní doba tak krutá? Nebo my jsme tak krutí?
Bez mrknutí oka potrestáme ženu, která zůstane doma s nemocným dítětem, nebo člověka za to, že onemocní? S čistým svědomím zrušíme místo ženě, která se doma 24 hodin denně stará a pečuje o nově narozenou bytost? To je trest společnosti za to, že přivedla na svět dítě?
Žiju ve společnosti, kde mohou být jen mladí, silní, zdraví a nejlépe bezdětní jedinci?
Zmocňuje se mě pocit úzkosti, nelibosti a vnitřního nesouhlasu.
A já nepřestávám na tu paní myslet….

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • Padmé

  Anonymní Agentura chůva
  Též vás zdravím a děkuji za Váš příspěvek.
  Přiznám se, že nevím a netuším, proč máte pocit, že se musíte ohrazovat. Já jsem nepsala o vás, o vaší agentuře, psala jsem o své zkušenosti z našeho města a o svém synovi – u nás paní na hlídání (já jim říkám chůvy)nemocné děti nehlídají.
  Pokud je to u vás jinak, je to jenom dobře.

 • Anonymní

  Zdravím všechny.
  Přiznám se, že dle našich x-letých zkušeností a spoluprácí s maminkami jsme zjistili, že opravdu při dnešních zákonech a přístupech sociál.pracovnic je těžké si dítě pořídit.
  Osobně si myslím, že by matkách měli všichni více vycházet vstříc a chápat jejich situaci a potřeby…zejména u samoživitelek.
  Musím se ohradit proti příspěvku níže, kde jedna „maminka“ hovořila, že agentura chůva (což jsme my) jsme nechtěli hlídat nemocné dítko. My tuto službu naopak nabízíme, jelikož kdy jindy by matky v zaměstnání měli potřabovat hlídat dítko celý den. Dokonce máme na tuto situaci školený/odborný perzonál. V případě samoživitele poskytujeme i nižší cenu.
  Děti hlídáme nonstop 24 hodin denně a mimi-školku máme otevřenou od 7 do 18 h s jídlem a plným servisem.
  Dámy, držíme všem maminkách palce.
  Agentura chůva

 • Padmé

  Anonymní: děkuji za Váš příspěvek, je z něho cítit, že jste duší i tělem „bojovník“ a to je dobře, protože to se v životě hodí 🙂 Přeji vám vše nej.. a hlavně pevné zdraví.

  To moje psaní nemělo vyznít jako „fňukání“, nebylo to tak míněno, jen jsem byla v tu chvíli „našňupnutá“ a muselo to ven… Chápu, že firma leckdy nemá na vybranou, přesto se domnívám, že slušné zacházení (informovat předem, podat vysvětlení) by bylo na místě.

 • Milá anonymní,je vidět,že jsi silná osobnost,co dokázala v životě zabojovat.A zároven´je také vidět,že máš jasno co je v životě OPRAVDU,ale OPRAVDU důležité.Někdy se rozčilujeme nad maličkostmi a řešíme zdánlivé obrovské problémy a přitom třeba zdaleka nevíme co nás v životě může potkat.Tím nechci říct,že ztráta zaměstnání není problém,ale je to věc,která se dá změnit a kterou mi můžeme ovlivnit.
  Přeji Ti v životě hlavně zdraví a at´Ti vydrží Tvoje vůle,odhodlání a životní optimismus.

 • Anonymní

  Dneska nebere nikdo na nikoho ohled. Život není vždy jednoduchý a lehký.Je to ale těžký pro mladou ženu jak se dobře postarat o děti a nepřijít o zaměstnání.Ohledně hlídání je třeba zvážit všechny možnosti, třeba vyměna směny, aby i dítě hlídal manžel, pomoci od babiček, kamarádek, nebo i příbuzných. Sama jsem neměla nikoho na hlídání dětí jen mou sestru, dvojče, sama měla dvě děti já stačila chodit do práce a ještě vystudovat.Uvědomíte si že den má 24 hodin. Tak nefňukejte, jste mladé silné,žáducí, ambiciozní…
  Mě vyhodili běhěm posledních 5 let třikrát z práce,a neobtěžovali se říct proč?,pracovala jsem hodně přesčas, nikoho to nezajímalo,onemocněla jsem rakovinou před rokem, vyléčila jsem se to byla nejtěžší zkouška v životě, teď se jenom směju,vždy jsem si obratem našla nové místo.Holky neklesejte na mysli, vždy se všechno spraví je to jen otázka času.
  Ona ta firma taky někdy nemá na vybranou a většinou se zbavuje lidí, kteří se jí nehodí do krámu (někdy je to i dikriminace) ,ale co s tím naděláte, v životě je nejdůležitější v ý s l e d e k ,tak přehoďte veksl a najděte si jinou práci. Jděte tam, kde Vás chtějí.A i když je to těžký co nemůžu ovlivnit, změnit, prostě neřeším. POstavím se k tomu čelem, zatnu zuby a život jde dál.Přemýšlím teď o tom jak si zvýšit vzdělání. Třeba se budu učit angličtinu. P.s. Nenechte se otrávit životem, máte jen jeden a věřte stojí za to ho žít.
  přeji Vám všechn nejlepší a nevěste hlavu.

 • Je to smutné pro tu maminku,stát se to může asi kterékoliv z nás,ale představte si sebe v pozici majitelky firmy a rozhodněte se sami co byste udělali kdyby u vás nastala taková situace.Musíte někde ušetřit a máte se rozhodnout.Opravdu byste si nechali ve firmě někoho za koho musíte shánět náhradu,i když z pochopitelného důvodu, nebo dáte přednost někomu kdo může pracovat bez ,,omezení“.Taky se mi to nelíbí,ale těžko bude soukromá firma zastupovat stát v těchto otázkách a každý chce vydělávat.(bohužel??)

 • Padmé

  Vnímám to tak, že to není správné (že dostala výpověď),
  ta paní to bude mít hodně těžké, dvě malé děti a v tom našem městě není žádná jiná prosperující firma. Když někam přijde, bude žádat o práci a řekne, že má dvě malé děti… ani si to nechci představit 🙁
  Beru to jako nespravedlnost vůči maminkám.
  To je můj osobní, zcela soukromý, názor.

 • Tak teď se v tom trochu začínám ztrácet, jestli má ten příběh opravdu tak špatný konec?

 • Padmé

  Pamina:
  … jinak jí bude vyplaceno 5 platů.

 • Padmé, na to má právo ze zákona a to je minimum. Ale jinak…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist