Memento mori!

Rubrika: Od srdce i od plic

1159017_little_girl_in_red_sweaterMemento, takto bych nazvala okamžik, který jsem si dnes prožila v čekárně u dětského lékaře.

Vešla jsem do čekárny u naší pediatričky. Dcerka ihned usedla na malou židličku a chystala se zouvat si botičky. Stojím vedle ní, usmívám se a pobízím ji, aby si je pěkně zula…V daný okamžik výjde ze sesterny maminka s miminkem v náručí. Miminko pláče, moc pláče. Je to takový ten pláč, který se vám zarývá až do mozku či morku kostí.

Vše vidím jakoby zpomaleně a dívám se na ono dítko. Je celé červené z toho křiku a slzičky se mu kutálejí po tvářičkách. Je malinké cca 2-3 měsíce života. Vzpíná se mamince v náručí a hodně se třese.

V tom mě zatahá má dcerka za rukáv a odtrhne můj pohled od toho plačícího tvorečka a ptá se, zakrývajíc si obě ouška: „Maminko, proč to miminko tak pláče??“ odpovídám jí: „Protože bylo očkované“. Nemohla jsem si nevšimnout dvou malých náplastí na nožičkách toho děťátka. Dcerku to ale neuspokují: „Ale mami, proč tak pláče??“ stále si zakrývá ouška. „Protože ho to moc bolí, víš.“ „A proč ho maminka nepochová a nepofouká mu to?“ Děťátko v té chvíli opravdu leží na podložce a maminka cosi lustuje v kabelce. Ona to neví, zrovna tak jako já před lety, že její miminko potřebuje právě v tuto chvíli její náruč, protože neví, co se to s ním děje. Proč ho tak strašně najednou bolí hlavička, proč se to všechno děje, kde je „maminka“??

Miminko stále hrozně pronikavě pláče a mě se chce plakat s ním. Jeho pláč je slyšet stále i po tom, co opustí čekárnu.

Dcerka se ke mě tiskne a schovává si tvářičku pod mou ruku. V té chvíli už vím, že já tohle své dcerce nikdy neudělám… už nikdy… navzdory všemu.

Už většina z vás tak nějak ví, jak je to se mnou a jaký mám postoj vůči očkování a tohle byla opravdu poslední kapka. Některé z vás nepochopí, ale už jsem se k leckterým věcem okolo očkování prokopala a spousta věcí okolo mne se vyjasňuje. Proto ten název – latinské Memento mori – což znamená „Pamatuj na smrt“, nebo také varování či připomenutí, že člověk je tvor smrtelný.

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (128 vyjádření)

 • Horempádem

  Ještě přidávám odkaz na něco málo o autovakcínách.
  http://www.leklab.cz/cz/lekar/autovakciny.php

 • Horempádem

  babofko, promiň dlouho jsem nekontrolovala, jestli k tomu ještě někdo něco psal.

  K té vakcinaci proti zánětům. Ne nebyl Cervarix, ten stejně jako Silgard je proti virům HPV. Protože jsem si nevybavovala, jak se vakcína jmenovala, tak jsem to hodila tady do poradny. Dozvěděla jsem se , že se to nazývá autovakcína. Tj. ve většině případů, ti udělají stěr a z něho zjistí, který bacil tě trápí. No a z této kultivace pak vyvinou vakcínu, která by měla nastartovat tvůj imunitní systém, který by zabránil pozdějším návratům těchto zánětů. Jenže mě stěr nikdo nebral. Dočetla jsem se, že exsituje ještě jiná varianta, která je tzv. širokospektrální, tedy obsahuje takové ty nejčastější viry nebo bakterie či co, které záněty způsobují a to asi byl ten můj případ.
  Jak jsem psala, nejenže mi to nepomohlo a měla jsem na to šílené reakce (otoky v místě vpichu, bolesti svalů a kloubů, vysoké horečky), ale ještě se ze mě stal alergik.

 • Lien, aha, díky za vysvětlení 🙂

  HP, tys nikdy nečetla příbalový leták u očkovací látky, kterou jsi nesla k MUDr. na očkování? Já (ač normálně to nečtu, protože jsou tam vyjmenované snad všechny nežádoucí reakce, které se mohou na světě vyskytnout 🙂 ), ale co se týkalo očkování u malého, četla jsem to vždycky a mám naštěstí i skvělou MUDr., která často upozornila na některé závažné. Vždycky jsme měli čekat 30 min po aplikaci v čekárně, Panadol nedoporučovala podávat „preventivně“, ale až při horečce, apod.

  A k tomu očkování „spodku“, to asi nemyslíš Cervarix, když to má být proti zánětům? Nechceš o tom napsat víc? Nikdy jsem o takové očkovací látce neslyšela…

 • Lien

  Babofkko, liga lidských práv. Ve stručnosti tam píšou o naprosté neznalosti zákona úředníků a o jejich zatvrzelosti. Že obvinění stáhli právě až když se do toho liga vložila i přesto, že k žádnému porušení ničeho ze strany rodičů nedošlo. O tom, jak se o neočkování dozvěděli tam ale není.

 • Horempádem

  Babofko a to je právě ono. Za sebe, byla bych ráda, kdyby došel čas a naše vědecká veřejnost se začala hlouběji zabývat redukcí povinného očkování. Už to tu i padlo , je spousta nových nemocí, které ohrožují (i když ojediněle) naše děti. Jako je meningitida,encefalitida a tak. Možná by bylo lepší, kdyby toho povinného byla tak půlka a já si mohla vybrat, pokud třeba bydlím v oblasti zamořené nakažlivými klíšťaty a je zde riziko encefalitidy a mohla s klidným svědomím třeba dítě ve třech čtyřech letech očkovat. Jenže očkovací kalendář (ten povinný) je nabitý 12-ti nemocemi, které se tu více či méně nevyskytují a tak mi nezbývá než od ostatního upustit a spoléhat se na to, že zrovna to mé dítě encefalitidou neonemocní. Zamýšlet se nad účinkem očkovací látky na encefalitidu je věc druhá, zase neexistují prověřené zaslepené studie, jestli je látka stopro účinná. Tím jsem chtěla říci, že už nehodlám dcerčino tělo zatěžovat očkováním víc než je nutné a že toho nutného je dost.

  Já vím babofko, reklama je mocná čarodějka a na prospěch dětí se zapomíná. Víš taky jsem patřila k těm dobře zpracovaným reklamou a ubezpečením, že očkování je to jediné, co mé dítě ochrání na životě. To že existují i nějaké vedlejší účinky o kterých se pro jistotu moc nemluví, to ke mě díky tomu nedorazilo. Prostě jsem to slepě přijímala, i když i tehdy podvědomě jsem se bála nežádoucích reakcí, aniž bych tušila, že za nimi může stát více než jen trošánek „teplotka“ nebo malounko „oteklá nožička“.

  Ptala jsi se, jestli dcerka měla někdy vážnou reakci. Někdy o tom napíšu. Víš je těžké za něčím hledat reakci po očkování, když v té době nevíš, nepátráš, co může mít daná vakcinační látka za vedlejší účinek. Až potom, co jsem více začala vyhledávat info a toto téma a to nejsou zrovna nedůvěryhodné zdroje (např SÚKL), tak si jisté situace a to co se dělo teprve spojíš dohromady. Jen prostě doufám, že nic z toho, co se týkalo jejího očkování v ní nezpůsobilo nepříznivé změny v imunitě.

  Zářným příkladem vážné nebo spíš hodně nežádoucí reakce jsem já. Psala jsem o tom. Nechala jsem se zhruba ve dvaadvaceti očkovat zkušebně proti zánětům spodku. Lékař mi indikoval vakcinační látku i tehdy, když jsem měla vysoké horečky a neuvěřitelné bolesti od pasu dolů. Tehdy to odbyl tím, že to je holt reakce těla na tvorbu protilátek. Když jsem měla za sebou deset injekcí a dvě poslední před sebou, tak jsem to vzdala, protože už jsem to nedkázala unést. Holt věřila jsem lékaři, že ví co dělá a o nežádoucích účincích neměla ani páru, dyť očkování je dobré že? No a od té doby mám rozhozenou imunitu. Víš že jsem psala, že rok co rok se potýkám s jinou alergií (pomeranče, ořechy, sluníčko, opupínkovaný oči bůhví po čem apod.). Upozorňuji, že v rodině alergik ani jeden. Tak potom se můžeme pobavit o spouštěčích nežádoucích reakcí v těle. Je to sedm let a stále přemýšlím nad tím, co mě čeká příště. Dokud jsem nebyla očkovaná, alergie byla pro mne cizí pojem.

 • Lien, kde jsi to našla? LLP neznám… Docela by mě zajímalo, jak se úředníci o rodičích doslechli… Od lékaře?

  Horempádem, mě jen překvapilo, s jakou rychlostí začali úředníci konat… I proto jsem si na vás nemohla nevzpomenout, to je asi jasné. Neznám ve svém okolí asi nikoho, kdo by se vůbec zamýšlel nad škodlivostí očkování, ale naopak vesele dokupuje další a další nepovinné dobrovolné očko. Takže jsem asi za exota já, protože já nehodlám do malého cpát víc než uznám za nutné… A vytáčí mě ta útočící reklama citově vydírající rodiče… 🙁

 • Horempádem

  Babofko, ne tím jsem nechtěla říci, že by jsi neměla na danou věc reagovat (myslím tvé odkazy). Jen prostě tyto články s kusými informacemi, které neříkají nic pořádně o důvodech, proč se tak stalo a dělají na veřejnost bububu, se mi moc nelíbí.

  Už jsme si řekli (napsali), že emocionální článek který jsem napsala, vystihoval mé momentální rozpoložení a ten realný postoj jsem už osvětlila.

  Včera večer jsem zrovna náhodou narazila na pár info týkajících se změn v očkovacím kalendáři, kde jsou uvedeny oficiální postoje úřadů a lékařské veřejnost a tam jsem nestačila mrkat.

  Dost mě u nás zaráží nepružnost úřadů a neochota přijímat novější systémy řešení v očkování. Na jednu stranu okolní státy vehementně dělají studie o účinosti revakcinace BCG vakcíny, nemluvě o prvotním očkování v prvních měsících života, kdy shledávají ono očkování za pochybně účinné, ba v případě revakciace neúčinné a náš systém je v tomto ohledu zastaralý.

  Ano naše úřady už povolily oficiálně neočkovat dítě proti TBC a umožnily odklad až na první půlrok života dítěte. Samozřejmě jinou situací je riziková skupina, tj. rodina, kde se TBC vyskytuje v nějaké formě, tam je očkování nutnost. Revakcinace už je v jednání. Vědci totiž zjistili, že účinek je pochybný a testované skupiny osob jim potvrdily, že možnost nákazy u očkovaných nebo u neočkovaných je 1:1. Zatím u nás ale nevědí jak nastavit legislativní postup, aby se podchytily rizikové skupiny a přestože revakcinace je neúčinná.

  Tím jsem chtěla říci, že nyní probíhá v očkování tolik změn, že pokud bych s nějakých evidentních důvodů, chtěla nějaké očkování posunout na pozdější věk, tak by se vlastně nemělo nic dít.

  Mě prostě mrzí ta hlavní stránka věci, že oficiální vyjádření ke změnám se člověk musí dovídat z odborného tisku na netu, ale nikde jinde tě o tom neinformují, tj. pružně vůči provedeným změnám. Proto mi vadí i ta podstata postavená na zákoně. „neznáš zákon, no a neznalost zákona nikoho neomlouvá, neznáš znění změn v této oblasti, to není náš problém, hlavní je, že to víme my a my si s tím budeme nakládat, jak uznáme za vhodné a protože očkování je věc řízená zákonem, tak ty se o to nestarej a řiď se tím co ti řekneme“ tak nějak bych vyjádřila postoj k očkování našich institucí v ČR.

 • Lien

  Babofko, tak jsem si to dohledala v LLP, myslím, že si úředníci uřízli docela dobrou ostudu.

  Jinak snažím se, aby se změnil náhled a povinné očkování bylo jako v jiných vyspělých zemích pouze doporučené. Ale už jsem to někde psala, nejsem nijak akční bojovnice, přispěju, zajímám se, podpořím, ale sama nic neorganizuju ani nikoho nelámu. Na to je třeba moře času, aby se pohled změnil, hlavní ale je, že ten proces už probíhá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist