Nebezpečné hračky

Rubrika: Od srdce i od plic

232958_my_daughter_nelly_3Tak jsem vám tak brouzdala po internetových stránkách a najednou mě upoutal článek o nebezpečných hračkách. Ano, i já mám malé děti, proto mě článek více méně praštil do očí.
Nebezpečné hračky a tady u nás?

Ihned jsem se začetla. No jo, hračky byly dovezeny z Číny a tam na nějaké bezpečnostní prvky asi moc nehledí. Nicméně si říkám, proč se vůbec prodávají? Proč se musí hračky dovážet z Číny, kde mají úplně jiné kriteria na bezpečnost a na výrobní látky než u nás? Vždyť i u nás jsou vyráběny krásné dřevěné, či plyšové hračky a určitě českému oku lahodí více visačka „Vyrobeno v České republice“, než „Made in China“, či Vietnam. Také jsem byla svědkem takové visačky u renomovaných značek. I když tam si myslím, že kritéria výroby a použitých látek jsou, a to aspoň doufám, v jiném měřítku.
Tak ouha, nejsou.
Renomovaná firma zklamala, i u oné hračky byly zjištěny závady, které mohou mít vliv na dětské zdraví. S čím si tedy naše děti budou hrát? Mám si připlatit za hračku od renomované firmy a tajně doufat, že zrovna ona prošla testem jako zdravotně nezávadná?
A co všechno je zdravotně nezávadné?
Brouzdám po internetu dále a narážím na nebezpečnou zubní pastu. Představte si, že je na ní večerníčkový motiv. Zubní pasta byla vyrobena v Číně. Je to tedy padělek a nebo i české firmy na výrobu zubních past kontaktují levné pracovní síly v Číně a nechávají za pár peněz vyrobit věc, která může poškodit zdraví? A kdyby jen zdraví dospělého, ono je to hlavně u dětí. No jo, někde se šetřit musí. A děti neprotestují, těm září očka kdykoliv, když dostanou novou hračku nebo když jim rodič koupí zubní pastu s večerníčkovým motivem, protože to oni mají rádi…
Ale jak vysvětlit dítěti, že zrovna tohle je špatné a že ač má krásný obal, který určitě prodává, obsah je zcela nevyhovující?
Tohle zatím nevím….
Ale vím jedno, a to, že ať koupím cokoliv, budu mít strach, zda daná věc není náhodou zdraví škodlivá.
Přece jen mi záleží na zdraví mých dětí. Rozhodně to ale nebude zubní pasta s večerníčky, protože těm už tak nějak nevěřím. A u těch ostatních budu doufat, že jsou nezávadné – ať už zdravotně, nebo bezpečnostně.

Napsal/a: biovirus

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • no tak to je pravda že u těch lepších značek si dává asi každý pozor na to jestli je to z číny no nebo tam někde teda když už dám za to ty peníze tak se podívám odkuď to je

 • Pavlinkav

  Holky, přesně nad tímto jsem se na těch stránkách pozastavila. Kolikrát třeba kolo nebo sedačka neprojde kvůli návodu, jinak je všechno ok. Vím, že návod je důležitý, ale taky vím, že se většinou dá stáhnout z netu. Takže to pro mě taky není nebezpečný výrobek.
  Taky hlídám škodliviny, ostré hrany, nebezpečně malé dírky akorát na prstík a tak.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Zuzkasim souhlasím s tebou – u spousty věcí píšou, že neprošly testem kvůli třeba právě velikosti apod. Mě osobně taky více zajímají spíš obsahy škodlivin.

 • Ivčo, já s tebou naprosto souhlasím, i když musíme doma taky počítat peníze, raději koupím méně věcí a kvalitních (ať se to týká hraček či oblečení) než více „šuntových“, ale bohužel spousta lidí uvažuje obráceně. Mám dojem, že hlavně ty babičky, protože k těm se ta oznámení o nebezpečnosti výrobků často ani nedostanou.
  Jinak jsem se dívala na ty stránky babyweb a popravdě řečeno, některé věci jsou docela uhozené. Např. kelímky Fisher Price. Ne, že bych se chtěla zastávat této firmy, ale jejich chybou je (jestli jsem to dobře pochopila), že ten nejmenší projde nějakým testovacím válcem, takže je jako moc malý. Jestli si ho nějaké dítě je schopno dát do pusy, tak budiž, ale jde přece zase vytáhnout, spolknout se fakt nedá. Tohle varování moc neberu. A objevila jsem to na tom webu u více věcí. Spíš mě zajímají opravdu škodlivé a nebezpečné věci, jestli se mi velikost posledního kelímku nelíbí, tak ho můžu schovat a dát dítěti na hraní až za pár měsíců.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  No jo, jenže si myslím, že je lepší obětovat těch pár korun navíc, když vím, nebo alespoň mám větší jistotu, že ten výrobek nebude škodlivý ( tedy určitě v menší míře, ta pravděpodobnost je tam vyšší než u čínských výrobků).

 • Je to taky dost o výsledné ceně. Slyšela jsem nedávno rozhovor s nějakým pánem, který navrhoval dřevěné hračky. Jeho návrhy u nás neměly moc uplatnění, protože hračky byly drahé a lidi je nekupovali, ty čínské vyjdou 5x levněji. Spolupracoval pak nějakou dobu se značkou Brio.
  Uvažování mnoha babiček je: „vždyť mě těch pár korun nezabije a vnoučkovi to udělá tolik radosti, v obchodech jsou ty věci hrozně drahé, ale tady je to tak krásně barevné, bliká to, to se mu bude určitě líbit…“

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Četla jsem vyjádření té inspekce, proč nedělají kontroly dříve, odpověď byla, že prostě si musí vybírat, prototže si všechno musejí koupit a pak to teprve testovat. Tak tohle mi přijde od státu jako prevence, kterou nesutále propaguje , naprosto o ničem. takže nějdřív děti trochu přiotrávíme a pak to otestujeme a uděláme humbuk okolo toho. Nemám slov.
  Inspekce doporučuje sledovat stránky Rapexu, dále je to na http://www.babyweb.cz. a http://www.coi.cz.
  Pokud se chcete někdo podívat na seznamy hraček nebezpečných, tak tam to bude., pak tady na VD v sekci nebezpečné výrobky.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Četla jsem vyjádření té inspekce, proč nedělají kontroly dříve, odpověď byla, že prostě si musí vybírat, prototže si všechno musejí koupit a pak to teprve testovat. Tak tohle mi přijde od státu jako prevence, kterou nesutále propaguje , naprosto o ničem. takže nějdřív děti trochu přiotrávíme a pak to otestujeme a uděláme humbuk okolo toho. Nemám slov.
  Inspekce doporučuje sledovat stránky Rapexu, dále je to na http://www.babyweb.cz. a http://www.coi.cz.
  Pokud se chcete někdo podívat na seznamy hraček nebezpečných, tak tam to bude., pak tady na VD v sekci nebezpečné výrobky.

 • vicikovka

  Oni to sice prodejci co nejrychleji stáhnou z prodeje, ale je docela hloupé, že se tyto věci neotestují dříve než na trh vůbec dorazí. Já mám osobně zkušenost např. s těmi závadnými dětskými mýdly, které jsem kupovala více než před rokem. Takže ftáláty se vesele uvolňovaly během každého koupání celý rok než někdo dostal nápad, že by se to mělo otestovat. To samé pasta s Večerníčkem, tu jsme také měli a spotřebovali rok před tím, než ohlásili, že je zdraví škodlivá. U věcí pro děti by to mělo být samozřejmostí je otestovat dříve, než se vůbec do prodeje dostanou. Nejhůř z toho vyjde v podstatě prodejce takové věci, který se pak musí potýkat s rozzuřenými zákazníky…odnese to vždy nejvíce ten, kdo za to vše může nejméně (zákazník, nevietnamský prodejce,…).

 • lucia1604

  no jo firmy šetří a tak se už dneska skoro všechno vyrábí v Číně… Ale podle mě, když se to vyrábí z materiálu například z Evropy, tak v tý Číně se ten materiál nezmění ve zdraví škodlivý… prostě záleží na tom, jestli si firma dodává svůj materiál nebo ne.. ne všechno z Číny je špatné, ale kde to zjistíme, že jo… Ty zubní pasty mě dostaly… ale na nich to bylo aspoň napsaný – bylo na nich varování, že se nesmí polykat, že by to mohlo být zdraví nebezpečné… já teda osobně čtu složení u všeho, takže tohle bych nepřehlédla…
  Je někde kompletní seznam nebezpečných hraček? Docela bych si ho chtěla přečíst, jestli taky doma nemáme něco škodlivého…

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Jo, Matel měl nějaký problém, musel stahovat kvanta hraček, jen už nevím, jestli to bylo zrovna před vánoci,a le není to tak dlouho.

 • Souhlasím s Ivet, upoutávky na nebezpečné věci pro děti – nejen hračky – jsou fajn, aspoň může být problematická věc co nejrychleji stažena z prodeje a ochráněno zdraví dětí. V poslední době je toho čím dál tím více, kousátka, podložky, hračky … neměl Mattell náhodou problém před vánocemi s nějakými panenkami? Asi i značky mohou mét problémy. Dá se dneska vůbec spoléhat na kvalitu věcí, které pro své drahoušky používáme …

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Je to opravdu hrozné, ale i na značkových hračkách je made in China.Kvalita zaručena?
  Chci říct, že v dnešních Lidových novinách je celá stránka věnovaná právě nebezpečným hračkám a je tam i značka pravé certifikace a té čínské – viz mé články o nebezpečných hračkách. Taky je tam odkaz na www. babyweb.cz, který je připřavován ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí o nebezpečných hračkách. Já si nechávám posílat výpisy z rapexu a kolikrát co tam najdu, je fakt děs ( některé i uveřejňuju tady na VD v sekci Vaše tipy). Začíná to tím, že se u výrobků odlamují kolečka, nevyrdží tah atd a končí to vyskokým obsahem olova atd.
  Je pravda, že člověk dnes neví, co kupuje.
  Já osobně se domnívám, že je potřeba o těchto věcech mluvit neustále, protože mamky by měly hlídat s čím si hrají jejich děti.Aspoň to trochu probrat.
  V těch novinách třeba píšou, že jednorázové použití nebezpečné hračky s nějakým jedem nevadí, musí to být delší záležitost ( to je sice pravda – ale když se o tom nebude mluvit neustále, tak ty mamky ani nemusí mít ponětí, že jejich mazlíček si hraje třeba dva roky s nějakým takovým nebezpečným výrobkem).
  No, nějak jsem se rozepsala.
  ¨Biovire, dobrý nápad, bezva článek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist