Jsem rozzlobená.

Rubrika: Od srdce i od plic

1271941_ideal_holiday_houseŽádný systém není dokonalý. V každém systému se najdou chyby. Ale ten náš systém, to je tedy „NĚCO“! Chrání dravé, silné a zkorumpované, slušní lidé mají oči pro pláč… Kde se tady, v téhle zemi, obyčejný člověk dovolá spravedlnosti???Moje tchyně (naše babička) bydlí v rodinném domku. Její pozemek leží uprostřed krásné krajiny ve výrazně svažitém terénu. „Nad“ i „pod“ zmiňovaným pozemkem jsou další rodinné domy, není to na samotě u lesa, i když les tam mají a jak krásný…

Soused „pod“ naší babičkou si postavil dvougaráž. Což o to nic, žádný problém. Jenže najednou garáž změnila střechu z rovné na šikmou. Přibyla okna. V oknech záclony.
A z komína na střeše se čmoudí. A jak! A zas není kam dát auto… i co, ze svahu uděláme rovinu a na rovince se dá parkovat pěkně… Tu začne soused se synem odkopávat břeh, aby vytvořili parkovací „plac“.
Babička je nejistá, zda nedojde k sesuvu, vždyť její domeček je uprostřed toho svahu. Chápu to. Také bych pociťovala obavy o svou střechu nad hlavou.
Tu přijde soused. Chce vyřídit „papírování“ tzn. chce souhlas naší babičky se stavbou. Je to směšné, protože stavba už dávno stojí! A tak babička řekne, budu souhlasit, pokud vystavíte opěrnou zeď, aby nedošlo k sesuvu půdy a zvednete komín, aby mi všechno nešlo do domu.
Soused se urazí. Sousedův syn se naštve a prohlásí: „Nebudem se s váma dohadovat, jste stará a stejně tu dlouho nebudete!“
To je tedy sprosťák. K tomu nemám komentář.

Sháníme někoho, kdo by nám poradil, co s tím… A pak píšeme. Píšeme dopis na stavební úřad. Poctivě vylíčíme skutečnou situaci. Stavbě nechceme bránit (což mně osobně připadá legrační, protože to obydlí už tam dávno stojí) za podmínky výstavby opěrné zdi a vysvětlujeme, že pozemek leží ve svahu a hrozí jeho sesuv.
Mezitím, co my píšeme, telefonujeme, dojednáváme a projednáváme, k prvnímu sesuvu dojde. A tím se zřítí část plotu a kamenné zídky.
První jednání probíhá dosti rozpačitě. Na úřadě jsou poněkud „nechápaví“ – alespoň dle mého názoru. Soused uvádí spoustu polopravd i lží … z těch všech je „nejlepší“ věta: „Úpravy terénu jsou pouze drobné a nemohou být důvodem pádu části kamenné zídky a naklánění plotu. Havarijní stav plotu je zapříčiněný stářím, špatnou údržbou a samovolným posunem svažitého terénu“.
Čekáme na vyjádření… To přichází.
Stavební úřad vydal rozhodnutí o dodatečném povolení stavby.
To je přeci skvělé! Co na tom, že sousedka nesouhlasí! Když sousedka nesouhlasí, vydá za ni souhlas úředník. Co na tom, že narušením svahu došlo k sesuvu. Co na tom, že je denně obtěžována zápachem a kouřem. Bydlí tam přeci stará paní, která brzo umře!

Jsem naštvaná. Můj muž je naštvaný. A tak podáváme odvolání.
Druhé jednání je „ostré“. Máme právníka. Soused také. Je to velmi nepříjemné.
Požadujeme geologa a statika. Zamítnuto. Není potřeba.
Papíry, papíry, papíry. Peníze, čas a trpělivost.

Teď jsme podali odvolání na kraj. Sami jsme si zajistili a zaplatili geologickou zprávu, která potvrzuje naše oprávněné připomínky. Dostali jsme od úřadu vyjádření o předání spisu, jsou tam moc „hezké“ věty – prý se pokusili o smírné odstranění rozporů… nemohli vyhovět odvolání, protože tím by mohla být způsobena újma jiným účastníkům.

Jsem jako opařená, že nám byla způsobena újma, nikoho nezajímá a nikdo to neřeší, žádná náprava. Jedinou starostí úřadu je, aby nebyla způsobena újma sousedovi, který škody způsobil svým bezohledným počínáním.
Co z toho vyplývá?
Nikdy, ale opravdu nikdy si nepořizujte rodinný dům ve svahu.
Nevíte, kdo bude jednou bydlet pod vámi…

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Animalium – kniha her

Tuhle publikaci musíte mít. Ano, je to tak. Už dlouho kupuji svým dětem různé dětské knihy. Od miminek až

Čtu dál →

Recenze: Alenka lékařka

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy

Čtu dál →

Recenze: Fi a Flo

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • Padmé

  Piškotko, děkuju, my se budem snažit vydržet. 🙂
  Já vím, že je důležité vytrvat.
  I když musím přiznat, že placama toho mám plné zuby…

 • Piškotka

  Padmé, držím pěstičky, čeho já už taky byla svědkem, to je hrůza! Sousedské vztahy jsou jedny z nejhorších. Holka, teď, když už jste do toho šli, vytrvejte, dovolat se tady v tom státě spravedlnosti je hooodně složité, ale uvidíš, jak se vám uleví. Lidi umí být zlí! Moc na vás všechny myslím! Nedejte se!

 • Padmé

  Lien, řešíme to dál, zrovna minulý týden jsme měli „rodinnou radu“ – rozhodli jsme, že to nevzdáme, že se nenecháme otrávit zdlouhavým jednáním (je to nápor na nervy, na čas a v neposlední řadě na peněženku).

  Pokračování: podali jsme odvolání na kraj, nechali jsme si udělat geologickou zprávu a máme to podložené zprávou statika.
  Někdo z úřadu informoval o našich krocích zmíněného souseda a on udělal totéž – dodal na kraj svou zprávu, která má úplně jiné znění (pochopitelně v jeho prospěch), je tam spousta lží a nesmyslů, prostě je zaplacená = vymyšlená.
  A jako další krok – soused napsal na stavební úřad stížnost, že ho „ohrožujeme“. Padá nám plot – naklání se k němu na pozemek – a on má obavy o bezpečnost.

  Musím se přiznat, že mi rozum zůstává stát. V poslední době mám pocit, že už vůbec ničemu nerozumím. Nějak se nám tu setřely rozdíly mezi dobrým a zlým, čestné chování a slušnost abys pohledal…
  no, uvidíme…

 • Lien

  Padmé, jak je to teď? Pohnulo se to někam,nebo už to neřešíte?

 • Padmé, to je tedy něco 🙁
  Bohužel mi v této zemi zůstává rozum stát nad vícero věcmi…. ale to, že většinou vyhraje „hajzlík“ nad poctivcem, to se stává smutnou pravidelností….:(((
  Držím palce, ať to dobře dopadne!

 • frančice

  Tak Vám držím palce a nedejte se. Hoděn štěstí a pevné nervy.

 • Lussy

  Padmé,
  tak to bohužel ledacos vysvětluje,držím palce,ještě to bude asi boj:-(.

 • Padmé, držím palce:-)

 • Dáša P.
  Dáša P.

  To je dobře. 🙂

 • Padmé

  Teď jsem teprve zvědavá a napnutá, jak to bude dál!
  Dášo, to je síla, naštěstí my máme od všeho kopie (statik, geolog, zpráva z úřadu, vyjádření) takže naše dokumentace se ztratit nemůže.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist