Jsem rozzlobená.

Rubrika: Od srdce i od plic

1271941_ideal_holiday_houseŽádný systém není dokonalý. V každém systému se najdou chyby. Ale ten náš systém, to je tedy „NĚCO“! Chrání dravé, silné a zkorumpované, slušní lidé mají oči pro pláč… Kde se tady, v téhle zemi, obyčejný člověk dovolá spravedlnosti???Moje tchyně (naše babička) bydlí v rodinném domku. Její pozemek leží uprostřed krásné krajiny ve výrazně svažitém terénu. „Nad“ i „pod“ zmiňovaným pozemkem jsou další rodinné domy, není to na samotě u lesa, i když les tam mají a jak krásný…

Soused „pod“ naší babičkou si postavil dvougaráž. Což o to nic, žádný problém. Jenže najednou garáž změnila střechu z rovné na šikmou. Přibyla okna. V oknech záclony.
A z komína na střeše se čmoudí. A jak! A zas není kam dát auto… i co, ze svahu uděláme rovinu a na rovince se dá parkovat pěkně… Tu začne soused se synem odkopávat břeh, aby vytvořili parkovací „plac“.
Babička je nejistá, zda nedojde k sesuvu, vždyť její domeček je uprostřed toho svahu. Chápu to. Také bych pociťovala obavy o svou střechu nad hlavou.
Tu přijde soused. Chce vyřídit „papírování“ tzn. chce souhlas naší babičky se stavbou. Je to směšné, protože stavba už dávno stojí! A tak babička řekne, budu souhlasit, pokud vystavíte opěrnou zeď, aby nedošlo k sesuvu půdy a zvednete komín, aby mi všechno nešlo do domu.
Soused se urazí. Sousedův syn se naštve a prohlásí: „Nebudem se s váma dohadovat, jste stará a stejně tu dlouho nebudete!“
To je tedy sprosťák. K tomu nemám komentář.

Sháníme někoho, kdo by nám poradil, co s tím… A pak píšeme. Píšeme dopis na stavební úřad. Poctivě vylíčíme skutečnou situaci. Stavbě nechceme bránit (což mně osobně připadá legrační, protože to obydlí už tam dávno stojí) za podmínky výstavby opěrné zdi a vysvětlujeme, že pozemek leží ve svahu a hrozí jeho sesuv.
Mezitím, co my píšeme, telefonujeme, dojednáváme a projednáváme, k prvnímu sesuvu dojde. A tím se zřítí část plotu a kamenné zídky.
První jednání probíhá dosti rozpačitě. Na úřadě jsou poněkud „nechápaví“ – alespoň dle mého názoru. Soused uvádí spoustu polopravd i lží … z těch všech je „nejlepší“ věta: „Úpravy terénu jsou pouze drobné a nemohou být důvodem pádu části kamenné zídky a naklánění plotu. Havarijní stav plotu je zapříčiněný stářím, špatnou údržbou a samovolným posunem svažitého terénu“.
Čekáme na vyjádření… To přichází.
Stavební úřad vydal rozhodnutí o dodatečném povolení stavby.
To je přeci skvělé! Co na tom, že sousedka nesouhlasí! Když sousedka nesouhlasí, vydá za ni souhlas úředník. Co na tom, že narušením svahu došlo k sesuvu. Co na tom, že je denně obtěžována zápachem a kouřem. Bydlí tam přeci stará paní, která brzo umře!

Jsem naštvaná. Můj muž je naštvaný. A tak podáváme odvolání.
Druhé jednání je „ostré“. Máme právníka. Soused také. Je to velmi nepříjemné.
Požadujeme geologa a statika. Zamítnuto. Není potřeba.
Papíry, papíry, papíry. Peníze, čas a trpělivost.

Teď jsme podali odvolání na kraj. Sami jsme si zajistili a zaplatili geologickou zprávu, která potvrzuje naše oprávněné připomínky. Dostali jsme od úřadu vyjádření o předání spisu, jsou tam moc „hezké“ věty – prý se pokusili o smírné odstranění rozporů… nemohli vyhovět odvolání, protože tím by mohla být způsobena újma jiným účastníkům.

Jsem jako opařená, že nám byla způsobena újma, nikoho nezajímá a nikdo to neřeší, žádná náprava. Jedinou starostí úřadu je, aby nebyla způsobena újma sousedovi, který škody způsobil svým bezohledným počínáním.
Co z toho vyplývá?
Nikdy, ale opravdu nikdy si nepořizujte rodinný dům ve svahu.
Nevíte, kdo bude jednou bydlet pod vámi…

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Animalium – kniha her

Tuhle publikaci musíte mít. Ano, je to tak. Už dlouho kupuji svým dětem různé dětské knihy. Od miminek až

Čtu dál →

Recenze: Alenka lékařka

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy

Čtu dál →

Recenze: Fi a Flo

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Tý jo. Hm, tak to vysvětluje, proč to vše proběhlo tak hladce i bez souhlasu… 🙁

  Právě proto, že je policajt, tak se může chovat jako hovado. Umí si to zařídit, chlapec.

  Když se známému (řidič autobusu) stala nehoda, kterou způsobil policajt, tak než by zjistili pravdu a potrestali viníka, tak to svalili na řidiče autobusu, a když se odvolal, dokumentace se záhadně „ztratila“. Mám zlost, v takové bezmoci.

 • Padmé

  „Novina“ – holky, to vám prostě musím napsat,
  manžel zjistil, že ten soused (kvůli kterému to všechno vzniklo) je městský policajt …
  Tomu říkám rozpor. Člověk, který nemá v úctě druhého člověka, nemá úctu k přírodě, k ochraně životního prostředí je zaměstnancem naší policie!

 • Jovanka

  Padmé, to je tedy síla. No přeji, abyste jednání dovedli do zdárného a rychlého konce!
  Pak dej vědět.

 • Ježeček
  Ježeček

  Bohužel, to je život v našem státečku…:-(
  Vždycky, když čtu nějaký takový příběh, a že jich je!, tak je mi strašně smutno a divně. Žádná úcta ke starším, k majetku druhých, k přírodě… hlavně, že mám já to nej a nej a nej.
  Padmé, držím palečky při odvolání a pokud budeš potřebovat podpisy na petici proti sousedovu chování a urážení, tak ti ji podepíšu s radostí. Protože vím, jak dovedou být nkěteří lidi zlí:-(
  Držte se a dej vědět, jak to dopadlo!!! Pa *

 • Padmé

  Děkuji Vám všem za pochopení i za účast.
  Abych pravdu řekla, potřebovala jsem se „vybublat“.
  Já byla tak rozzlobená, když přišla ta zpráva z úřadu, že jsem si ji musela přečíst 4x než mi došlo, co tam píšou.
  A nemohla jsem tomu uvěřit. Ještě pořád tomu nemůžu uvěřit, co na tom úřadě udělali. Tohle rozum odmítá.

  Teď doufáme v úspěšnost odvolání na kraji – je to podložené zprávou statika a geologa, tak snad už se to dá do pořádku.
  O využití TV jsme mluvili, ale zatím „neodsouhlasili“.
  Tož tak asi teď u nás.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Mně ale přijde dost nespravedlivé, že vydávat energii musí právě ten poškozený, ten, který se brání. I kdyby to chtěli dát do Občanského juda nebo podobného pořadu, musí vyvinout oni tu snahu, obětovat svůj čas, peníze, energii. A přitom nic neprovedli. Jen si babička dovolila bydlet v kopci a sousedy si člověk nevybírá.
  To mě štve. Že kdo chce to, na co má právo, musí se o to tvrdě bít. A s tím se počítá, že mu to nebude stát za to.

  Proč se pravda musí tak složitě prosazovat, a lež to má tak snadné???
  Divně nastavená společnost.

 • JanaOss

  Vypadá to sice neskutečně, ale takové věci se dějí a budou dlouho dít všude.
  Jedinou obranou je vytrvat a snažit se najít si důkazy o porušování zákona sami. Popř. využít rady výše- Občanské judo atd.

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Padmé je to hruza,ale bohuzel tak to v cechach chodi. Ja uz bych to taky videla na tu televizi. Bovinka

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Padmé je to hruza,ale bohuzel tak to v cechach chodi. Ja uz bych to taky videla na tu televizi. Bovinka

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Padmé je to hruza,ale bohuzel tak to v cechach chodi. Ja uz bych to taky videla na tu televizi. Bovinka

 • EPískle

  Padmé zrovna nedávno jsem si říkala kampak se nám asi poděla šikovná literátka a těšila se na další tvůj příspěvek,škoda že důvod k jeho napsání je takový jaký je -vůbec se ti nedivím že jsi rozlobená, je to vážně děs co se děje a člověk se ničeho nedovolá:(
  A nenapadla vás možnost zkusit požádat o pomoc televizi a pořad tipu Černé ovce nebo Občanský judo. Celkem tyto pořady sleduju a člověk někdy až žasne jaká proměna proběhne v jednání úředníků před tv kamerou.
  Sama bych nad tím asi váhala ale v krajním případě bych to asi zkusila.

 • Padmé tak to je vážně síla:-))
  Ale co s tím opravdu nevím…proti lidské omezenosti se hodně těžko bojuje a nejhorší srážky bývají s ..všechny víme kým…s čímž se bohužel setkáváme čím dál častěji:-(

 • Bramborka

  Padmé, tak to jsi zase jednou uhodila hřebíček na hlavičku. Pamatuj, že na každou svini se vaří voda. Dojdete práva, ale bude vás to stát strašně moc času, nervů a peněz. Tak vám držím palce.

 • Horempádem

  Padmé, ani nevíš, jak ti rozumím, sama jsem měla dům a sousedské vztahy jsou opravdu pikantní záležitostí.
  Být vámi, tak nejde ani o to, to dát do nějakého pořadu, to sice někdy pomůže ale… Já když jsem měla nějaký takovýto problém, tak nejlépe pusobila neústupnost. Jednou jsem dokonce úřednici řekla, že dokud mi nevyhoví (měla jsem na to právo) tak neodejdu, nebo jsem rovnou šla za nadřízeným. Když bylo něco, co se jim zdálo v poho, ale samozřejmě to bylo jinak, tak jsem úředníka vytáhla z kanclu za flígr (samozřejmě obrazně) a dotáhla jsem ho na místo, kterého se to týká 🙂 Věř tomu, že málokdy se mi stalo, že by se to nevyřešilo. Vím, že tvůj případ už šel i přes právníky, ale nedej se. Ještě jsi nepsala, jak dlouho to už trvá, nebo možná jsem to přehlédla v článku?

 • Virenka

  Padmé, to je prostě hrozné. Skousnout takovou nespravedlnost – to bych taky měla co dělat, i když vím, že tak to tady chodí. A s tím pálení všeho, co hoří, to mi taky míchá. Všichni vědí, že nejhorší znečišťovatelé jsou právě takoví lidé, ale není ani jak to doložit, ani jak vymoci nápravu. K čemu jsou potom jakési emisní limity, platící i pro domácnosti??

 • Padmé,co k tomu říct??Je to pěkný bordel.Slušnější výraz jsem nenašla.Kolik dal soused úřadu peněz v obálce?Taky mě napadá televize.Když to nejde normální rozumnou cestou.Já znám taky jednoho takového bohatšího člověka v našem městě,který pronajímá městský byt a sám má postavenou vilu v blízké obci.Na úřadu ale tvrdí,že to není možné,ale sami se prý nemůžou jít přesvědčit o pravdě.Je to o něčem jiném,než jsi psala,ale v podstatě je vidět,jak to u nás chodí.Spravedlnosti se člověk těžko dovolává.

 • Padmé, připadá mi to úplně neskutečné… Tím nechci ani náznakem říct, že ti nevěřím. Jen že jsem zase udivena tím, co některým lidem v klidu prochází a jak postupují úředníci…
  A pro vás čas letí a každým dnem nejspíš očima držíte půdu před dalšími sesuvy a úředníci mají času dost… Ach jo. Přeju pevné nervy a chci doufat, že uspějete…

 • Lussy

  Padmé,
  jediné co mě napadlo-zkoušeli jste Občanské judo nebo podobný pořad? Někdy stačí pohrozit,jindy se druhá strana „polepší“ po odvysílání reportáže.
  Vím ,jaká je to bezmoc. Moje teta taky bydlí ve svahu,dům pod nimi koupila sociální rodina,takže v zimě v létě pálí šílený bordel,i večer,aby si ohřáli vodu na mytí,takže teta má krásný domeček,s nádhernou zahradou (která dá práci opečovávat,když je ve svahu),ale nemohou prakticky ven,protože je tam černý smradlavý kouř. Nikdo s nima nic nenadělá a po každé stížnosti se teta ještě bojí čím se jim sousedé pomstí.
  Je to hrozný,když je člověk v právu a nemá odvolání.
  Mě a mého psa napadl kdysi rotvajler,já na majitele podala stížnost,aby se to už neopakovala +jsem chtěla proplatit 1800,- za veterináře. Pozvali nás k přestupkové komisi na městký úřad,kde chlap vybalil,že on psa nevenčil,že může dokázat,že byl tou dobou na služebce na Slovensku a byla jsem vedle jak ta jedle. Ještě mi řekli,že můžu být ráda,že nechtějí po mně proplatit činnost komise,že s námi ztráceli čas.Šla jsem domů s brekem a chlap byl vysmátej,jak přečůral mladou holku :-(.

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Moc hezky napsané. Ale bohužel pravdivě smutné.
  Fakt děs.

 • Padmé,máš úplnou pravdu,že dnešní úředníci jsou pouze na ždímání peněz.Lidské problémy je vůbec nezajímají,protože jich se to netýká.Důležité je pro ně,aby měli zaplaceno.Ono asi bude muset ten dům ze svahu někomu spadnout na hlavu,ale to už bude pozdě na nějaké vyjadřování.Pevné nervy a hodně sil.Hezký večer.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist