Já se chci taky bavit!

Rubrika: Od srdce i od plic

1255048_mirjam_at_the_window_2Nikdy by mě nenapadlo, že mateřská je takový záhul, jak každý vypráví, až dokud jsem sama neporodila dcerku, od které se prakticky sama nikam nehnu, protože je stále ještě v 11 měsících kojená a hlavně rozmazlená, zvyklá jen na svoji mámu…Když se s manželem zhádáme, chci ho vytrestat, aby si zažil, co to je být neustále s dítětem a nejít se bavit, zatímco on si jde na tři hodiny na fotbal nebo „zapařit“ s klukama. Takovou svobodu bych také brala, ale bohužel už to nejde, dnes je na mě prostě závislý jeden malý tvoreček, kterým je naše dcerka.
A tak když mě manžel naštve, nechám mu dcerku na uspávání, aby zažil, co máme doma „za poklad“, jak každý tvrdí. A že pak vidí, že nelžu, to si prožije v tu chvíli sám. Naše dcerunka je totiž rozmazlená a já jako máma až příliš hloupá, než abych ji nechala vyřvat a tak než usne, musím s ní vždy hopsat na balonu. Jeden čas mi nervy ujely a nechávala jsem ji vyřvat, byly dokonce dny, kdy už usínala sama v postýlce bez hopsání. Jenže jednoho dne jsem začala marodit a dcerka také a tak jsem ji konejšila ve svém náručí a ona nade mnou opět vyzrála, měla mě zase v hrsti. Jsem zase na začátku, kdy s ní hopsám na balonu a mám pocit, že si vyhopsám duši.
Manžel ale nechápe, že pojem mateřská dovolená není dovolená. Vysmívá se mi, jak se věčně flákám doma a nic nedělám. A když se zase nedávno sbalil a byl tři hodiny v tahu a ani jsem netušila, kde a co zase vyřizuje, měla jsem toho plné zuby. Proč i já bych si nemohla vyrazit? Ale sama! A tak jsem mu nechala doma naši dcerku a šla si k holiči, kdy jsem se vrátila asi za tři hodiny a tuhle zase do města nakupovat dárky pro naši dcerku k jejím prvním narozeninám. Manžel se netvářil zrovna spokojeně, když jsem došla domů. Bylo mi jasné, že toho má za tu chvíli také dost, sice žádné komentáře nepadaly, ale věděla jsem, že musel malou přebalovat, ač nerad, protože téhle prácičce se vždy vyhýbá. Ale protože jsem nebyla doma a šla se taky jednou bavit, nezbylo nic jiného, než naši pokaděnou dcerku přebalit. Musela jsem se v duchu smát.
A příště, až bude mít zase nějaký komentář, prásknu opět s dveřmi a nechám ho doma s naším dítkem, ať si to také zažije. Neznamená, že když jsem na mateřské, že budu sedět doma na zadku a nevyrazím ani jednou za měsíc s kámoškama sama na kafčo, nebo nakupovat po obchodech. Nejsem nějaká šílená matka, která by zanedbávala svoji dceru, právě naopak, moje dcerka na mě byla závislá až až, takže je na čase, aby poznala, že je tu i tatínek, který by se měl umět postarat. Jen ať poznají, že mateřská dovolená není žádné lehárko.

Napsal/a: dancingmary

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Receptíky pro kuchtíky – Hurá za dobrodružstvím

Milují vaše děti dobrodružství? Pletou se vám často v kuchyni a chtějí vám pomáhat? Není nic lepšího, než jim

Čtu dál →

[Tvoření] Harmoniková květina

Jelikož to vypadá, že už k nám opravdu přišlo jaro, možná právě hledáte nějakou inspiraci, jak si vyzdobit byt

Čtu dál →

[Soutěž] V husí kůži

19. dubna 2018 uvede společnost Bontonfilm do českých kin novou animovanou komedii V husí kůži. Přečtěte si, na jaký

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Anonymní

  Já teda zatim stíhám při dvou dětech,boužel sem nemohla kojit takže s flaškou to bylo jednoduší,aspon si teda nemůžu na ni stěžovat.Jinak uklízení a starání se o děti a manžela přidám zahradu a zahrádku před domem no mám toho dost na práci.Hlídání to věčně nemáme tchýně je dáma a nechce a má matka je v nějaké sektě.Tak si radím jak to jde naštěstí mám moc hodné děti takže syn byl vždy moc hodný pomáhal mi když sem čekala malou asi se vším odnášení odpadkového koše,dával papat pejskovi,uklízel si a skládal věci po sobě sám se i najedl.Tohle dělal ve třech letech tet je mu šest a je stále takový jen té práce přibylo.Malá už se taky snaží od hraček až po papání sama.Kamarádka říká že mám vzorné děti ale člověk si je musí nějak vychovat abych to všechno zvládla ten dům a ta práce na zahradě je jí hodně kor tet když je hodně okopávání a sazení přísad.Manžel jezdí pozdě s práce a děti někdy ani nevidí.A jít si někam sednou nebo k holičce to až možná když budou děti větší a pohlídají se sami.Zdena

 • Pěkný článek 🙂
  Lenio, máš skvělého manžela!
  Já si také nemůžu stěžovat, i když někdy se to nakupí a mám pocit, že všechno dělám sama, je to denodenně to samé… Manžel pohlídá i pomůže doma, ale musím si většinou říct. A když vyrazím sama ven, většinou, abych v klidu nakoupila nebo něco zařídila, takže ne „pro sebe“.
  Že by zůstal na mateřské také říkal, kdyby se nám to finančně vyplatilo, ale u mě jako učitelky to nehrozí…

 • Bramborka

  Vzpomínám si, že v době, kdy jsme s manželem byť jen uvažovali o tom, že bychom chtěli mít děti, nechal se slyšet, že by rád nastoupil rodičovskou dovolenou, pokud by to situace vyžadovala. V tomto ohledu je značně pokrokový. Dnes je dceři deset měsíců a manžel přiznal, že by na mateřskou nešel ani za nic. Dceru velice miluje, pomáhá, přebaluje, koupe i vozí, někdy sice brblá, třeba když mu zrovna jdou zprávy, ale je vážně milionový. Nedávno řekl, že chlapi,kteří tvrdí, že ženská na MD se jen fláká doma, jsou idioti, kteří netuší, co to dá práce dítě celý den zaměstnávat, věnovat se mu, vychovávat a ještě u toho zvládnout domácnost. Řekl:“ O malou bych se dokázal postarat, i bych něco uvařil, ale asi bychom shnili ve špíně..(-:“

 • dancingmary

  Lenio
  tak to máš super fajn chlapa, kterýho ti může leckdo závidět. Nemůžu říct, že ten můj by mi doma nepomohl, ale člověk ho opravdu musí nakopnout, protože někdy si sedne a fakt si myslí, že se všechno udělá samo. Až po hodně dlouhé době, snad až po půl roce chodil s malou s kočárkem ven, dříve jsem chodila jen já a záviděla kamarádkám, jak tatínkové vozí a pyšní se miminkem, zatímco ten můj neměl žádnej zájem, dneska vozí docela rád, i když né často, no taky tady věčně nebývá, pracuje mimo město a tak nebývá třeba týden doma.
  Když dorazí, nemůžu říct, že by se malé nevěnoval, ale také to nějak nepřehání. Sice mi pomůže uvařit, vytřít země a uklidit, ale někdy je to pořádný lenoch. Myslí si, že si jen vymýšlím a že to hraju, jak jsem vyčerpaná a unavená. On totiž netuší, co to je být doma 24 hodin denně s dítětem. Chtělo by to ho týden vytrestat a odjet někam pryč a nechat ho s naším ďáblíkem doma, pak by mluvil jinak.

 • Lenio, nezbývá než Ti závidět. Máš určitě pravdu, že hodně záleží na „výbavě“ muže od maminky, obávám se, že to hodně maminek generace našich manželů ale podcenilo. Sama mám dva syny a dceru, budu se snažit, aby brali rodinu jako celek a nedělili povinnosti na mužské a ženské.

 • Ahojky, já se nestačím divit, jak to někde funguje. Naše rodinka je od začátku přesně opačným příkladem. Manžel kluky miluje, od začátku mi pomáhal úplně se vším-když bylo potřeba i žehlil, vytíral…. Tak nějak samozřejmě, přirozeně….(nutno podotknout, že mám úžasnou tchyni, která se na manželovi velice pozitivně „podepsala“..).
  Kdyby tehdy mohl kojit, tak by to udělal. Někdy mi připadalo, že je mu i líto, že touto schopností jsou obdařené pouze ženy….
  Když přišel z práce, sám si vzal kluky a šel s nimi na zahradu se slovy „odpočiň si přece, máš toho za celý den dost….“. A tak je to dodnes.
  Můj manžel velice dobře ví, že stejnou práci, jakou on odvádí ve škole, já odvádím doma. A cení si toho.On si váží mne za to, že děti jsou š´tastné, spokojené, nakrmené a čisté a doma je klid, čisto a pohoda. A já si vážím manžela za velkorysost a jeho velikou lásku, kterou nám všem dává.Nikdy by ho ani nenapadlo operovat s pojmem „mateřská dovolená“….
  Připadalo by mi ponižující a tak nějak pokřivené, kdybych měla škemrat o chvilečku pro sebe….Jsem muzikant, manžel zase dělá divadlo-to samo o sobě je pro nás velikým relaxem, který si vzájemně respektujeme….
  A tak: maminky, které vychováváte syny, vychovejte si je tak, aby vám vaše budoucí snachy mohly jednou poděkovat…. Protože-jaké si to uděláte, takové to jednou budete mít…..

 • Anonymní

  Ahojky jak tak koukám skoro všude je to stejné.Moje dnes už tří letá dcerka na mě byla taky hodně závislá.Až ted poznává svého tátu,po tříletém domlouvání,aby si k ní také našel cestu!Když byla malinká vůbec nepoznal jaké to je starat se o malé mimi.To byl věčně někde v trapu,Přišel se domů jen najíst a ještě se divil proč jsem tak naštvaná.V dnešní době už spolu dovádí,ale on musel udělat první krok,což si uvědomil trochu pozdě,ale přece.
  Všechny mamky zdravím a držte se Monika

 • Majulka

  Oni si muži často vysvětlují pojem mateřská dovolená totiž špatně. To není dovolená na zotavenou, která je zaměstnavatelem nejčastěji poskytována, ale neplacená rodičovská dovolená na plnění mateřských povinností a to nemá s tou na zotavenou vůbec nic společného, snad jen ten název. Pojem dovolená je odvozen od toho, že zaměstnavatel dovolí absenci v práci z nějakého důvodu. Nemusí to být ale vždy odpočinek. Je jim to třeba trochu vysvětlit aby to pochopili a jak nejlépe, než tím, že si to zkusí alespoň na pár hodin na vlastní kůži. V prvním manželství jsem byla hloupá a myslela si, že musím vše dělat sama. Asi jsem chtěla dokázat jak to zvládnu. Dopadlo to tak, že jsem se o kluky nakonec starala sama a manžílek nedělal nic jiného, než chodil za zábavou. V současném manželství už jsem se poučila z chyb a snažím se zapojit manžela trochu více. Naštěstí můj manžel má pochopení a je jeden z mála mužů, kteří ví co mateřská dovolená obnáší. Naopak mě nutí, abych někam šla, že malého rád pohlídá. Ve večerním uspávání se také střídáme a jakmile přijde z práce je chlapeček celý jeho. Přebalování mu nedělá problémy i když se u toho zrovna dvakrát netváří. Prostě v tomto směru si nemůžu stěžovat. Jsem ráda že je takový, protože jsem po tom celodenním maratonu docela šťastná, že si odpočinu. Ale to vám asi nemusím povídat, to určitě znáte.

 • dancingmary

  karamelce:
  Ahojky, no jo to se ti řekne, sice chlapa chválím, ale on je jinej. Prostě to přebalování, do toho se asi nehrne nikdo, co tak poslouchám kamarádky, mají doma to samé. To ho asi nedonutím. On třeba takhle pomůže s domácími pracemi, umyje podlahy a uvaří, ale když jde o přebalování, radši zdrhá pryč. K tomu ho prostě nedonutím, to asi jen, když nebudu doma a malá se posere a jeho to pak nemine a musí zacpat nos a jít a přebalit.
  S tím uspáváním bych byla ráda, kdyby se podílel i on, člověk nikdy neví, jednou se může něco stát nebo nebudu prostě doma, vyrazím si, tak by si měla malá zvyknout, že nemá jen mě, ale také tátu. On si takhle pohraje, vezme ji ven s kočárem, ale prostě znáte to. Od toho jsme tu my ženské, tak proč nedělat všechno my, oni zase vydělávaj ne? Aspoň takhle to mám na talíři no. S nima je to na prd…

 • karamela

  Dancingmary….nooo chce to více přitlačit…myslím,že chlapi si nemyslí že rodičovská je lážo-plážo…oni moc dobře vědí jak to je..a proto se do toho nehrnou…jen navenek musí pořád vykládat jak je to jednoduché a že nemáš doma co na práci…je to hloupé a povrchní…

  s tím přebalováním a uspáváním ho k tomu více přitáhni…je to Otec a nemá se vymlouvat…že mu malá řve..no tááák se musí víc snažit…je jasné že je dcerka více zvyklá na Tebe..tak sis to zařídila..

  nejlíp odejdi z domu na procházku,na kafčo a nech ať ji uspí manža když tam nejsi,možná se budeš divit,že to půjde celkem lehce..ono dcerka má kolem prstu omotanou Tebe:-)))) jak nebudeš po ruce nebude to tolik zkoušet…

  Já se moc bála jak se malý odstaví od kojení a ve 27m to vzal do rukou manža a já chodila na večerní procházky se psem a světe div se malému stačila místo mě a mlíčka hrst kukuřičných křupek a usínal v pohodičce a bez hysterického řevu….

  Je to těžké…donutit chlapa co nechce ale zkus to…nepřebalíš..no tak já taky ne… nebo navrhni že se budete střídat…

  taky pomáhá mu říct podívej Tvoje Dcera Tě potřebuje…
  nebo byla bych moc ráda,aby jste spolu měli pěkný vztah a abych jí pak mohla říct,jak jsi se o ni krásně staral…
  nebo no vždyť to není tak těžké,když to zvládne ,,hloupá“ ženská..tak proč by to nezmákl ,,chytrý“ chlap ???:-))

  no a Chválit:-))))) za každou maličkost…ty si báječný ,co já bych dělala,kdybych Tě neměla,takového chlapa mi všechny ženské závidí….:-))))) K

 • dancingmary

  Jo to je pravda, z takové dovolené by chlapi prchli,ř íkala jsem, že bych je dala na týden na mateřskou dovolenou, co by pak říkali. Manžel pořád tvrdí pohoda, ale nechce ani přebalit malou. Uspávám ji pouze já, protože s ním by řvala. Malá je moc navyklá na mě, takže aspoň když je manžel doma, tak mu ji vrazím s kočárkem ven, ať taky něco dělá. S chlapama je to složitý, oni si myslej, že mateřská je prostě lážo plážo.

 • …. no, to sice ano, ale dcerka přece není jen tvoje, je i manželova, on je táta, a jakožto moderní muž 🙂 by měl vědět, že otec je v životě i velmi malého dítěte moc důležitý… Prostě to neřeš a už vůbec neměj výčitky, že si někdy taky odskočíš na nákupy, k holiči, s kamarádkou… Po něm přece taky nikdo nechce, aby zůstával v práci 24 hodin denně a dělal všechno sám… A stejné je to s tebou, taky potřebuješ občas vysadit a odreagovat se, aby ses mohla o malou zase dobře starat – je to logické a jednoduché. A o termínu mateřská „dovolená“ už ani nebudu diskutovat, vždycky říkám, že z takové „dovolené“ by chlapi s řevem prchli… 🙂

 • dancingmary

  No u nás je to nejhorší s přebalováním, to jak se malá pokadí, tak manžel rychle prchá, do toho se prostě nehrne. Takže přebalování, i když je mi fakt blbě a kolikrát nemám ani sílu ji přebalit, je prostě na mě. Manžel s malou blbne, ale znáte to, remcá, já jsem s malou doma, jsem na mateřské, tak se jí mám věnovat…

 • Taky to znám. Mám doma ty poklady tři a nervy pouze jedny a jak s oblibou říkám, ještě v kýblu. Poslední dobou jsem byla taky hrozně unavená, děti zlobily, manžel měl špatnou náladu z práce a já byla jako hromosvod. Tak jsem si párkrát domluvila akci s hasiči, bylo to moc fajn. Dokonce jsem byla sama na plese, zvedlo se mi sebevědomí, protože kolegové hasiči mi dělali garde a moc dobře jsem se pobavila. Určitě je dobře, připomenout chlapovi, že mateřská je všechno jiné, jen dovolená ne. 😀

 • Peta

  Souhlasím s váma maminy, ať se taťkové taky přidají nestačí jen zasít semínko, ale ať taky pomáhají vypiplávat. Mě se naštěstí podařilo manžela pěkně zapojit. Už od mala přebaluje, krmí, koupe ikdyž tak do půl roku měl trochu strach. Ale teď spolu řádí jak dva čerti. Malý je sice víc fixovaný na mě, ale někdy to vůbec nejde poznat. Je fajn když se na sebe oba těší a umí spolu komunikovat. A někdy malej tomu velkýmu oplácí péči to je pak fakt prča 🙂 Zrovna dneska spolu dělali snídaňku pro mamku a moc jim to slušelo.
  Takže sem nesmírně šťastná, že na to všechno nejsem sama. Když si vzpomenu jak byl tatínek maminčin mazánek a nechal se obskakovat, tak sem ani nevěřila, že by se mohl takhle změnit. A přitom sem do toho ani nijak nezasahovala protože sama vím když se někdo do něčeho nutí je to ještě horší.
  Tak hurá za poklady … 🙂

 • karamela

  správně:-))) bylo na čase…udělala jsi dobře a vůbec nepřemýšlej že by si tím dcerce nějak škodila. naopak:

  1.pomáháš budovat vztah mezi ní a otcem
  2.spokojená matka= spokojená celá rodinka
  3.vymluvíš se kamarádkám a manža už nemusí poslouchat co Tě trápí-např.barva vlasů apod…
  4.uděláš něco pro tělo i duši-holička,bazén…masáž…
  5.upevňuješ vztahy s kamarádkami-to se vždycky hodí
  6.dítě dobře vnímá model rodiny jaký máte..takže vychovej holčičku,která bude zvyklá že muž doma pomáhá a stará se o děti…ať to má ta další generace ještě jednodušší:-)))

  Já mám kluka..takže já se budu snažit ještě více:-)))) ať jsou Ti další chlapy pro své ženy jen pokladem…

 • Jé, to znám !!! Asi píšete o mně :o)))? Také dítě uspávám na balonu nebo při kojení v náručí. Je to mamánek, u ostatních pláče, takže nikdo se ani do hlídání nehrne. Manžel sice Broučka pohoupe, ale když malý začne plakat, většinou ho šupne do postýlky, protože mu „přece nebude řvát do ucha“. Na mé námitky, že si se synkem má také hrát, tvrdí, že já od toho mám přece dovolenou, on že musí chodit do práce a doma si chce odpočinout (většinou u PC). Ale abych manželovi nekřivdila, občas se nechá strhnout k dovádění se synkem tak, že ten radostí výská, piští, což se mnou se mu nestává, to pak i závidím 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist