Kolik stojí spravedlnost?

Rubrika: Od srdce i od plic

Chcete-li uspět v jednání s úřady, musíte se obrnit obrovskou trpělivostí, připravit si velkou zásobu finančních prostředků a v neposlední řadě počítejte s tím, že to bude trvat dlouho. Chtít osedlat „ouřednického šimla“ a dosáhnout spravedlnosti, toť úkol nelehký…

Jak to všechno začalo, jsem popsala ve svém příspěvku Jsem rozzlobená. Tak nějak jsem tušila, že „prorazit“ nebude jednoduché. Každý člověk v téhle zemi ví, že dosáhnout u nás (míněno v naší zemi) spravedlnosti je téměř nadlidský výkon. A tak jsme se s manželem „šprajcli“ a řekli si, že to prostě nevzdáme… že se k té spravedlnosti doklopýtáme, ať bude cestička jakkoli klikatá nebo hrbolatá…

Odvolání.
Po dvou „projetých“ jednáních jsme doma seděli s hlavou v dlaních. Ona porážka bolí. A bolí zvláště tehdy, jste-li si jistí, že jste v právu a máte pravdu… Domluvili jsme se, že to tak nenecháme. I slušní lidé se musí bránit. Pokud jsou na stavebním úřadě zkorumpovaní úředníci, budeme muset na kraj, řekli jsme si.
A tak jsme podali odvolání na kraj. Nejdřív jsme ovšem sehnali právničku. Pak jsme si zajistili statika, geologa a zaplatili odbornou zprávu, která potvrzovala naše oprávněné připomínky.
A zase jsme čekali…

Kraj nám dal za pravdu. Zrušil rozhodnutí stavebního úřadu. A vše (celý případ) vrátil zpátky k projednání. Takže nové jednání.
Svítá nám nová naděje…

Jednání proběhlo. Jsem v absolutním šoku ještě teď.
Řízení bylo krátké a efektivní.
Vše bylo vyřešeno.
Závěrečné rozhodnutí: komín nutno zvednout a to nejméně o 1 m a 50 cm, aby splňoval normy a neobtěžoval sousední dům, opěrná zeď (zábrana či zídka) nutná – soused dodá projekt a zajistí výstavbu.

Chce se mi tančit… Manžel se usmívá… Babička je dojatá…

Mám radost, že jsme to dokázali. Cítím obrovské uspokojení. Byla to dlouhá cesta. Trvala přes rok… A pak mě to napadne… Kolik stojí v naší zemi spravedlnost?
Nás to stálo 36 tisíc Kč.
Je to málo nebo je to moc? Říkám si: ale ta spravedlnost za to přece stojí…

Jenže: co kdybychom na takové výdaje (resp. tahanice) neměli dost finančních prostředků?? Museli bychom to vzdát… A s tím zřejmě počítala druhá strana, že nás to časem „otráví“, unaví a že to finančně nezvládnem… Můj manžel je o této teorii skálopevně přesvědčen… Pokud takto kalkulovali, spletli se v nás. My se totiž umíme „prát“. A když je toho zapotřebí, drží naše rodina pohromadě.
Případ uzavřen.

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Padmé

  Babofko, dík, dík.:-)
  Pravdu máš, je to tak, je to takové „hořkosladké“, k tomu není co dodávat.

 • Padmé, díky za pokračování… častokrát jsem si říkala, jak to nakonec dopadlo nebo co je v té věci nového. Nakonec jsem to nevydržela a ptala se tě přímo… 🙂
  Přesto z toho mám takovou hořkosladkou pachuť na jazyku… Je smutné, že se člověk svého práva domáhá tak straaaašně těžko a zdlouhavě… Ale zaplaťbůh, že jste nakonec vyhráli. Teď ještě aby soused konal dostatečně rychle a nedošlo snad už k žádným dalším škodám a výdajům…

 • Padmé

  Lussy, díky, je to přesně tak, jak jsi to napsala. Mám z toho rozporuplné pocity – na jednu stranu mám radost, že jsme to dotáhli do úspěšného konce a na druhou stranu mě mrzí fakt, že si uvědomuji, že na to každý nemá (peníze, trpělivost, energii atd.) – a to je špatně….

  Kekunko, děkuji.:-)
  Nevzdali jsme to, drželi jsme se jeden druhého a občas podpírali babičku všichni společně. Střídali jsme se v pozitivních a negativních náladách a vždycky na tom byl jeden z nás líp a ten to „táhnul“ (měli jsme to jako štafetový kolík). Zaplať PánBůh je to za námi (ty tahanice).
  Soused už začal, tak snad to bude co nejdřív.

 • kekunka

  Padmé, mám obrovskou radost, že se vám podařilo boj vybojovat. Máte můj obrovský obdiv, že jste se i přes to všechno nevzdali. Držím pěsti, ať soused nařízené úpravy provede co nejdřív!

 • Lussy

  Padmé,
  taky jsem si nedávno vzpomněla, jestli stále bojujete s větrnými mlýny. Mám radost, že máte dobojováno a vyhráno.
  Ale je prostě strašný, že aby se člověk domohl spravedlonosti a svých práv, musí investovat tolik času, energie a o penězích nemluvě 🙁

 • Padmé

  Ahoj holky – Hanino, Zuzino, Bramborko, Lien, Mariko, dííííky, chtěla jsem Vás poinformovat, jak to dopadlo ve finále – když už jsem tu na Vás tenkrát vychrlila, jak jsem rozzlobená… a že jsem teda byla… rozzlobená.
  Místama to byl nápor na nervy, místama na peněženku, ale zvládli jsme to. Jak píše Bramborka, člověku je z toho trochu šoufl a jak píše Lien a Zuzina, měla by to být samozřejmost (spravedlnost).
  Mariko, ty peníze jsme dali za právničku, papíry, odvolání, geologickou zprávu a statika… ne státním úředníkům… to jen na vysvětlenou, nejsem si jistá, jestli to vyznělo tak, jak mělo.. tak jen pro jistotu.
  A moc díky za Vaše řádečky.:-)

 • Padmé, jsem ráda, že to máte za sebou a vítězství patří vám, i když o práci našich šimlů bych vůbec nemluvila a ty peníze???
  Je pravda, že se daly použít jinak, ale státní úřednici přece nebudou pracovat zadarmo, že???

 • Lien

  Jsem ráda, že to nakonec takhle dopadlo, i když by to měla být samozřejmost a zadarmo.

 • Bramborka

  Máte moji velikou poklonu. Znám, vím, obdivuji Vás. Ano, je to tak – SPRAVEDLNOST NĚCO STOJÍ. Je z toho člověku špatně, viď? Ale na druhou stranu, kdyby bylo více takových jako Vy, to by byla paráda. Kdyby si ti „raubíři“ konečně uvědomili, že to s námi – normálními, kteří jsme v právu, nebudou mít vůbec jednoduché. Tleskám Vám.

 • Ahoj,
  zrovna nedávno jsem si vzpoměla jak asi pokračujete v boji v větrnými mlýny.
  Naštěstí zatím nemám žádné zkušenosti v tomto směru,ale když čtu,poslouchám co se komu stalo a jak tvrdě si člověk musí vyšlapat cestu k něčemu tak obyčejnému a samozřejmému jako je SPRAVEDLNOST tak je mi z toho dost často smutno.Jsem ráda,že vám se to podařilo a snad už budete mít klid:-)
  P.S není nad dobré sousedské vztahy:-)

 • hezky napsala…
  Až je mi z toho zle,že něco takovýho je vůbec možný.
  I já mám podobnou zkušenost /s pojišťovnou/a ta sranda stála kolem 10tisíc a doživotní odpor k České pojišťovně…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist